Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118889 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: ...2. Χωρίς καμία μόνωση μετα βίας τα καυσαέρια φτάναν στους 120 και αυτό στο τέλος, δηλαδή λίγο πριν ο λέβητας πιάσει τους 63 και κλείσει ο καυστήρας
3. Με μονωμένη την πόρτα και τον καπναγωγό τα καυσαέρια φτάναν στους 140, κέρδος 20 βαθμοί + ανέβαιναν πιο γρήγορα γενικά με αποτέλεσμα να μένουν κάτω από τους 100 βαθμούς για πολύ λίγο.


φιλε Καλογιαννη με τέτοιες θερμοκρασίες καυσαερίων δεν αργει πολυ να σου ζεστάνει τα νερα?, Γιατι εχω δει στο δικο μου οτι και με πυρηνοξυλο αλλα και σε πελλετ ο μεσος ορος των καυσαερίων πρεπει να ειναι στους 150 βαθμούς αλλιώς αργει πολυυυυυ να ανεβάσει τα νερά οποτε πιστεύω οτι καιει και πιο πολυ καύσιμο.. Εγω παιζω με Cretapellet και εχω 1" 30" (αναμονή) & 50" αέρας


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118909 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα σας και πάλι. Μάλλον φέτος μάθαμε καλύτερα το λέβητά μας απ' ότι φαίνεται(ησυχία και τάξη στο νήμα που μας αφορά περισσότερο).
Ερώτημα τώρα:Σε μένα γιατί η θερμοκρασία καυσαερίων δεν πέφτει κάτω από 200(φτάνει και 215) ότι πέλλετ και να κάψω; Οι ρυθμίσεις:2 τάισμα, 37 αναμονή και αέρας στους 50. Ο σωλήνας και η καμινάδα καθαροί. Σας ακούω που λέτε για 150 βαθμούς και σκέφτομαι αν κάτι είναι λάθος στον δικό μου(primus 34).
Φέτος πάντως με το alfawood καίει απροβλημάτιστα χωρίς να ζορίζεται ο κοχλίας, καλή καύση και σχετικά λίγη στάχτη. Αν συνδυαστεί και η τιμή αγοράς του το καλοκαίρι στα 210 E τον τόννο είναι τέλειο.
Αλλά ας μη λέω πολλά γιατί ο χειμώνας είναι μπροστά μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118910 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45

ILIASPOT έγραψε:

ILIASPOT έγραψε: Καλησπέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας,ειμαι έτοιμος να αγοράσω εναν primus 34 o οποίος είναι εκθεσιακός(2400 ευρο).Πως μπορώ να ξέρω εάν είναι το καινούριο μοντέλο?Εάν είναι το παλιό αξίζει η αγορά του ή να τον ακυρώσω?Ευχαριστώ


Βρήκα και τον επίσης ελληνικό Thermostahl Bioplex HL-B 40 με πιστοποίηση CE και EN 303-5.Τι λέτε?Καμιά βοήθεια για την επιλογή?Τον μαβίλ στα 2400 και τον thermostahl στα 3000.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στην επιλογή.Ευχαριστω


Τελικά αποφάισα να πάρω τον mavil 34(όχι τον εκθεσιακό αλλά το καινούριο μοντέλο με διαφορά 300 ευρό) σε συνδυασμό με buffer 500lt,ladomat21,δοχείο διαστολής 100lt και όλα τα αναγκαία(με το εξοικονομώ κατ οίκον).Πιστεύω να έκανα την καλύτερη επιλογή μετά απο ατελείωτες ώρες ψαξίματος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118916 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

dimosmav έγραψε: Καλησπέρα σας και πάλι. Μάλλον φέτος μάθαμε καλύτερα το λέβητά μας απ' ότι φαίνεται(ησυχία και τάξη στο νήμα που μας αφορά περισσότερο).
Ερώτημα τώρα:Σε μένα γιατί η θερμοκρασία καυσαερίων δεν πέφτει κάτω από 200(φτάνει και 215) ότι πέλλετ και να κάψω; Οι ρυθμίσεις:2 τάισμα, 37 αναμονή και αέρας στους 50. Ο σωλήνας και η καμινάδα καθαροί. Σας ακούω που λέτε για 150 βαθμούς και σκέφτομαι αν κάτι είναι λάθος στον δικό μου(primus 34).
Φέτος πάντως με το alfawood καίει απροβλημάτιστα χωρίς να ζορίζεται ο κοχλίας, καλή καύση και σχετικά λίγη στάχτη. Αν συνδυαστεί και η τιμή αγοράς του το καλοκαίρι στα 210 E τον τόννο είναι τέλειο.
Αλλά ας μη λέω πολλά γιατί ο χειμώνας είναι μπροστά μας.

Καλησπέρα φίλε μου
Το αισθητήριο καυσαερίων το έχεις καθαρίσει ποτέ?
Αυτό που μπαίνει στην καμινάδα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118918 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

ILIASPOT έγραψε:

ILIASPOT έγραψε:

ILIASPOT έγραψε: Καλησπέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας,ειμαι έτοιμος να αγοράσω εναν primus 34 o οποίος είναι εκθεσιακός(2400 ευρο).Πως μπορώ να ξέρω εάν είναι το καινούριο μοντέλο?Εάν είναι το παλιό αξίζει η αγορά του ή να τον ακυρώσω?Ευχαριστώ


Βρήκα και τον επίσης ελληνικό Thermostahl Bioplex HL-B 40 με πιστοποίηση CE και EN 303-5.Τι λέτε?Καμιά βοήθεια για την επιλογή?Τον μαβίλ στα 2400 και τον thermostahl στα 3000.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στην επιλογή.Ευχαριστω


Τελικά αποφάισα να πάρω τον mavil 34(όχι τον εκθεσιακό αλλά το καινούριο μοντέλο με διαφορά 300 ευρό) σε συνδυασμό με buffer 500lt,ladomat21,δοχείο διαστολής 100lt και όλα τα αναγκαία(με το εξοικονομώ κατ οίκον).Πιστεύω να έκανα την καλύτερη επιλογή μετά απο ατελείωτες ώρες ψαξίματος

Τον έκλεισες?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118939 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45
Ναι Νίκο τον έκλεισα.Τώρα περιμένω να μπούν οι προκαταβολές από εξοικονομώ για να τον τοποθετήσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.231 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ