Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146041 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ έγραψε: Καλημέρα με την πρώτη ευκαιρία θα το λύσω,προς το παρόν θα το γυρίσω στο ξύλο ...Κάθε τόσο προβλήματα πάλι καλά που μας πιάνουν τα χέρια την μια ο αισθητήρας του σιλό την άλλη το τρίξιμο στο κοχλία τώρα καπνός στο σιλό να δούμε τι άλλο πρόβλημα θα μου βγάλει.Εσείς είστε ευχαριστημένοι με τον λέβητα;Με το πέλετ έχετε σκόνη μαυρίλα όπως με το πυρηνόξυλο;

Εγω αδερφε για τον 3ο χειμωνα που το δουλευω ειμαι πολυ ικανοποιημένος,ζεστενομαστε μια χαρα.Προβληματα δεν μπορω να πω οτι μου έβγαλε και αν έβγαλε κατι λίγα τα ξεπέρασα αμεσα γιατι ασχολήθηκα.Εχω καψει και πυρηνοξυλο αλλα πρωτιμω το πελλετ καθως δεν θελει συχνο καθαρισμα και βασικα δεν εχει σκονη.Για σιλικονη θα ανοίξεις την θυρίδα της αντιστασης απο κατω και θα βαλεις και απο πισω.Ειναι λιγο δυσκολο αν εχεις μεγαλη παλαμη βαλε κανεναν που εχει μικρη γιατι χωρασει με το ζορι εκει μεσα.
@Koskoz αν θελεις στειλε μου σε εμαιλ τις φωτο και θα τις ανεβασω εγω στην δημοσιευση σου


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146046 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
@ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ, ναι σε εκείνο το σημείο αναφερόμουν. Ομολογώ πως δεν κατάλαβα σε ποιό σημείο αναφέρεται ο φίλος electron όταν λέει κάτω από την αντίσταση. Πάντως εγώ μόνο εκεί που λες έχω βάλει, πριν 1.5 χρόνο και δεν είχα θέματα καπνού στο σιλό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146050 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45
Όταν το λυσω θα βγαλω φωτογραφιες για να μαθαινουμε ολοι και να λυνουμε τα προβληματα μας πιο ευκολα
Σας ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146051 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: @ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ, ναι σε εκείνο το σημείο αναφερόμουν. Ομολογώ πως δεν κατάλαβα σε ποιό σημείο αναφέρεται ο φίλος electron όταν λέει κάτω από την αντίσταση. Πάντως εγώ μόνο εκεί που λες έχω βάλει, πριν 1.5 χρόνο και δεν είχα θέματα καπνού στο σιλό.


Δεν χρειαζετε να λυσει τιποτα.Ας αδειάσει το ποτήρι και αφου το καθαρισει καλά ας βαλει σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιών
Οταν λεω κατω απο την αντισταση εννοώ να ανοίξει την θυρίδα και να βάλει σιλικόνη και πίσω απο τον "λαιμό" του κοχλια.Δηλαση οπως βλέπουμε την φωτο στην ουσια ειναι μεσα στην εστια της καύσης.Εγω προσωπικα αλλαζω την σιλικόνη (την εξω) καθε τελος εποχης που σταματάω τον λέβητα.

Συνημμένο αρχείο:


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146103 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45
Καλησπερα και καλη Σαρακοστη.Καθαρισα και μετα εβαλα σιλικονη υψηλης θερμοκρασιας οπως μου ειπε electron τωρα μενει να το δοκιμασω,το σημειο δυσκολο αν και πιστευω οτι κατι να εγινε στο κατω μερος ειχε κενο και δεν ειχε σιλικονη.




Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146112 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Φίλε Ηπειρώτη βλέποντας τις φωτογραφίες νομίζω ότι ο λέβητάς σου υποφέρει λόγω πλημμελούς καθαρίσματος και μη σωστής ρύθμισής του γι' αυτό και τα προβλήματα. Η εικόνα του κοχλία δείχνει ότι η φλόγα καίει πολύ χαμηλά (πάνω του) δημιουργώντας όλη αυτή τη στερεή μάζα πίσσας στο σώμα του. Επειδή και εγώ τον πρώτο χρόνο είχα θέματα λόγω άγνοιας κυρίως, τον 2ο και ειδικά τον 3ο χρόνο (φέτος) δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα (πάντα πέλετ έκαιγα). Φροντίζω όμως κάθε 15 μέρες να τον καθαρίζω και προσέχω η φλόγα να καίει ψηλά.
Φιλικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.255 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ