Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43205 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
Δεν εχω ιδεα (βαριεμαι τετοια ωρα να ψαχνω στο aircon τα χαρακτηριστικα του). Λογικα δουλευει (αν δεν ειναι cheap-ης inverter), αλλα οχι σαν 12αρι και με αυξημενη καταναλωση.

Επισης, αυτο ειναι ενα απλο σπλιτακι
Σαν παραδειγμα, η daikin για τα σπλιτακια της εχει 3 μοντελα (χωρις να υπολογισουμε τα design μηχανηματα), τα rxn που αντεκατεστησαν την on-off σειρα, τα μεσαια rx και τα σκυλια rxs. Ενω ολα ειναι inverter, τα πρωτα δουλευουν μεχρι -5 θερμανση, τα τελευταια μεχρι -10/-15 ψυξη (server υποκαταστηματων τραπεζων). Ε, το τελευταιο ξεφευγει απο τον ορισμο (και την τιμη) του απλου σπλιτ.
Η mitsubishi πιστευω δινει για καποια zubadan εγγυημενη λειτουργια χωρις πτωση αποδοσης (η με πολυ μικρη πτωση) στους -15.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43209 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

Grecu_ έγραψε: Uhm, what?
Ιση ποιοτητα, μισα χρηματα? δωσε μου ενα παραδειγμα
Ειτε η daikin hellas επιβαλλει τραγικες τιμες λιανικης (η daikin ρουμανιας το κανει χαλαρα), ειτε καπου εχω χασε τη μπαλλα. Mitsu κα hitachi ειναι ελαφρως πιο φτηνα, τα μεγαλα hitachi μου φανηκαν οντως πιο στιβαρα, αλλα επισης πιο ευαισθητα στα ρευματα.

* αυτα που κανει τo ururu δεν γνωριζω να τα κανει αλλο μηχανημα


Φίλε Θόδωρα πολλές από τις λειτουργίες των κλιματιστικών είναι θέμα μάρκετινγκ των εταιριών.
Για παράδειγμα το κορυφαίο 18άρι Daikin ururu sarara κοστίζει γύρω στα 2300 ευρώ,το ποιοτικότατο 24άρι Mitsubishi heavy industries Srk 63 zk-s1 κοστίζει γύρω στα 1300 ευρώ και το πολύ ποιοτικό 22άρι Hitachi Ras/Rac 60 Yh7 το οποίο κατέχω και εγώ,κοστίζει γύρω στα 1000 ευρώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43210 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
Μοντέλο HITACHI RAS/RAC-E14H2A
Ψυκτική Ικανότητα 12000 BTU/h
Ψυκτική Ικανότητα σε KW 3.50 KW
Όρια Ψυκτικής Ικανότ. INVERTER 3100 - 13700 BTU/h
Θερμαντική Ικανότητα 14400 BTU/h
Θερμαντική Ικανότητα σε KW 4.20 KW
Όρια Θερμαντικής Ικανότ. INVERTER 3100 - 17100 BTU/h
Παροχή ρεύματος V - Ph - Hz 220/50/1
Ρεύμα λειτουργίας σε Ψύξη 5.0 Α
Ρεύμα λειτουργίας σε Θέρμανση 5.1 A
Καταναλισκόμενη Ισχύς σε Ψύξη 1090 W
Καταναλισκόμενη Ισχύς σε Θέρμανση 1110 W
Συντελεστής E.E.R.(Ψύξη) 3.21 BTU/h.W
Συντελεστής C.O.P.(Θέρμανση) 3.78 KW/KW
Ενεργειακή Κατηγορία (Ψύξη) A
Ενεργειακή Κατηγορία (Θέρμανση) A
Παροχή Αέρα ( L / M / H ) 10.8 m3/min
Ταχύτητες ανεμιστήρα 4 (Extra Low, Low, Mid, Hi)
Αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα NAI
Αυτόματη κίνηση περσίδων NAI
Αυτόματη επανεκκίνηση ΝΑΙ (με μνήμη επαναφοράς όλων των εντολών)
Στάθμη θορύβου (εσωτερικό) 25/29/35/42 dB (A)
Στάθμη θορύβου (εξωτερικό) 46 dB(A)
Χρονοδιακόπτης NAI
Πρόγραμμα ύπνου NAI
Διαστάσεις ( Εσωτερικό ) 780 x 280 x 215 mm
Διαστάσεις ( Εξωτερικό ) 750x548x288 mm
Βάρος (εσωτερικό) 10 Kg
Βάρος (εξωτερικό) 35 Kg
Διατομή σωληνώσεων 1/4 - 3/8 inch
Ψυκτικό υγρό R410A
Μέγιστο μήκος σωληνώσεων 20 m
Μέγιστη υψομετρική διαφορά 10 m
Ορια θερμοκρασίας λειτουργίας ( ψύξη) 10 / +43 C
Ορια θερμοκρασίας λειτουργίας (Θέρμανση) -15 / +21 C
Εγγύηση Συμπιεστή 5 ΕΤΗ

Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα κ το σωστο μοντελο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43214 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

jps έγραψε: Φίλε Θόδωρα πολλές από τις λειτουργίες των κλιματιστικών είναι θέμα μάρκετινγκ των εταιριών.
Για παράδειγμα το κορυφαίο 18άρι Daikin ururu sarara κοστίζει γύρω στα 2300 ευρώ,το ποιοτικότατο 24άρι Mitsubishi heavy industries Srk 63 zk-s1 κοστίζει γύρω στα 1300 ευρώ και το πολύ ποιοτικό 22άρι Hitachi Ras/Rac 60 Yh7 το οποίο κατέχω και εγώ,κοστίζει γύρω στα 1000 ευρώ.


Μα το ururu κανει εξαερισμο, υγρανση, αφυγρανση χωρις παροχη νερου, δεν ειναι απλο σπλιτακι.
Αυτο χρυσοπληρωνεις και αυτο ακριβως σημαινει ururu sarara. Μια σωστη συγκριση ειναι με ftxn/rxn, ftx/rx ή ftxs/rxs αναλογα με το τι θελεις απο το μηχανημα.
Τα μικρα hitachi με εχουν απογοητευσει (πριν 7-8 χρονια) με τις πλακετες τους, τα μεγαλα μπορω κ εγω να πω οτι ειναι καλυτερα κατασκευασμενα απο τα daikin. Tα mitsu απλα τα αντιπαθω (προσωπικοι υποκειμενικοι λογοι)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43216 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

stergiosbik έγραψε: Ορια θερμοκρασίας λειτουργίας (Θέρμανση) -15 / +21 C

Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα κ το σωστο μοντελο.


Προφανως δουλευει. Το ζητημα ειναι ομως με τι πτωση αποδοσης το κανει και με τι καταναλωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43226 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

Grecu_ έγραψε:

jps έγραψε: Φίλε Θόδωρα πολλές από τις λειτουργίες των κλιματιστικών είναι θέμα μάρκετινγκ των εταιριών.
Για παράδειγμα το κορυφαίο 18άρι Daikin ururu sarara κοστίζει γύρω στα 2300 ευρώ,το ποιοτικότατο 24άρι Mitsubishi heavy industries Srk 63 zk-s1 κοστίζει γύρω στα 1300 ευρώ και το πολύ ποιοτικό 22άρι Hitachi Ras/Rac 60 Yh7 το οποίο κατέχω και εγώ,κοστίζει γύρω στα 1000 ευρώ.


Μα το ururu κανει εξαερισμο, υγρανση, αφυγρανση χωρις παροχη νερου, δεν ειναι απλο σπλιτακι.
Αυτο χρυσοπληρωνεις και αυτο ακριβως σημαινει ururu sarara. Μια σωσ
τη συγκριση ειναι με ftxn/rxn, ftx/rx ή ftxs/rxs αναλογα με το τι θελεις απο το μηχανημα.
Τα μικρα hitachi με εχουν απογοητευσει (πριν 7-8 χρονια) με τις πλακετες τους, τα μεγαλα μπορω κ εγω να πω οτι ειναι καλυτερα κατασκευασμενα απο τα daikin. Tα mitsu απλα τα αντιπαθω (προσωπικοι υποκειμενικοι λογοι)


Κάποια από τα χαρακτηριστικά του Ururu που αναφέρεις δεν έχουν καμία ουσιαστική χρησιμότητα.
Τα Μιτσουμπίσι έχουν δύο ανεξάρτητες γραμμές παραγωγής,Mitsubishi heavy industries (κορυφαία ποιότητα) και Mitsubishi electric (κατώτερη ποιότητα).Η Hitachi παράγει τα αξιόπιστα της μηχανήματα στη Μαλαισία και τα υπόλοιπα στην Κίνα.
Και υπάρχουν και άλλες πολλές χρήσιμες πληροφορίες,για αυτό αναφέρω ότι χρειάζονται έρευνα και γνώσεις του χώρου. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ