Ηλεκτρικοί Λέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84859 από γιωργος
Απαντήθηκε από γιωργος στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
ωραιοςςςςςς ο σπυρος B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84875 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες

spiross έγραψε: Γενικά επειδή είναι ακριβώς έξω από το κύκλώμα του καλοριφέρ έχει και ελάχιστες απώλειες. Σε μένα αν το κλείσω τον λέβητα κρατάνε τα σώματα τουλάχιστον ένα μισάωρο καυτά.
Για τους protherm αν είσαι προς θεσαλλονίκη μεριά είδα ότι είναι η αντιπροσωπία τους εκεί. Δες εδώ

www.saturn.gr/index.php?PHPSESSID=83ac85...e6d1e67879d08f44a3ce


αυτο ειναι το πλεονεκτημα τους ,,,λειτουργουν κατα κανονα μεσα στον χωρο η πολυ κοντα εχοντς σχεδον μηδενικες απωλειες ,,,ελπιζω μονο οσοι βαζετε τετοια να κανετε πριν ενα καλο καθαρισμο του δικτυου και ν διαβαζετε και τις οδηγιες περι ...νερου του κατασκευαστη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85089 από oykas2001
Απαντήθηκε από oykas2001 στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες

Gdevil έγραψε: @oykas2001
Καλημέρα,
Να σου γράψω και εγώ τις σκέψεις μου
Αναφέρεις τις τωρινές σου ανάγκες σε θέρμανση υπολογίζοντας εσένα και την γυναίκα σου.
Σκέψου 2 πιτσιρίκια όμως τι ανάγκες θα έχουν (φαντάζομαι στα επόμενα χρόνια είναι στα σχέδιά σου)
Θα σε καλύπτουν 90 μέρες θέρμανσης? Και στις θερμοκρασίες που εσύ δεν νιώθεις κρύο?

Αλλο που σκέφτομαι είναι ότι μιας και είσαι στρατιωτικός έχεις ανάγκη από λύση θέρμανσης τύπου "την ξυλώνω και την μεταφέρω στο νέο μου σπίτι"

Οπότε τι λύσεις έχεις
-Τζάκι. Δεν σου ταιριάζει μιας και δε σηκώνεται
-Α/Θ. Ακριβή εγκατάσταση
-Κλιματιστικό inverter. Εχει πολύ καλά μηχανήματα με πολύ καλά COP. Να φανταστείς ένα μηχάνημα με COP 5 (έχω δει στα χαρτια και COP 6,13 της hitachi) μία kwh καταναλώνει αλλά 5 δίνει.
Το μειονέκτημα είναι ότι θέλεις εκγαταστάτη να στο βάλει και εγκαταστάτη να στο βγάλει και να το ξαναβάλει όταν πάρεις μετάθεση
-Ηλεκτρικός λέβητας. Μεγάλο κόστος λειτουργίας. Και μη νομίζεις ότι μπορείς να θερμαίνεις ένα σπίτι λειτουργόντας το τις ώρες του νυχτερινού. Μόνο το 15-17 σε βολεύει κάπως. Το βράδυ 02-08 δεν ζητάς θέρμανση.
-Λέβητας πέλλετ ή αερόθερμη σόμπα πέλλετ. Εχει το κουβάλημα αλλά έχει φθηνότερο κόστος λειτουργίας σε σχέση με λέβητα ρεύματος. Αν έχεις και κάποιο αποθηκευτικό χώρο μπορείς να πετύχεις καλή τιμή αγοράζοντας όλη την ποσότητα που θα χρειαστείς για μία σεζόν όταν η τιμή είναι χαμηλά.
Εχει και πολύ καλή δυνατότητα ελέγχου στο πότε θα ανάβει.
-Λέβητας ξύλου ή αερόθερμη σόμπα ξύλου. Εχει χαμηλότερο κόστος λειτουργίας από το πέλλετ αλλά θέλει μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο και έχει περισσότερη φασαρία - ακαθαρσίες. Επίσης έχει πολύ μικρή δυνατότητα ρύθμισης του ωραρίου λειτουργίας

Καταλήγω ως εξής.
Με A/c μπορείς να πετύχεις την χαμηλή κατανάλωση ρεύματος αλλά έχεις το κόστος απεγκατάστασης - ξαναεκγατάστασης σε περίπτωση μετακόμισης.
Με πέλλετ έχεις σχετικά φθηνή πρώτη ύλη αλλά ευκολία χρήσης.
Με ξύλο έχεις πολύ φθηνή πρώτη ύλη αλλά και περισσότερη δυσκολία στη χρήση
Με λέβητα έχεις τις απώλειες λόγω μη καλής μόνωσης των σωλήνων καθώς και τις απώλειες του λέβητα στο λεβητοστάσιο. Αλλά έχεις την θέρμανση που έχεις συνηθίσει με ζεστά καλοριφέρ.
Με αερόθερμες λύσεις δεν έχεις απώλειες αλλά έχεις θέρμανση του χώρου με θερμό αέρα


Καλησπέρα και ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον.

Να αποσαφηνίσω κάτι: δεν είμαι στρατιωτικός. Από Θεσσαλονίκη είμαι αλλά είμαι ερωτικός μετανάστης!!!

Στα δια ταύτα τώρα: κλιματιστικό το σκέφτηκα να βάλω ένα καλό inverter και μάλιστα της Hitachi, αλλά δεν θερμαίνει όλο το χώρο μου. Η σαλοκουζίνα είναι στη μέση και τα δωμάτια είναι στις δύο άκρες...
Λέβητας pellet ήταν η αρχική μου σκέψη, τελικά με πολλή μελέτη απορρίφθηκε. Γιατί; Καταρχήν, έχω αποθηκούλα με ντουλάπα μέσα στο σπίτι, μπορούσε να βγει η ντουλάπα (γκρίνια η γυναίκα) και να μπει εκεί, μια τρύπα από πίσω - έχει κενό - για την καμινάδα, τελευταίος όροφος είμαι, τα βανάκια όλα από κει είναι, έχω κλειστό πάρκινγκ κάτω οπότε θα μπορούσα να αποθηκεύσω έως και 10 τόνους άνετα, όλα καλά... Αλλά... ποιός κουβαλάει συνέχεια πέλλετ επάνω, ποιός καθαρίζει κάθε 3 μέρες τις στάχτες και όλα αυτά μέσα στο σπίτι, οπότε η γκρίνια θα πάει σύννεφο...

Έχω και 3 μπαλκόνια, είπα να βάλω εκεί το λέβητα με κάποιο κουβούκλιο, αλλά είναι μακριά από τις κεντρικές σωλήνες οπότε και πάλι αδύνατο να μπει.

Μπορεί να μπει επάνω στην ταράτσα, ακριβώς από κάτω να είναι οι σωλήνες. Αλλά... θα έχουμε ιστορίες με την οικοδομή και δεν θέλω να μπλέξω τόσο...Άσε που είναι πιο μεγάλη ιστορία το κουβάλημα...

Τζάκι: είναι απλό, σκέφτηκα τη λύση του ενεργειακού, αλλά... πάλι καλύπτω άνετα το σαλόνι και την κρεβατοκάμαρα εύκολα (είναι δίπλα). Τα άλλα δύο δωμάτια είναι στην άλλη άκρη και με την κουζίνα να παρεμβάλλεται είναι από απίθανο έως αδύνατο να τραβηχτούν σωλήνες από μέσα, άσε που πάμε και στα 10+ μέτρα απόσταση...

Σόμπα μέσα στο σπίτι δεν έχω χώρο να βάλω. Αν δεν υπήρχε το τζάκι το συζητούσαμε, αν και πάλι δεν καλύπτει τα δωμάτια. Συν οτι και το τζάκι είναι ακριβώς απέναντι από τους σωλήνες, οπότε και πάλι δεν μπορώ να καταφύγω στη λύση τζάκι με υδραυλικό, ή σόμπα συνδεμένη στα καλοριφέρ.

Εξού και η κατάληξή μου είναι στο Η/Λ.

spiross έγραψε:
τον 14αρη έβαλα σε σπίτι 100τμ. Να σου πω το ρολόι δεν το έχω κοιτάξει καθόλου, δλδ ουτε που ξέρω που βρίσκετε :P. Ελεγα να βάλω ένα μετρητή ρεύματος που κουμπώνει στα καλώδια του πίνακα και σου βγάζει ακριβώς τα ευρώ που καταναλώνεις αλλά μου φάνηκε ακριβώς(90-100ευρώ) και δεν τον έχω αγοράσει ακόμα.


Μετρητή έχω έναν τριφασικό που θα μπει μαζί με τον ηλεκτρολέβητα, τον είχε ξεχασμένο σε ένα υπόγειο ο πεθερός μου, οπότε θα το προσέχω καλά το θέμα. Το ότι είναι ακριβός είναι, έναν της hager που ρώτησα τριφασικό κάνει 90 € και αν θες να γράφει και νυχτερινό ξεχωριστά, πάμε στα 190€!

Απλά είπα στην αρχή τον 12άρη και τώρα το σκέφτομαι για τον 18άρη.

Το protherm θα το δω αύριο γιατί είμαι πτώμα.

Sorry για το σεντόνι κι ευχαριστώ και πάλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85139 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
Ατομικό λέβητα φυσικού αερίου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85153 από oykas2001
Απαντήθηκε από oykas2001 στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες

DOOM_NX έγραψε: Ατομικό λέβητα φυσικού αερίου;


Καλημέρα.
Φυσικό αέριο δεν υπάρχει εδώ. Ήταν να γίνει διαγωνισμός πριν από καναδυο χρόνια αλλά μάλλον κρίθηκε ασύμφορο από τις εταιρίες και δεν έγινε τίποτα. Ακόμα και να πουν ναι, θα είναι εξαιρετικά χρονοβόρα...
Για αέριο, έχει ο γείτονάς μου με μποτίλιες. Πρέπει να ξηλώσω την αποθηκούλα κι είναι κάτι που δεν το θέλω, όπως επίσης δεν θέλω μποτίλιες μέσα στο σπίτι. Για έξω ούτε λόγος λόγω χώρου
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by oykas2001.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85217 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
Ε τότε κλιματιστικά, ηλεκτρολέβητες και υπέρυθρα πάνελ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ