Εγκατάσταση aircondition σε διάδρομο στην μέση του

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159379 από sdf
Εχει εγκαταστήσει κάποιος την εσωτερική μονάδα σε διάδρομο στην μέση του επιμήκη άξονα του διαδρόμου ουτους ώστε ο αέρας να εξαναγκάζεται να να χτυπά στον απέναντι τοίχο και μετά να κυκλοφορεί προς τα δωμάτια στα άκρα του διαδρόμου?
Ο διαδρομοςέχει μήκος 5.70μ. φάρδος 1.80μ. με δύο πόρτες δωματίων σε κάθε άκρο του (σύνολο δηλαδή 4 πόρτες- δωμάτια περίπου 15 τετραγωνικά το κάθε ένα τα οποία λόγω των πορτών μπορούν να μην ψύχονται/ θερμαινοται όλα.
Ξέρω οτι η καλύτερη λύση θα ήταν να μπεί σε κάθε δωμάτιο απο ενα αλλά τα χρήματα είναι περιορισμένα,οπότε ψάχνω να βρώ μια λύση που θα κάλυπτε έστω σε ψύξη,που είναι ευκολότερο, και θα λειτουργεί συμπληρωματικά/όταν δεν δουλέυει το καλοριφέρ, και για θέρμανση.
Ρωτάω λοιπόν αν κάποιος έχει δοκιμάσει παρόμοια λύση να μου πεί αν τον καλύπτει και κατά πόσο.
Επισημαίνω και πάλι ότι ουσιαστικά το πόσος χώρος δεν με απασχολεί, με ενδιαφέρει αν ο αέρας χτυπώντας σε τοίχο στο 1.60μ απέναντι απο την μονάδα θα κυκλοφορεί πρός δεξιά και αριστερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159380 από cpp
Θεωρώ πώς μάλλονν είναι μια κακή επιλογη.
Δώσε ένα σχεδιαγραμμα του σπιτιου και μάλλον θα σε βοηθήσουν κάποιοι που ξερουν καλυτερα.

Η επιλογή της εγκατάστασης στο μακρόστενο διαδρομο θα οδηγήσει σε γρήγορή επιτευξη της ζητουμενης θερμοκρασίας και θα κοβει το κλιματιστικό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159403 από papg
Απο την εμπειρία μου σε προηγούμενο διαμέρισμα.Διάδρομος 1,80χ6 μέτρα,στη μιά πλευρά του διαδρόμου 3 πόρτες απο κρεβατοκάμαρες. Το AC τοποθετημένο στην αρχή του διαδρόμου με 6 μέτρα μπροστά του.Είχαμε πολύ καλό αποτέλεσμα και στα τρία δωμάτια και μάλιστα στο τελευταίο είχαμε και την πόρτα λίγο κλειστή γιατί γινόταν ψυγείο.Τώρα σχετικά με το γρήγορο σταμάτημα δεν είχα πρόβλημα με 30 λεπτά λειτουργίας η διαφορά θερμοκρασίας στον διάδρομο με τις κρεβατοκάμαρες ήταν μισό βαθμό.Εσύ έχεις τοίχο απέναντι στο 1.60μ και λογικά θα σου κόβει πιο γρήγορα, βάλε τις περσίδες προς τα κάτω και νομίζω ότι σε μικρό διάστημα θα έχεις εξισορρόπηση θερμοκρασίας διαδρόμου -δωματίων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159415 από sdf
Επισυνάπτω και ενα σχεδιο του χώρου. Δεν ενδιαφέρει θερμανση / ψύξη στο χώλ και σαλόνι. Οι υπόλοιποι χώροι ενδιαφέρουν και επειδή υπάρχουν πόρτες μπορεί να μεταβάλεται κατα βούληση.
Αλλη απορία είναι σε ποια θέση να τοποθετηθεί η εσωτερική μονάδα, στη θέση 1 ή στην 2 ?
Παρακαλώ όσοι έχουν δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο να γράψουν την εμπειρία τους.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159458 από stamatis andre
Το έχω κάνει και δούλεψε μια χαρά.
Αν κάποιο δωμάτιο υστερεί σε θερμοκρασία βάλε ένα ανεμιστήρα μικρό να ρίχνεις αέρα από το διάδρομο που θα είναι πιο παγωμένος.
Θα επέλεγα τη θέση 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ