Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88440 από theoilia
Φίλος μου έβαλε την 14Kw και του κόστισε με εγκατάσταση και ένα buffer 200l 6000€.Για το αντίστοιχο Daikin του ζητήσανε 10000€... :ohmy: .Από ότι διαβάζω εδώ μέσα είναι από τα καλά μηχανήματα ένα κλικ πιο κάτω από τα Daikin.Αν είναι καλά τα χρήματα που το βρήκες δεν ξέρω αλλά ο φίλος μου είναι πολύ ευχαριστημένος.Με περσινή κατανάλωση 4 τόνους πετρέλαιο τώρα που του ήρθε ο πρώτος λογαριασμός,το κόστος θέρμανσης του είναι περίπου 350€ τον μήνα.Και ναι από θόρυβο κάνει αρκετό έξω

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by theoilia. Αιτία: συμπλήρωση κειμένου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88461 από Stef

theoilia έγραψε: Φίλος μου έβαλε την 14Kw και του κόστισε με εγκατάσταση και ένα buffer 200l 6000€.Για το αντίστοιχο Daikin του ζητήσανε 10000€... :ohmy: .Από ότι διαβάζω εδώ μέσα είναι από τα καλά μηχανήματα ένα κλικ πιο κάτω από τα Daikin.Αν είναι καλά τα χρήματα που το βρήκες δεν ξέρω αλλά ο φίλος μου είναι πολύ ευχαριστημένος.Με περσινή κατανάλωση 4 τόνους πετρέλαιο τώρα που του ήρθε ο πρώτος λογαριασμός,το κόστος θέρμανσης του είναι περίπου 350€ τον μήνα.Και ναι από θόρυβο κάνει αρκετό έξω

Στις αντλίες θερμότητας τα μηχανήματα της Hitachi είναι πολύ ανώτερα απο της Daikin.Οι δυνατότητες που έχουν είναι πολύ περισσότερες χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις επιπλέον εξοπλισμό (πλακέτες,κιτ,κτλ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88513 από tonie
η Hitachi ειναι καλύτερη απο την Daikin?και ειδικα στις αντλιες θερμοτητας?τοτε γιατι η Daikin ειναι η πρωτη εταιρεια που εβγαλε α/θ υψηλων θερμοκρασιων(χωρις υποβοηθηση απο αντιστασεις) και επειτα ακολουθησανε αλλες,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88515 από Stef

tonie έγραψε: η Hitachi ειναι καλύτερη απο την Daikin?και ειδικα στις αντλιες θερμοτητας?τοτε γιατι η Daikin ειναι η πρωτη εταιρεια που εβγαλε α/θ υψηλων θερμοκρασιων(χωρις υποβοηθηση απο αντιστασεις) και επειτα ακολουθησανε αλλες,

Το θέμα δεν είναι να βγάλεις απλά ένα μηχάνημα για να πεις ότι το έβγαλες αλλά πόσες δυνατότητες έχει αυτό το μηχάνημα.Αντλία θερμότητας μπορεί να κατασκευάσει ο κάθε ψυκτικός αλλά τι βαθμό απόδοσης θα έχει,πόσο θόρυβο θα βγάζει,τι ηλεκτρονικά θα έχει για να μπορέσει να συνδυαστεί και με άλλες πηγές (λέβητα,ηλιακό κ.α.) είναι το ερώτημα.Επειδή δεν θέλω να το προχωρήσω δες τα χαρακτηριστικά της μιας και της άλλης,τόσο σε χαμηλών όσο και σε υψηλών θερμοκρασιών,και θα καταλάβεις ποιό είναι ολοκληρωμένο μηχάνημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88530 από agge72
Aκουω πολυ καλες κριτικες και για τις αντλιες ZOYBADAN τις MITSUBISHI Τιμες δεν γνωριζω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88599 από Stef

agge72 έγραψε: Aκουω πολυ καλες κριτικες και για τις αντλιες ZOYBADAN τις MITSUBISHI Τιμες δεν γνωριζω.

Είναι καλές αλλά λιγο αλμυρές στην τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ