Primus 45

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11202 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Primus 45

stoikon έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:
Stoikon
Δεν υπαρχει προβλημα γραψε το ονομα.Να μαθαινουν και οι υπολοιποι.Αμα προσεξεις στο φορουμ παντου υπαρχουν παραπομπες σε διαφορα σαιτ με λεβητες.


Έμπορος Mavil Primus Λάρισα
χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Τα δικά μου σώματα καλοριφέρ στους 2 ορόφους είναι 34.600 Kcal/h. Ο κυρ χχχχχχχχχχ και ο μηχανολόγος της Mavil μου είπαν ότι ο 45 που είναι 52 Kw είναι οριακά.Πάντως μου είπαν να πάρω τον Primus 45

ΠΑΠΑΣ για πια πόλη ενδιαφέρεσαι;


Αν δεν πρόλαβες να το διαβάσεις ΠΑΠΑΣ στείλε το mail σου να σου τα στείλει.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11206 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45
Ευχαριστω καταρχην stoikon για τις πληροφιριες!

Τοσες θερμιδες εχω κι εγω σε 2 οροφους, απο 82 ο καθενας.Η μελετη ειχε γινει το 96.Απο τοτε αλλαξαν καποια δεδομενα.Εβαλα σκεπη και εβαλα κουφωματα αλουμινιου με τριπλο τζαμι.Υπολογιζω οτι ενας λεβητας 40Kw (primus 34) μου φτανει.Εσυ τωρα ποσα kw πετελαιου εχεις?Ποσο καιει την ωρα?Παρε αυτο σαν βαση.Αν και δεν ειμαι ειδικος σκεφτομαι οτι
52kw=45000 kcal/h. Στη χειροτερη περιπτωση 80% αποδοση να εχει ειναι 36000kcal/h.Τους ρωτησες τα 52kw ειναι η πραγματικη αποδοση του λεβητα η ονομαστικη.Επειδη βλεπω οτι η καταναλωση που δινουν 12kg/h ειναι αρκετη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11213 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

jnet έγραψε:

stoikon έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:
Stoikon
Δεν υπαρχει προβλημα γραψε το ονομα.Να μαθαινουν και οι υπολοιποι.Αμα προσεξεις στο φορουμ παντου υπαρχουν παραπομπες σε διαφορα σαιτ με λεβητες.




Έμπορος Mavil Primus Λάρισα
χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Τα δικά μου σώματα καλοριφέρ στους 2 ορόφους είναι 34.600 Kcal/h. Ο κυρ χχχχχχχχχχ και ο μηχανολόγος της Mavil μου είπαν ότι ο 45 που είναι 52 Kw είναι οριακά.Πάντως μου είπαν να πάρω τον Primus 45

ΠΑΠΑΣ για πια πόλη ενδιαφέρεσαι;


Αν δεν πρόλαβες να το διαβάσεις ΠΑΠΑΣ στείλε το mail σου να σου τα στείλει.


Ενταξει ολα καλα, απλα δεν καταλαβα γιατι.Αφου παντου υπαρχουν παραπομπες σε διαφορες ιστοσελιδες με λεβητες.

Stoikon για τα Τρικαλα ενδιαφερομαι.Μη μου πεις οτι ανακαλυψες και ατα Τρικαλα μαγαζι που εχει τους Mavil?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11214 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Απ: Primus 45
Ο λέβητας πετρελ είναι 52-58 Kw καίω 3-3,5 τόνους το χρόνο πετρελ. Μου είπαν ότι καλύτερα είναι να βάλω βάση τις θερμίδες των σωμάτων αφού ήμουν ευχαριστημένος με την θερμοκρασία που έχω. Υπολόγισαν 34.600 τα σώματα συν κάτι απώλειες κ.τ.λ. 43.000 άρα 52Kw. Που βρήκες πόσο έχει κατανάλωση; Δεν μπόρεσα να βρω πουθενά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11215 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

stoikon έγραψε: Ο λέβητας πετρελ είναι 52-58 Kw καίω 3-3,5 τόνους το χρόνο πετρελ. Μου είπαν ότι καλύτερα είναι να βάλω βάση τις θερμίδες των σωμάτων αφού ήμουν ευχαριστημένος με την θερμοκρασία που έχω. Υπολόγισαν 34.600 τα σώματα συν κάτι απώλειες κ.τ.λ. 43.000 άρα 52Kw. Που βρήκες πόσο έχει κατανάλωση; Δεν μπόρεσα να βρω πουθενά.


Στα ιδια ακριβως ειμαστε και στο λεβητα και στην καταναλωση σε πετρελαιο.Στη προηγουμενη σελιδα στη φωτο που ανεβασε ο Primus 45 γραφει τη καταναλωση του λεβητα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stoikon

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11225 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Primus 45

stoikon έγραψε: Ο λέβητας πετρελ είναι 52-58 Kw καίω 3-3,5 τόνους το χρόνο πετρελ. Μου είπαν ότι καλύτερα είναι να βάλω βάση τις θερμίδες των σωμάτων αφού ήμουν ευχαριστημένος με την θερμοκρασία που έχω. Υπολόγισαν 34.600 τα σώματα συν κάτι απώλειες κ.τ.λ. 43.000 άρα 52Kw. Που βρήκες πόσο έχει κατανάλωση; Δεν μπόρεσα να βρω πουθενά.


κατα την γνωμη μου κακως υπολογισες θερμιδες με σωματα. Θα το ξαναπώ για να το διβασουν ολοι οι επομενοι υποψήφιοι αγοραστές ανεξαρτήτως μαρκας λεβητα. Δωστε 100ευρω και καντε μια μελετη απωλειών θερμιδων σε ενα μηχανικο. θα εκπλαγείτε απο τα αποτελεσματα σε σχεση με αυτα που πιστευατε καιτα λεφτα σας θα τα παρετε πισω απο την σωστη επιλογη καυστηρα που θα κανετε. Μην κανετε υπολογισμους μπακαλιστικους δεν οδηγουν πουθενα. Η καταναλωση του mavil αναγράφετε στο τσίγκινο ταμπελακι με τα τεχνικα χαρακτιρηστικα του επανω δεξιά νομιζω.
Ηταν και ένας ακόμη λόγος που δεν τον διάλεξα. Θεωρώ ότι είναι παρα πολλά τα 9 κιλά την ώρα (στο ελάχιστο βέβαια) πόσο περισσότερο τα 12-13Κιλά/ώρα στο max. Δηλαδή στο 8ωρο καύσης θα χρειαστείς χαλαρά 9Χ8=72 κιλά πέλλετ εως και96!!!!

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by kakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stoikon

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.231 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ