Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58941 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα θερμοπομπος η θερμοσυσσωρευτης
οι atlantic εχουν διαφορα ποιοτικα?γιατι βλεπω και μια διαφορα στην τιμη τους...
επισης λες να μου φτασουν τα 1250 βατ?αν και η διαφορα απο τα 1250 στα 1500 ειναι μικρη οποτε καλυτερα αμεσως σε 1500 σωστα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58944 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα θερμοπομπος η θερμοσυσσωρευτης
τιλετε?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giabritsos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58945 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα θερμοπομπος η θερμοσυσσωρευτης
oddios ,Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. το mail μου,θελω να σε ρωτησω κατι....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58947 από oddios
Απαντήθηκε από oddios στο θέμα θερμοπομπος η θερμοσυσσωρευτης
Δε νομίζω να έχουν καμία σημαντική διάφορα, ηλεκτρονικό θερμοστατη έχουν κ οι δυο, μεγάλη εταιρεία κ οι γάλλοι, θα τεσταρω την άλλη βδομάδα κ θα σου πω. Ίσως το μήκος να παίζει ρόλο στην απαγωγή μεγαλύτερης ποσότητας αέρα. Τον Ατλάντικ τον βρήκα 140 με τα μεταφορικά (2000w)

Με περισσότερα w θα πιάνει θερμοκρασία πιο γρήγορα, άρα θα είναι σταματημενος περισσότερη ώρα από τον μικρότερο κ έτσι θα ισοφαρίσει τη διαφορα στη κατανάλωση. Νομίζω πως 1500 θα είναι μια χαρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58948 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
Πέρσι που χρειάστηκε να βρω κάτι για να θερμάνω επικουρικά το σπίτι μου μιας και η κεντρική θέρμανση ήταν σε λειτουργία μονο για 3 ώρες την ημέρα πήρα ένα Nobo 2000kw.Μια χαρά έκανε την δουλειά του σε έναν ενιαίο χώρο περίπου 30τμ στον περσινο βαρύ χειμώνα στην βόρεια Ελλάδα.Είχα και εγώ το ίδιο δίλημα,nobo ή atlantic;Τελικά μόνο και μόνο για αισθητικούς λόγους επιλέξαμε τον nobo

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58953 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα θερμοπομπος η θερμοσυσσωρευτης

oddios έγραψε:

giogud έγραψε: Αν κάποιος θέλει να ζεσταθεί με ρεύμα, ΜΟΝΟ κλιματιστικό.
Με 2kw κατανάλωση ρεύματος, θα έχει 6 kw θέρμανση.


Δε συγκρίνεται η ποιότητα της μιας με την άλλη ζέστη, το κλιματιστικό ξηραινει την ατμόσφαιρα κ δε διαρκεί ιδιαίτερα έτσι κ το σβήσεις, έχω και ινβερτερ κλίμα στο δωμάτιο Αλλά προτιμώ το θερμοπομπο.


Γράφω επειδή διαβάζουν κι άλλοι και όχι να πείσω εσάς. Αν για 1 δωμάτιο χρειαστείς συνολικά 6kw θέρμανσης, με 1 θερμοπομπό ή θερμοσυσσωρευτή, θα χρειαστείς 1€. Με κλιματιστικό, την ίδια θερμότητα θα την πάρεις με μόλις 0,28 0,29 λεπτά. Δηλαδή 25€ διαφορά τον μήνα με μόλις 3 ώρες λειτουργίας.

Συγνώμη για την διακοπή, συνεχίστε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ