Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96171 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ

Παπαθανασίου έγραψε: Φίλε dimlyk εγώ καταρχήν δε τα πήρα μέσο εμπόρου αλλά μέσο φίλου ο οποίος μου εξήγησε κάποια πράγματα στην αρχή. Όπως είπα τα δουλεύω εδώ και ένα μήνα σαν κύρια θέρμανση (Αλεξ/πολη) και είμαστε μια χαρά. Και από άποψη ρεύματος μου καίνε 20,8 kw το 24ωρο. Φυσικά σε 4μηνο θα βρίσκομαι γύρω στις 3000kw αλλά μπορώ να το αντέξω αφού ζεσταίνομαι. Τώρα εάν καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα ή όχι θα μας πει κάποιος που γνωρίζει. Τα δικά μου συνολικά είναι 3000w.

Εσυ δεν καις ουτε 1kw/ωρα και ζεσταινεις 67 τ.μ.
Αυτο δεν γινεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #96212 από Παπαθανασίου
Απαντήθηκε από Παπαθανασίου στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
dimitris11 έγραψε: Εσυ δεν καις ουτε 1kw/ωρα και ζεσταινεις 67 τ.μ. Αυτο δεν γινεται.

Δημήτρη στη σελ 20 θα δεις που τα καίω και πως (δεν είναι και στα 67τμ). Από 15/2 δεν έχουμε πετρέλαιο και ο από κάτω καίει περιστασιακά θερμοπομπό και το κλιματιστικό και ο από πάνω είναι πολύ λίγες μέρες στο σπίτι του. Απλώς έχω καλή (όχι πολύ καλή) μόνωση και πάρα μα πάρα πολύ καλά πάνελ. Και για θερμοκρασίες που έχω μέσα στο σπίτι γράφω παραπάνω. Και ξαναλέω ότι δε κυκλοφορούμε στο σπίτι με κοντομάνικα από τη ζέστη, αλλά δε χρειάζεται κιόλας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97977 από bilys2008
Απαντήθηκε από bilys2008 στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
λοιπον παιδια 18/12/12 εχω βαλει νυχτερινο ρευμα και απο τοτε μεχρι τωρα εχω καψει 3500kwh (περιπου 1800 κανονικο και 1700 νυχτερινο ) και ειχα για θερμανση 1a/c ινβερτερ 24000btu στους 23 βαθμους ενα πανελ υπερυθρων 650w στους 20 βαθμους και ενα θερμοπομπο 2400w... επισης βαλτε θερμοσιφωνο σκουπες πλυντηρια και μαγειρεμα... εκαθαριστικος δεν μου εχει ερθει ακομα και ελπιζω να μην μου ερθει ... μου ηρθε ενας εναντι 212 ευρω ... Το θεμα ειναι οτι με το a/c και με τον θερμοπομπο εμεινα πολυ ευχαριστημενος με το πανελ οχι και τοσο πολυ ανεβαζε το πολυ 18 βαθμους απο μονο του και αντε οταν ειχα το κλιματιστικο αωοιχτο και το βοηθουσα πριν πεσω για υπνο να εφτανε 21. καποιες ελαχιστες φορες ειδα στον θερμοστατη 19,5+. το δωματιο ειναι 9-10τμ με 2 εξωτερικους τοιχους.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by bilys2008. Αιτία: h

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97979 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
τα 650 βαττ ειναι πολυ λιγα για θερμανση ...οσο κι αν καποιοι ανακαλυψαν ανυπαρκτες αποδοσεις
η λογικη τους ειναι ,,,να ειναι αναμενα συνεχως (ολο τον χειμωνα)
οσο για την καταναλωση ...οσοι εχουν νυχτερινο καπως σωνεται η κατασταση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97997 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
οταν θα ερθει ο εκκαθαριστικος να μας πεις ποσο ηρθε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98048 από bilys2008
Απαντήθηκε από bilys2008 στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
ξεχασα να σας πω πιο πανω οτι το πανελ και τον θερμοπομπο τα ειχα σε μια στανταρ θερμοκρασια και ανοιγοκλειναν κατα την διαρκεια της μερας δεν ξερω ακριβως ποσες ωρες εκαιγαν ακριβως το μονο που ξερω ειναι οτι το κλιματιστικο το ειχα αναμμενο στους 23 απο τις 3 το μεσημερι μεχρι τις 1 το βραδυ και μερικες φορες πιο αργα καθε μερα για 4 μηνες οποτε thlanarass τον περιμενω και εγω φουσκωμενο τον εκαθαριστικο... οι αλλοι με το πετρελαιο παντος εκαιγαν απο 110 - 170 ευρω το μηνα στην πολυκατοικια. εαν μου ερθει κατω απο 600 ευρω ευχαριστημενος θα ειμαι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ