Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76902 από Stef
Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών έχει και η Hitachi η οποία μέχρι και τους -20 δίνει 80 βαθμούς νερό και με σταθερή την ισχύ της μέχρι τους -15.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76910 από dimlyk
σημειο αναφορας για ολους στον κλιματισμο και τα προιοντα του για ολους αποτελει η Daikin
αυτο δεν σημαινει οτι καποιοι δεν την εχουν "ξεπερασει" ισως ,,,ιδιως στα ευρειας καταναλωσης προιοντα
στις αντλιες ιδιαιτερα οταν η νταικιν μιλαει για αποδοση 300% και καποιοι απλα πετανε cop 4,5 κλπ
καλα θα ηταν να τα ξαναριχναμε μια πιο καλη ματια .... οπως και στις τιμες της Daikin :evil:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76927 από othyseas
γεια σας φιλοι μου!

ευχαριστώ για οσες γνώσεις εχω αποκομισει διαβαζοντας οσα γραφτηκαν εως σημερα!
θα ηταν ιδαιτερο χρησιμο να εχουμε ενα πινακα οπου θα υπαρχουν ολες οι Α/Θ με ολα τα χρησιμα χαρακτηριστικα... COP, KW. κτλ...

μπορει να το ξεκινησει καποιος...η εαν υπαρχει να μας ενημερωσει?

να ειστε ολοι καλα


ΟΔΥΣΣΕΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76941 από cptbill
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Η σκεψη ειναι να μπει καποια αντλια θερμοτητας χαμηλων θερμοκρασιων monobloc μικρης ισχύος στο μπαλκονι και στη συνεχεια να γινει αντικατασταση των καλοριφερ με αλλα χαμηλων θερμοκρασιων και μεγαλυτερου μεγεθους ωστε να καλυφθουν οι θερμικες απωλειες απο τις μικροτερες θερμοκρασιες.
Φυσικα για ολα θα προηγηθει μελετη μηχανικου μηχανολου γιατι δεν θελω ουτε να καταληξω με μια λαθος αντλια αλλα και με λαθος σωματα.

Η αντλια θα μπει στο μπαλκονι του 4ου οροφου. Το σεναριο για συνδεση απο το μπαλκονι μου μεχρι το λεβητοστασιο ομολογουμενος δεν ακουγεται δελεαστικο αφου μαλλον θα προκυψει λιντσάρισμα απο τους υπολοιπους ιδιοκτητες.

Παραθετω μερικες φωτος αν βοηθουν απο το κολεκτερ που υπαρχει εντος του διαμερισματος και το οποιο μου φαινεται μαλλον ασχετο οπως επισης και το σχετικο ντουλαπακι που υπαρχει σε καθε οροφο (2 διαμερισματα ανα οροφο).
κολεκτερ
Συνημμένο αρχείο:


ντουλαπακι οροφου με σχετικες σωληνωσεις αυτονομης
Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76946 από dimlyk

othyseas έγραψε: γεια σας φιλοι μου!

ευχαριστώ για οσες γνώσεις εχω αποκομισει διαβαζοντας οσα γραφτηκαν εως σημερα!
θα ηταν ιδαιτερο χρησιμο να εχουμε ενα πινακα οπου θα υπαρχουν ολες οι Α/Θ με ολα τα χρησιμα χαρακτηριστικα... COP, KW. κτλ...

μπορει να το ξεκινησει καποιος...η εαν υπαρχει να μας ενημερωσει?

να ειστε ολοι καλα


ΟΔΥΣΣΕΑΣ


φιλε Οδυσσεα καλωσορισες

φανταζομαι να καταλαβαινεις οτι με ενα σωρο εταιρειες στον χωρο και ενα σωρο μοντελα η καθε μια
ενα τετοιο εγχειρημα εχει παρα πολλες δυσκολιες και απαιτει και παρα πολυ χρονο και γνωσεις του αντικειμενου .
εννοειτε φυσικα οτι αν καποιος διαθετει τα οποια στοιχεια ειναι παντα ευπροσδεκτα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76949 από dimlyk

cptbill έγραψε: Ευχαριστω για τις απαντησεις. Η σκεψη ειναι να μπει καποια αντλια θερμοτητας χαμηλων θερμοκρασιων monobloc μικρης ισχύος στο μπαλκονι και στη συνεχεια να γινει αντικατασταση των καλοριφερ με αλλα χαμηλων θερμοκρασιων και μεγαλυτερου μεγεθους ωστε να καλυφθουν οι θερμικες απωλειες απο τις μικροτερες θερμοκρασιες.
Φυσικα για ολα θα προηγηθει μελετη μηχανικου μηχανολου γιατι δεν θελω ουτε να καταληξω με μια λαθος αντλια αλλα και με λαθος σωματα.

Η αντλια θα μπει στο μπαλκονι του 4ου οροφου. Το σεναριο για συνδεση απο το μπαλκονι μου μεχρι το λεβητοστασιο ομολογουμενος δεν ακουγεται δελεαστικο αφου μαλλον θα προκυψει λιντσάρισμα απο τους υπολοιπους ιδιοκτητες.

Παραθετω μερικες φωτος αν βοηθουν απο το κολεκτερ που υπαρχει εντος του διαμερισματος και το οποιο μου φαινεται μαλλον ασχετο οπως επισης και το σχετικο ντουλαπακι που υπαρχει σε καθε οροφο (2 διαμερισματα ανα οροφο).
κολεκτερ




ντουλαπακι οροφου με σχετικες σωληνωσεις αυτονομης
Συνημμένο αρχείο:



οπως ειπες την λυση θα στην δωσει ο μηχανικος
δεν υπαρχει παντως καποιος λογος να πανε οι σωληνωσεις στο λεβητοστασιο αφου εχεις δικο σου κολλεκτερ στον οροφο .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ