Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #84030 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ

hoping έγραψε: Τα πάνελς δεν λειτουργούν έτσι· λειτουργούν σαν να μπαίνει ο ήλιος στο δωμάτιο (δεν το ζεσταίνει εδώ και τώρα). Γρήγορη θέρμανση για να κάνεις μπάνιο θα σου προσφέρει κάποιο αερόθερμο λίγη ώρα πριν μπείς μέχρι να ντυθείς. Τα πάνελς είναι καλά και οικονομικά για μόνιμη θέρμανση χώρου, έστω και σε διαφορετικές χρονικές ζώνες θερμοκρασίας· π.χ. εγώ χρειάζομαι το μπάνιο ζεστό όλη τη νύχτα, έχει λοιπόν ρυθμιστεί να λειτουργεί για 20οC από τις 21:30 μέχρι τις 08:00. Το μπάνιο το χρειάζομαι ζεστό από τις 23:00, και το έχω, και η κατανάλωση είναι πολύ λογική (1/2-8/2 ο μετρητής κατανάλωσης έγραψε 1,2ευρώ), αλλά άμα θέλω ζέστη μισή ώρα μετά το άναμμα, θα πρέπει να έχω αερόθερμο ή σόμπα υγραερίου. Το αερόθερμο των 2000W θα καταναλώσει 0,21 ευρώ τα 40 λεπτά που αναφέρεις, και η σόμπα περίπου τα ίδια.

Οικονομικά ΔΕΝ τα λές.
Βολικά ναι, οικονομικά ΟΧΙ
Απλά τα πράγματα. Χωρίς πολλές πολλές σάλτσες.
η κιλοβατώρα είχε κόστος 15 σέντσ? 20? Ανάλογα με την κατανάλωση. Τώρα έχει ανέβει.
Με ξύλο που καίγεται σε ενεργειακή εστία απόδοσης 70% το κόστος ανα κιλοβατώρα είναι (με ετιμή αγοράς 130 ο τόννος ξύλα 20% υγρασίας) 4,5 σεντσ.
Ο μόνος τρόπος η ηλεκτρική θέρμανση να είναι οικονομική γίνεται με κλιματιστικά που έχουν καλό cop ή με αντλίες θερμότητας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #84039 από kambog
Απαντήθηκε από kambog στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Καλησπέρα και από έμενα.
Λιπών επειδή ασχολούμαι εδώ και 3 χρόνια εντατικά με την υπέρυθρη και έχω ακούσει τα πάντα (μέχρι και ότι προκαλεί καρκίνο).
Θα σας κάνω μια σύντομη ανάλυση ενός σώματος INTECH και τα συμπεράσματα θα είναι δίκασες.
Εξωτερικά έχει γαλβάνιζε λαμαρίνα (εμπρός και πίσω) μπροστά είναι βαμμένη με χρώμα υψηλής αντοχής.
Στο εσωτερικό έχει μόνωση ISOVER Lamellenmatte ML 3 στο πίσω μέρος
και από μπροστά έχει μια αντίσταση από καλώδιο απο χάλυβα και το ρελε ασφάλειας (θερμοστάτη).
Η διάφορα με τα υπόλοιπα ηλεκτρικά συστήματα θέρμανσης είναι στον τρόπο μετάδοσης της θερμότητας.
Τώρα πως μπορεί η υπέρυθρη να προκαλέσει καρκίνο??? δεν ξέρω.
Υπέρυθρη εκπέμπει ότι δίπορτε θερμαίνετε από το κλασικό καλοριφέρ μέχρι και ο άνθρωπος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #84044 από kambog
Απαντήθηκε από kambog στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Κι`ομος είναι από της πιο οικονομικές θέρμανσής
Εννοείτε ότι το βασικότερο πράγμα είναι η μόνωση του σπιτιού.
πάντως έμενα μου ήρθε η ΔΕΗ 620 ευρώ μαζί με το έναντι και αυτήν την στιγμή τα σώματα μου καίνε λιγότερο από 20 Κwatt την μέρα.
1 x 900w DYNATHERM
1 x 860w INTECH
3 x 600w INTECH
1 x 320w INTECH
6 σώματα στους 23 βαθμούς μόνιμα από την αρχή του χειμώνα δεν τους πείραξα τους θερμοστάτες και ας έλειπα από το σπίτι Β.Ελλάδα 98 τμ σπίτι.
Και χωρίς κούραση,ταλαιπωρία,βρομιά,κτλ.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kambog.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #84048 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι τα υπέρυθρα πάνελ δε θερμαίνουν τον αέρα, οπότε δεν έχει τόση σημασία η μόνωση, γιαυτό και είναι η νούμερο 1 επιλογή για θέρμανση σε γκαράζ και σε υπαίθριους χώρους. Επίσης, ζεσταίνουν αμέσως, δε χρειάζεται να περιμένεις να ζεσταθεί ο αέρας. Και, τέλος, με χαμηλότερη θερμοκρασία περιβάλλοντος, ζεσταίνεται ικανοποιητικά το σώμα. Σίγουρα όλα αυτά είναι πλεονεκτήματα.

Μειονέκτημα όμως είναι ότι καίνε ρεύμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #84051 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
λιγότερο από 20 Κwatt τη μέρα έ??
Μαλιστα..
Για να το δούμε λίγο..


20 Κwatt(ώρες) την μέρα δίνουν
5 αερόθερμα των 2000 watt που δουλεύουν 10 λεπτά κάθε ώρα.
Κοστίζουν 200 ευρώ βαριά βαριά να τα αγοράσει κανείς.
Αν ζεσταίνουν 100 τετραγωνικά μέτρα σπίτι είναι άλλο θέμα......
10 λεπτά θα λειτουργούν και 50 θα κάθονται να τα κοιτάμε....


Όσο για το κόστος λειτουργίας.
20 kwh κοστίζουν 3 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση
6,5 κιλά ξύλα κοστίζουν 70 σέντσ και βγάζουν 20 kwh.

ΌΣο για την μόνωση.
Ναι, σε σπίτι που έχει μόνωση 10 πόντους dow από παντού γίνεται τα 100 τετραγωνικά να θέλουν 20 kwh την μέρα μέσα στον χειμώνα.
Τα νορμάλ σπιτια όμως θέλουν πολύυυυυυυ παραπάνω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #84052 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
20 kwh ειναι 2 λιτρα πετρελαιο?
και υπαρχει σπιτι που ζεστενεται με 2 λιτρα πετρελαιο την μερα? :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.197 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ