Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70553 από klaz
Απαντήθηκε από klaz στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
Εχω μια ερωτηση να κανω.προσφατως και αφου μονωθηκε ολοκληρο το σπιτι εκτος απο την προσοψη(ανατολικη),επενδυσα μονο για την προσοψη σε ζελατινα.μαλιστα συην ουσιαβσχεδον σφραγισα ολο μου το μπαλκονι με ζελατινα και ηδη φανηκε το ποσο καλο εγινε στην εξοικονομηση ζεστης.αυτο που θελω να ρωτησω ομως ειναι τωρα με την τοποθετηση του κλιματιστικου ο τεχνικος μου κεει οτι πρεπει να εχω ανοιχτη τη ζελατινα για να αναπνεει και να παιρνει αερα φρεσκο η εξωτερικη μοναδα.δωρο αδωρο ομως αν ετσι πρεπει να γινει καθως θα χασω αυτη τη μονωση που εχω πετυχει καθως και τα χρηματα που εδωσα για την ζελατινα που δεν ηταν και λιγα.εσεις τι λετε επι του θεματος;δηλ τι κανω τωρα που υπαρχει ζελατινα και εχει κλεισει ολο το μπαλκονι μου σε σχεση με την εξ μοναδα του κλιματιστικου;


Mobile klaz speaking...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70567 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
Aν το μηχάνημα είναι καλό, από μόνο του θα σου χαλάσει την μονωτική ιδιότητα της ζελατίνας μιας και θα απορροφά θερμότητα από το κλειστό μπαλκόνι. Αν δεν είναι καλό, θα σταματήσει να δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70648 από klaz
Απαντήθηκε από klaz στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
το 30αρι mithubishi heavy inverter θα ειναι.ο τεχνικος μιλαει πως χρειαζεται να υπαρχει κενο στις ζελατινες για να αναπνεει....εγω ομως επενδυσα στο να σφραγισω το μπαλκονι και δεν εχω αλλο σημειο για να τοποθετηθει η εξωτερικη μοναδα.
απο οτι διαβαζω δηλ εχεις διαφορετικη γνωμη απο τον συγκεκριμενο τεχνικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70655 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
την ιδια αποψη εχει με αλλα λογια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70676 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
Όλες οι εξωτερικές μονάδες θα πρέπει να έχουν άμεση επαφή με τον εξωτερικό αέρα.Πέρα απο την ζημιά που ενδεχομένως να προκαλέσει στην ζελατίνα θα σου αυξήσει την κατανάλωση αφου θα δουλεύει σε ένα μόνιμα παγωμένο περιβάλον και ίσως να παρουσιαστεί κάποια βλάβη στην εξωτ.μονάδα αφου δεν θα έχει φρέσκο αέρα στο χώρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70691 από klaz
Απαντήθηκε από klaz στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
κατανοητα ολα αυτα.και ευχαριστω για τις απαντησεις.
η επομενη ερωτηση μου ειναι.
αν μπορει να τοποθετηθει στον κατω μπαλκονι-οροφο(δικο μου διαμερισμα κενο) που δεν εχει ζελατινα.θα μπορουν να κανουν τετοια διαδρομη οι σωληνωσεις????????????.3.10μ εχω διαφορα ανα οροφο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ