Ηλεκτρικοί Λέβητες

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157500 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
το αν αντεχεις πηγαινε στα ξυλα το κουβαλημα τους κλπ .
μια και τα δεδομενα σου ειναι βολικα υπολογισε μονος σου χοντρικα το κοστος kwh
στο πολυ περιπου 0,16 για ρευμα και 0,07 για υγραεριο και μια καταναλωση 50-70 kwh ανα ημερα
καπως ετσι κανε τους υπολογισμους σου γιατι μπορει ο ηλεκτρικος να ειναι φτηνος αρχικα αλλα αν σε δυο χρονια εχεις καλυψει την διαφορα με κατι αλλο αξιζει να το σκεφτεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157502 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες

dimlyk έγραψε: το αν αντεχεις πηγαινε στα ξυλα το κουβαλημα τους κλπ .
μια και τα δεδομενα σου ειναι βολικα υπολογισε μονος σου χοντρικα το κοστος kwh
στο πολυ περιπου 0,16 για ρευμα και 0,07 για υγραεριο και μια καταναλωση 50-70 kwh ανα ημερα
καπως ετσι κανε τους υπολογισμους σου γιατι μπορει ο ηλεκτρικος να ειναι φτηνος αρχικα αλλα αν σε δυο χρονια εχεις καλυψει την διαφορα με κατι αλλο αξιζει να το σκεφτεις

Πολύ σωστά και αν υπολογίσεις και ότι το ρεύμα απο 0,16 μέση τιμή (νυχτερινο+ημέρας) μετά τις 2000kwh πάει στα 0,20 λεπτά μεση τιμή με 0,23 ημερήσια χρέωση, δεν το κάνει και πολύ οικονομικό σαν μέσο θέρμανσης. Τουλάχιστον χωρίς καλή αντλία θερμότητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157523 από ΝΩΝΤΑΣ
Απαντήθηκε από ΝΩΝΤΑΣ στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
Αρα εαν καταλαβα σωστα η πιο συμφερουσα λυση ειναι το αεριο και μετα παμε στο πελλετ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157531 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
Φίλε Νόντα πέρα από την τιμή του κάθε καυσίμου- ενέργειας κλπ το θέμα είναι τι βολεύει τον καθένα. Άλλες ορέξεις έχει ο καθένας, όπως και πηγές για την εύρεση του καυσίμου . Δες με την δική σου καθημερινότητα πως πάνε τα πράγματα και τι σε βολεύει. Τελικά το πιο ακριβό μπορεί να σου βγει πιο φτηνό , γιατί άντε και κάνεις με βαριά καρδιά την επένδυση πχ για πέλλετ και βαρεθείς το κουβάλημα και την ενασχόλησης γενικά, μετά τι θα κάνεις . Θα καις πετρέλαιο και ρεύμα.
Εγώ καίω ξύλο. Για εμένα είναι ότι πιο οικονομικό. Δεν μπορώ όμως να σου πω να κάνεις το ίδιο. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την καλλιέργεια. Έχω κάποιες ελιές και ρίχνω κλάδεμα που πάει σύννεφο. Το ίδιο και σε κανα 2 φίλους με ελιές και λοιπά δεντράκια με την προϋπόθεση όμως ότι θα πάρω τα ξύλα. Κουβαλάω, ξεκλαρίζω , κόβω , ντανιάζω σε φάση να τα βγάλεις Φώτο για περιοδικό, γενικά αντί να πάω γυμναστήριο κάνω cross fit στο σπίτι. Τέλος δίνω και 300 ευρά για 4 κυβικά οξιά-δρύ και νατος ο χειμώνας (στην Ελευσίνα). Επειδή εγώ ζεσταίνομαι οικονομικά έτσι , δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις και εσύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157546 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
Εκτος απο το πετρελαιο το φυσικο αεριο και οτιδηποτε θελει ρευμα οποιαδηποτε αλλη μορφη θερμανσης θελει ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΟΥΒΑΛΗΜΑ ΜΑΥΡΙΛΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ!!!!!!!!!!!!!!Η γνωμη μου ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157555 από ΝΩΝΤΑΣ
Απαντήθηκε από ΝΩΝΤΑΣ στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
Ανεστη δεν τιθετε θεμα ορεξης αλλα θεμα χρονου. δουλεια 8ωρο στο εργοστασιο 3+ μερες εξτρα σε αλλη δουλεια αρκετες ελιες (τα ξυλα πανε στο τζακι των γονιων μου) λιγο ο κηπος(ψυχοθεραπεια) κανα κυνηγη η ψαρεμα οταν προλαβαινω αρα χρειαζομαι μια λυση για θερμανση Σωστη και φτηνη χωρις να αφιερωνω χρονο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ