Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93182 από kouliko
Δεν ξέρω τιμή ακόμα αλλά ψάχνοντας στο site της interplast για ενδοδαπέδια τις είδα και δεν τις είχα ακούσει. Για την ενδοδαπέδια βλέπω είναι η μόνη που δίνει 30 χρόνια εγγύηση (και με αστική ευθύνη) αλλά από αντλία δεν τρελάθηκα (ίσως το σύστημα gaia μόνο αλλά δεν ξέρω τι τιμή παίζει), άσε που βλέπω να έχουν cop κάτω από 4.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93186 από dimlyk
κατασκευαστες κλιματιστικων υπαρχουν παρα πολλοι
και στην χωρα μας,,,στην ιταλια δε εχει γινει ενας χαμος ,,,
με εξαιρεση καποια εξειδικευμανα κλιματιστικα ...δεν μπορει να γινει συγκριση με τα καλυτερα
και δυστυχως οι διαφορες στις τιμες δεν ειναι τοσο σημαντικες οπως στις σομπες η στους λεβητες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93229 από glf
clivet gaia έχω εγώ. αυτή έχει το καλύτερο COP αλλά έχει τη λογική του monobloco, όλα έτοιμα από την εταιρία.
πάντως προσοχή μεγάλη στον εγκαταστάτη. εγώ που είμαι Κοζάνη είμαι καμένος όσο δε φαντάζεσαι
τα σπασε ο τοπικός με την Interplast και έμεινα εγώ μπουκάλα. ότι καταφέρνω τώρα είναι απευθείας με την interplast

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93233 από kouliko
Πόσα KW είναι η αντλία σου, για πόσα τετραγωνικά; Πόσα έδωσες; Μαζί με πάνελ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93269 από Stef
Ρίξε και μια ματιά σε Hitachi.Για την clivet έχω ακούσει και εγώ προβλήματα με την interplast σε θέματα υποστήριξης του προϊόντος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93627 από glf

kouliko έγραψε: Πόσα KW είναι η αντλία σου, για πόσα τετραγωνικά; Πόσα έδωσες; Μαζί με πάνελ;


το gaia είναι 16.3 KW με COP 4,4 (στους 7 βαθμούς περιβάλλοντος)
έχω και ηλιακά πανελ αλλά!!!!!! αυτά ζεσταίνουν μόνο ΖΝΧ, δεν δίνουν καθόλου στο πάτωμα.
το σύστημα έχει έξυπνη χρήση "boiler" για ΖΝΧ και μόνο για εκεί. το πάτωμα πάει απευθείας στο σύστημα χωρίς TANK και.. καλά κάνει.

ένα λεπτό σημείο είναι ότι το εργοστάσιο λέει ότι το σύστημα θα πρέπει να δουλεύει το ελάχιστο στο 29%, μιλάω για τον κομπρέσορα που είναι inverter. όχι ότι δεν θα παίζει και παρακάτω, αλλά θα κάνει λέει σταμάτημα και ξεκίνημα πιο συχνά και συστήνει το ελάχιστο 29% modulation.
αυτά τα διαβάζω ο ίδιος στο manual.

όμως, στο 29% αυτό τραβάει κάπου 2KW και αυτό είναι στην ουσία η ελάχιστη κατανάλωση! το κόλπο τώρα είναι να μην ζητάει ένα δωμάτιο μόνο του ενέργεια, αλλά τουλάχιστο 2-3 για να... προλαβαίνουν να δίνουν τη ζέστα στο πάτωμα χωρίς να κλείνει η αντλία. με τέτοια χρήση είναι μια χαρά το σύστημα.

στα... τέρμα γκάζια τραβάει 6.5 KW. και είπαμε, είναι 16.3 KW απόδοση.

για αντλία, εγκατάσταση και λοιπά υλικά έδωσα 17700, χωρίς τα ηλιακά. τα ηλιακά μπήκαν πιο πολλά από όσα χρειαζόταν γιατί στην αρχή (το 2008...) λέγαμε για λέβητα πετραλαίου και θα βάζαμε tank. τελικά η απόφαση άλλαξε, αλλά είχαν ήδη μπει 3 πλάκες ηλιακά επάνω στη στέγη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ