Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144912 από NIKIDIMI
Απαντήθηκε από NIKIDIMI στο θέμα Primus 45
Το προβλημα που είχα με την αρίδα ήταν που μπουκωνε λιγο πτιν απο το ποτηρι καυσης και εκαιγε την ασφάλεια.Αφου εβγαλα την αριδα παρατηρησα οτι στην ακρη της η αριδα είχε φαγωθει 3-4 εκατοστα(πιο κοντή) και η σπείρα περιπου 1 εκατο περιμετρικά.Το αποτελεσμα ήταν να συγκεντρωνεται υλικό στο τέλος της αρίδας να το θρυμαρίζει να μπουκωνει η εξοδος και να καίγεται η ασφάλεια.Το παραπάνω προβλημα λυθηκε με την αντικαταση της αριδας αξίας 100Ε.Προμηθευτηκα και ενα κοματι σπειρα για να επισκευάσω και την παλια αρίδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144931 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Μήπως αν την εβγαζες και την πήγαινες σε ενα μηχανουργείο και την έφτιαχναν θα σου πήγαινε πιο φθηνά?, Οταν λεμε "αρίδα" εννοείς τον κοχλία έτσι?. Αν θες να καθαρισει ο λεβητας απο την πισσα ανεβασε την θερμοκρασια νερου τερμα και βγαλε τα καλώδια απο τον κυκλοφοριτη (1 καλωδιο πχ την φαση) και ανεβασε τον λεβητα μεχρι τους 85c και μετά (αν αντέχεις) όπως ειναι ζεστός κλειστόν και με μια ξύστρα θα φύγουν οι πίσσες για πλάκα.Αν εχει πολλε μπορεις να επαναλάβεις την διαδικασία.
Προσοχη να εχεις τον νου σου αν δεις και ξεπερνας τους 87-88 να συνδέσεις αμεσως τον κυκλοφοριτη για να στείλεις την επιστροφή των νερων ωστε να αποφύγεις την υπερθέρμανση.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144932 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Πάντως υπάρχουν χημικά καθαριστικά που αδρανοποιούν και ξεκολλάνε τις πίσσες από τα τοιχώματα της καμινάδας και του λέβητα. Πωλούνται σε μορφή είτε πέλλετ είτε κορμού ξύλου και υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για τη χρήση τους. Αν γράψετε στο σκρουτζ "καθαριστικά καμινάδας" ή ψάξετε στο νετ "sweeping logs" μπορείτε να ενημερωθείτε. Δε τα έχω χρησιμοποιήσει και δε γνωρίζω την αποτελεσματικότητά τους, αλλά σκεφτόμουν να κάνω μία δοκιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144937 από NIKIDIMI
Απαντήθηκε από NIKIDIMI στο θέμα Primus 45
Ενωούσα κοχλία (εκ παραδρομής δις).Πηγα σε ενα μηχανουργείο αλλα δεν μπορουσε να μου το κανει αμμεσα.Ετσι το παρηγγειλα την επομενη ημερα οκ.Με ενα καλέμι καθαρισα την εμπος επιφανεια των τουμπο και την κατω (φαινεται μεταλο).Μεσα στα τουμπο και σε βαθοσ 20εκ με μια μεταλική μυτη τα καθαρισα,ποιο μεσα όμως οχι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145018 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Το σπιράλ στην έξοδο του καπναγωγού του λέβητα πρέπει να φυγει γιατι εκτος οτι μαζεύει σε χρόνο ρεκόρ τις οποίες επικαθισεις στάχτης δεν είναι και ασφαλές.Συνιστάτε η ινοξ σωλήνα διπλού (η εστω μονου) τοιχώματος.Εχεις πολλά μετρά καμινάδα η εχει πολλά οριζόντια τμήματα στην διαδρομή της?, Επίσης κοιτά και λιγο το τζαμακι του σιλό γιατί αν το έχουν κολλήσει με αρπα-κολα σιλικόνη μπορεί να τραβάει αέρα. Εγω το καλοκαίρι αστάρωσα,έβαψα και κάλυψα με σφραγγιστικο ολες τις εσωτερικές γωνίες του σιλο για να ειμαι σίγουρος οτι δεν τραβάει αερα το πελλετ καθώς υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς απο την επιστροφή της φλογας.





Καλησπερα
Η καμινάδα μου είναι 2.5 μέτρα ινοξ μονωμένη(διπλού τοιχωματος).Το τζαμάκι στο σιλό είχε ταινία διαφανές και λίγη κολλα,το κολλησα εγώ με σιλικόνη.Ο υδραυλικος μου είπε οτι με τα ασφαλιστικα που εβαλα ειμαι καλυμενος γιατι εχω buffer και ups sto laddomat(σε περιπτωση διακοπης ρευματος).Εχω μια απορια,την σιλικονη εσωτερικα του σωληνα πως την βαλατε?Ελυσα τις 2 βιδες αλλα δεν χωραει το χερι μου για τον γεμισω καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145023 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Γεια σου Ηλια.
Οκ για την καμινάδα σου αλλα εγω ειδα απο την εξαγωγή πίσω στον λέβητα οτι εχεις σπιράλ.Αν δεν κανω λαθος απο την φωτογραφία.Αυτο θα ηταν καλλο να αλλαχθει.Επίσης για το ασφαλιστικό το λέει ο κατασκευαστής οτι πρέπει να μπει, σίγουρα με το buffer εχεις κάποια ασφάλεια άπλα αν δεν δουλέψει για χ-ψ λογο τα laddomat και κολλήσει λέμε και κατι στην πλακέτα μένεις "ακάλυπτος".Απλα το ασφαληστικο αυτο εχει 120,00€! για αυτο και πολλοί δεν τον βάζουν..
Η σιλικόνη είναι δύσκολη σε εκείνο το σημείο θέλει υπομονή και "μικρο χέρι" και να μπορεις λιγο να "σπασεις" τον καρπο σου..Επίσης να χρησιμοποιήσεις αυτή που λέει οτι είναι για 300c (την κόκκινη) και να καθαρίσεις απο τις στάχτες την μεσα μεριά του σωλήνα για να "πιάσει" καλύτερα.Όταν έβαλα σιλικόνη πλέον ο λέβητας δεν κάπνιζε στο σιλο ουτε με ανοιχτό το καπακι και με μικρή σταθμη πελλετ στο σιλο.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ILIASPOT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.206 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ