Θερμανση με aircondition

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148017 από rose
Θερμανση με aircondition δημιουργήθηκε από rose
Καλημερα σας. Θα ηθελα καποιος που γνωριζει να με βοηθησει. Σε χωριο της Κεντρικης Μακεδονιας την Ξιφιανη θελω να ζεστανω ενα δωματιο 20τμ σε μονοκατοικια χωρις καλη μονωση και με υψος 3 μετρα για το ταβανι. Είχα προσανατολιστει να παρω μια αεροθερμη σομπα pellet αλλα τωρα περασε απο το μυαλο μου η λυση του κλιματιστικου inverter. Δεν ξερω ομως αν θα συμφαιρει η καταναλωση ηλεκτρικου ρευματος ή θα παθω εγκεφαλικο απο την δεη. Σας παρακαλω καποιος που γνωριζει ας μου απαντησει τι προτεινει. Στο σπιτι κατοικει η μητερα μου, τα παλια καλα χρονια καιγαμε λεβητα πετρελαιου μετα μαζευτηκε σε ενα δωματιο και καιγαμε ξυλοσομπα αλλα τωρα λογω προβληματων υγειας της ψαχνω να της βρω μια πιο ευκολη λυση αλλα και συμφερουσα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148019 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Θερμανση με aircondition
η αποψη μου ειναι οτι η σομπα ειναι πιο συμφερουσα,
αλλα το κλιματιστικο πιο ευχρηστο.
η σομπα θα εχει ενα κοστος αγορας περιπου ιδιο με ενα επωνυμο κλιματιστικο.
θα σου ζεσταινει πιο σωστα το χωρο, αλλα θα κανει λιγο περισσοτερο θορυβο.
θα θελει συχνο καθαρισμα και σε περιπτωση αστοχης εκκινησης, θελει ανθρωπο να επεμβει.
το κλιματιστικο inverter ειναι αθορυβο, οικονομικο σε σχεση με τα παλια τυπου on/off
αλλα με το που το σβησεις... παγωσες.
δεν κραταει καθολου ενεργεια στο χωρο.
ο χειρισμος της σομπας, αν γινεται απο τη μητερα σου, θα της ειναι πιστευω πιο δυσκολος
απ'οτι ενα τηλεκοντρολ κλιματιστικου.

οι επεμβασεις στο χωρο
με τη σομπα θες τρυπα για μπουρι και ισως εισοδο αερα
με το κλιματιστικο θες τρυπα για τις σωληνωσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148020 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Θερμανση με aircondition
Για ηλικιωμένο νομίζω ότι είναι μια καλή λύση και εύκολη, πατάει το κουμπί ανοίγει-κλείνει/ ανεβοκατεβάζει θερμοκρασία.
Το θέμα είναι ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες το αιρκοντίσιον πιθανών να μην αποδίδει καλά και να κάνει συχνά απόψυξη-άρα σταματά να ζεσταίνει για ένα 10λεπτο. Δεν ξέρω τι θερμοκρασίες έχετε το χειμώνα εκεί, τα καινούργια ινβέρτερ λένε ότι δουλέυουν μέχρι -10 βαθμούς.
Απο προσωπική εμπειρία αλλά στην Κρήτη με λειτουργία συχνά 24 ώρες τους χειμερινούς μήνες με ινβέρτερ 12 και 9-αρι εναλλάξ (δηλαδή το ένα δούλευε και το άλλο ήταν κλειστό και αντίστροφα) το κόστος ρέυματος τους χειμερινούς μήνες, τσεκαρισμένο τώρα 5 χρόνια με λογαριασμούς δεη, ήταν 50 -70 ευρώ παραπάνω σε σχέση με τους καλοκαιρινούς που σπάνια τα χρησιμοποιώ.
Λόγω όμως συχνών διακοπών ρέυματος της δεη το χειμώνα σε καταιγίδες στα 6 χρόνια και τα δύο έκαψαν πλακέτα, ήταν συνδεμένα κατευθείαν σε κουτί του τοίχου χωρίς έστω μια πρίζα ασφαλείας για υπερτάσεις.
Αντικατέστησα το 12-άρι με καινούργιο με δυνατότερο ανεμιστήρα που μου καλύπτει και τα δύο δωμάτια και σε θέρμανση και σε ψύξη, φέτος το γενάρη με κόστος με την τοποθέτηση γύρω στα 650 ευρώ.
Ακόμα και με αυτή την βλάβη πάλι στο κέρδος είσαι αφού και 100 ευρώ το μήνα το χειμώνα να γλιτώνεις σε σχέση με άλλο τύπο θερμανσής σε 5 - 6 χειμερινούς μήνες έχεις κάνει απόσβεση για καινούργιο άν ποτέ σου κάψει πλακέτα το τωρινό.
Σημειωτέων ότι πολλά ινβέρτερ σε φούλ στροφές φτάνουν να αποδίδουν παραπάνω φτάνει να είναι νέας τεχνολογίας ινβέρτερ και όχι τα πιο φτηνά ινβέρτερ. (πχ 12-άρι φτάνει μέχρι 18-άρι σε φούλ στροφές).
Το κλιματιστικό άν έχει δουλέψει πολλέσ ώρες στο χώρο και έχει προλάβει να ζεσταθούν οι τοίχοι μια χαρά θερμοκρασία κρατάει ο χώρος.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148021 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα Θερμανση με aircondition
Αν είναι για ένα δωμάτιο χωρίς συζήτηση κλιματιστικό.

Δεν υπάρχει σόμπα που να μπορείς να την ανεχτείς σε 20τμ. Θα σκάσει η γυναίκα.

Βάλε ένα καλό inverter να μπορεί με το κουμπάκι να ζεσταίνεται και να το χειρίζεται.

Δεν θα έχει προβλήματα για τα προγράμματα των σομπών αν αλλάξει το πέλλετ που καίει, δεν θα έχει καθάρισμα της σόμπας,της καμινάδας κλπ.

Για μεγάλο άνθρωπο σε τόσο μικρό χώρο κλιματιστικό. Και μη νομίζεις ότι με ένα 12άρι θα στεναχωρηθείς και πολύ από τη Δεή. Άλλωστε η σόμπα καίει και πέλλετ και ρεύμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148022 από rose
Απαντήθηκε από rose στο θέμα Θερμανση με aircondition
Ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για τις απαντησεις. Με βοηθησατε παρα πολυ. Θατο συζητησω και με την μητερα μου και θα αποφασισουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148025 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θερμανση με aircondition
Να βαλεις ενα καλο 12αρι Inverter.Επισης αν εκει που ειναι το σπιτι πιανει αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες να παρεις και εναν πολυ φθηνο θερμοπομπο (εως 30ευρω) για να βοηθα το A/C τις πολυ κρυες μερες που θα δυσκολευεται να ζεστανει. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ