Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93628 από vag1234
Πολλά λεφτά ρε παιδί μου:( :(

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93633 από Stef
Με τα ίδια χαρακτηριστικά υπάρχουν πολύ πιο οικονομικά μηχανήματα με περισσότερες δυνατότητες.Τα 17700 είναι πολλά λεφτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93694 από kouliko
@glf Όντως πολλά λεφτά!!! Σε λιγότερα χρήματα έχω βρει και με πάνελ για υποβοήθηση αντλίας (όχι μόνο ΖΝΧ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93708 από glf
πριν 3 χρόνια την έκλεισα και πήγα σε τέτοια λύση ακριβώς για να έχω την κατασκευή όλου του συστήματος από το εργοστάσιο. πριν 3 χρόνια που την έκλεισα, δεν ήταν και τόσο διαδεδομένο το σπορ και δεν είχα καμία εμπιστοσύνη στους εγκαταστάτες όπως και αποδείχτηκε.
Ρίξαμε τα λεφτά λοιπόν σε μοντέλο που πάει και στους -20 χωρίς να σταματήσει και ήταν ότι καλύτερο από την εταιρία.
Σήμερα σίγουρα κάνεις δουλειά και με λιγότερα αλλά όπως λέω πάντα, όλα τα λεφτά ο εγκαταστάτης!!!!
Εδώ είχα τόσες ιστορίες που το μόνο που κάνει το άτομο είναι να το συνδέσει στο κύκλωμα, τι να λέμε. που να έπρεπε να τον έχω να μου ρυθμίζει και μποιλερ και αντιστάθμιση, θα το είχα χάσει το παιχνίδι.
α, στην τιμή είναι και έξτρα αντιστάσεις και ΦΠΑ.

και βέβαια, από ότι βλέπω δεν έχει πέσει και ιδιαίτερα...
www.frigohellas.gr/product_search.jsp?ac...=0815010109&extLang=

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102343 από lefterismega
Νέος στην παρέα σας ... Λευτέρης .
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα ....

Αν μου επιτρέπετε , Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα ...
Έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά όλες τις σελίδες αυτής της ενότητας και ο λόγος βέβαια είναι η επικείμενη τοποθέτηση Α/Θ στην οικία μου μέσα στο επόμενο διάστημα .
Ναι μεν έχετε διαφορετικές γνώμες, αλλά για εμάς τους αδαείς αυτό είναι "σχολείο" και σας ευχαριστούμε για αυτό.
Η οικία μου είναι μονοκατοικία 110τμ του 1995 με καλές μονώσεις, αλουμίνια με διπλά τζάμια κλπ ...
και βρίσκεται σε περιοχή με "εύκρατο" κλίμα χωρίς ακραία καιρικά φαινόμενα ...
Έχω ήδη εγκατεστημένο κλασικό σύστημα καλοριφέρ με σώματα πάνελ και το σαλόνι διαθέτει και 2 φαν-κοΐλς.
To κυριότερο πρόβλημά μου είναι ότι ΔΕΝ μπορώ να διαθέσω πάνω απο 5χιλ ευρώ αν και οι "επώνυμες" μάρκες Daikin Hitachi Mitsubishi μου αρέσουν αλλά δεν .....
Με κάποιες μελέτες "ειδικών" μου είπαν ότι για τις ανάγκες τις οικία μου χρειάζομαι 10 με 11kv...
Τις επόμενες ημέρες έχω ραντεβού για "εκτίμηση" απο την εταιρία -->energ.gr/postit/component/sobipro/?pid=1...-SYSTEMS-AE&Itemid=0 με Α/Θ "Honeywell" (προς Θεού δεν κάνω διαφήμιση) ...

Σε πάρα πολλές συζητήσεις που έχω κάνει ΌΛΟΙ με έχουν διαβεβαιώσει ότι ΟΛΕΣ οι μάρκες (επώνυμες κ λοιπές) είναι κινέζικες ...
Φίλος μου που έχει τοποθετήσει απο πέρυσι την Honeywell 21kv (με 5000€) και ζεσταίνει ταυτόχρονα 2 σπίτια των 100τμ είναι πολύ ευχαριστημένος απο πλευράς απόδοσης και κόστους ...

Τι γνώμη έχετε ?
κάθε πληροφορία-συμβουλή δεκτή
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102346 από dimlyk
καλως ηρθες λευτερη
οι αντλιες ειναι σαφως καλες αλλα εχουν και καποιες ιδιορυθμιες
κατ αρχην οτι ολες κατασκευαζονται στην κινα δεν σημαινει οτι ολες ειναι ιδιες
ουτε σε ποιοτητα ουτε σε αποδοσεις . επιπλεον διαφορες τιμων της ταξης των 500 ευρω προκυπτουν και απο τα ενσωματωμενα βοηθητικα κυκλοφορητες τριοδες δοχεια αδρανειας τα οποια αν δεν τα εχει θα πληρωθουν εξτρα .
στην περιπτωση σου εκτος του υπολογισμου απωλειων χρειαζεται και διαστασολογηση των υπαρχοντων σωματων ωστε να δεις αν επαρκουν για αντλια χαμηλων θερμοκρασιων (χαμηλοτερης τιμης) η οχι
επιπλεον τα οριακα μεγεθη ισχυος (οπως και τα αρκετα μεγαλυτερα)μπορει να οδηγησουν σε χρηση εκ μερους της αντλιας αντιστασεων κατι που σε βαθος χρονου αποδεικνυεται αντιοικονομικο
η σωστη λυση ειναι να απευθυνθεις σ ενα μελετητη να κανει τους υπολογισμους που απαιτουνται και να σε βοηθησει και στην επιλογη σου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ