Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43233 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

jps έγραψε: Το Srk 63 zk-s δεν είναι απλό ινβέρτερ,αλλά είναι από τα κορυφαία μηχανήματα της Μιτσουμπίσι με κορυφαία cop και eer.


Τοτε κανε συγκριση με ftxs/rxs και δες οτι δεν ειναι μιση τιμη (απο εκει ξεκινησαμε)

(οταν ειπα απλο εννοουσα χωρις designιες, βλεπε art cool, ασημενια πλακε πλαισια και λοιπες μπουρδες)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43235 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

Grecu_ έγραψε:

jps έγραψε: Το Srk 63 zk-s δεν είναι απλό ινβέρτερ,αλλά είναι από τα κορυφαία μηχανήματα της Μιτσουμπίσι με κορυφαία cop και eer.


Τοτε κανε συγκριση με ftxs/rxs και δες οτι δεν ειναι μιση τιμη (απο εκει ξεκινησαμε)

(οταν ειπα απλο εννοουσα χωρις designιες, βλεπε art cool, ασημενια πλακε πλαισια και λοιπες μπουρδες)


Το 20άρι ftxs κοστίζει γύρω στα 1700 ευρώ και δεν είναι ούτε καν Α ενεργειακής κλάσης είναι Β κλάσης στη θέρμανση και Β κλάσης στην ψύξη.
Τι να συγκρίνω;Τη μέρα με τη νύχτα;
Τέλος πάντων.
Για να μην κουράσουμε τους συμφορουμίτες πιστεύω πως κατάλαβα τι θέλεις να πεις και θεωρώ ότι κατάλαβες τι θέλω και εγώ να πω. :)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43421 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

Grecu_ έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Ορια θερμοκρασίας λειτουργίας (Θέρμανση) -15 / +21 C

Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα κ το σωστο μοντελο.


Προφανως δουλευει. Το ζητημα ειναι ομως με τι πτωση αποδοσης το κανει και με τι καταναλωση.


Aκριβως.
Αν μια απο τις καλυτερες εταιρειες λεει οτι δουλευει με -15 κ στην πραξη κωλωνει το μηχανημα τι να λεμε μετα.
Αλλο η θεωρια κ αλλο η πραξη.


Υ.Γ.
Ακριβως αυτο εχω στο σπιτι απο το 2008.
Καλο,χρυσο αλλα κατω απο -5 υπαρχει προβλημα.
Στο κατω κατω αν θελω να ζεσταθω πραγματικα παιρνω μια σομπιτσα απο τον Μοσχαλη κ μου μενουν κ χρηματα για κλιματιστικο. ;)
Οποιοδηποτε κλιματιστικο ακομα κ αν καταφερει να δουλεψει κανονικα στους -15 μολις το σβησεις παγωνεις αμεσως.
Αρα για ποια θερμανση μιλαμε?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43426 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
Στέργιο, συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα για ανόμοιες χρήσεις.
Για να γίνει θέρμανση με AC πρέπει να μελετηθεί έτσι και σαν λύση και βάση συνθηκών χρήσης. Το 9ράκι κλιματιστικό είναι 9ράκι στους 7 βαθμούς εξωτερικής. Στους -10 μπορεί να είναι 5ράκι με κατανάλωση 12ριου. Αυτή μπορεί να είναι η σωστή και δηλωμένη του λειτουργία, όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται.
Το γεγονός οτι ζεσταίνει αέρα και λιγότερο τα δομικά στοιχεία έχει ξανααναφερθεί και έχει να κάνει και με τη χρήση του χώρου, τις μονώσεις κτλ κτλ.
Σε μόνιμη κατοικία είναι τουλάχιστον ανορθόδοξος τρόπος θέρμανσης, τι γίνεται όμως για μια κατοικία που την επισκέπτεσαι δυο φορές το μήνα για ένα-δύο βράδια? Μέχρι να ζεσταθεί το κτίριο και να οφελειθείς από την θερμική αδράνειά του, έχεις φύγει.

Grecu_ έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Ειλικρινα πιστευεις οτι κλιματιστικο με -15 εξω ζεσταινει?
Το εχεις δει-ζησει?


Ναι (δες λιγο και που ειμαι)
Το τι συνεπαγεται αυτο ειναι αλλο θεμα

*Σε επαγγελματικους χωρους και οχι με σπλιτακια*


Επαναλαμβάνω οτι χθες ΔΕΝ αναφέρθηκα σε κατοικίες.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43432 από tentas13
Απαντήθηκε από tentas13 στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
www.skroutz.gr/s/272583/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A240GVR.html

Το βρηκα σε προσφορα το καλοκαιρι (τελη Ιουλιου) σε μεγαλο πολυκαταστημα στα 850,00 euro, πηγα σε ενα συνοικιακο και τον πιεσα και μου το εριξε στην ιδια τιμη με τοποθετηση παρακαλω!!!
Αναδουλειες βλεπεις!!!!

10 oC εξωτερικη...το αναβω στους 25 oC στην μικρη σκαλα και σε 5 λεπτα απολαμβανω ζεστη στην σαλονοκουζινα μου των 36 τ.μ.!!!
Το καλοκαιρι με 40 oC την ημερα , το βραδυ δεν ξερω ποσο, το αναβα στην ιδια θερμοκρασια και στην ιδια σκαλα και στο δωματιο το πισω που μεσολαβει διαδρομος και συνολικης αποστασης 11μ. ηθελα φλις κουβερτουλα στα ποδια, μεχρι που σηκωνομουν να το κλεισω!!!!
Aψογο μηχανημα...και ειδικα για την τιμη που το αγορασα με τοποθετηση!!!!

Το συνιστω ανεπιφυλακτα!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64006 από klaz
Απαντήθηκε από klaz στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
Επαναφερω το θεμα καθως προκειται να αγορασω mitsub heavy 30αρι θηριο για να ζεσταινομαι οσο μπορω πιο οικονομικα.νυχτερινο υπαρχει,μονωση εκτος απο την προσωψη υπαρχει,ζελατινα σε ολη την προσωψη υπαρχει,υγεια για κουβαληματα ξυλων-πελλετ ΔΕΝ υπαρχειβοπως και τα απαραιτητα χρηματα για αγορα λεβητα κλπ.65 τετραγωνικα,τι διαολο αυτο το θηριο που σκεφτομαι δεν θα με ζεστανει;;


Mobile klaz speaking...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ