Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127725 από kyriakos33
Καλησπέρα σε όλους,

αναζητώντας πληροφορίες για αντλίες θερμότητας και λόγω ότι μάλλον μπορώ να μπω στο πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ' οίκον θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό το παρακάτω σενάριο.

Διαμένω σε ένα οροφοδιαμέρισμα 96 τμ στην Αττική. Το σπίτι θερμαίνεται με καυστήρα πετρελαίου ο οποίος τροφοδοτεί 4 fan coils DAIKIN των 2,5 KW το καθένα και 2 απλά σώματα νερού για τα μπάνια.
Υπάρχει έτοιμη υδραυλική και ηλεκτρολογική εγκατάσταση για την τοποθέτηση μονάδας ψύξης στην ταράτσα του κτιρίου ώστε να μεταφέρει κρύο νερό στα fan coils και να υπάρχει και ψύξη. Η μονάδα ψύξης δεν έχει εγκατασταθεί.
Πιο συγκεκριμένα στο σπίτι υπάρχουν 3 τρίοδες ηλεκτροβάνες για να διαχωρίζουν το ζεστό και κρύο νερό που έρχονται από τον λέβητα (υπόγειο) ή την ψυκτική μονάδα (ταράτσα).
Αυτό που ενδιαφέρομαι να κάνω είναι αντί για ψυκτική μονάδα να βάλω μια αντλία θερμότητας ψύξης-θέρμανσης ώστε να μπορώ να έχω και ψύξη και θέρμανση από εκεί αλλά να μην καταργήσω και την θέρμανση που έρχεται από τον λέβητα σε περίπτωση που χρειαστεί.
Επιπλέον η υπάρχουσα εγκατάσταση είναι συνδεδεμένη με ηλιακό τριπλής ενέργειας και επικουρικά υπάρχει ενεργειακό τζάκι το οποίο μπορεί να καλύψει το μισό σπίτι ικανοποιητικά.

Προσανατολίζομαι στο να βάλω μια αντλία θερμότητας Daikin Alltherma ψύξης θέρμανσης και υπολογίζω ένα κόστος 6500 € ( πολύ θεωρητικά) που με το πρόγραμμα θα βγει σε πολύ καλή τιμή και θα έχω και ψύξη που χρειάζομαι και δεν υπάρχει τώρα.
Η ερώτηση λοιπόν είναι αξίζει να εμπλακώ σε αυτήν την μετατροπή και αν με βάση την εμπειρία σας είναι εφικτό το παραπάνω σενάριο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127731 από dimlyk
για το αν αξιζει να εμπλακεις θα το αποφασισεις εσυ με τα δικα σου κριτηρια :)
φυσικα και ολα γινονται και σχετικα ευκολα αφου υπραχει ηδη προβλεψη
θα πρεπει ομως καποιος να δει απο κοντα την εγκατασταση και τον αυτοματισμο της
και να "ξεμπλεξει" και τον ηλιακο μια και στην ψυξη δεν χρειαζοταν
και να δει και πως ξεχωριζει τα 2 κυκλωματα γιατι σε ηλεκτροβανες καλα ειναι να μη στηριζομαστε απολυτα
κι εσυ αν προχωρησεις και δεν εχεις ηδη να σκεφτεις και το νυχτερινο ρευμα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127735 από kyriakos33

dimlyk έγραψε: για το αν αξιζει να εμπλακεις θα το αποφασισεις εσυ με τα δικα σου κριτηρια :)
φυσικα και ολα γινονται και σχετικα ευκολα αφου υπραχει ηδη προβλεψη
θα πρεπει ομως καποιος να δει απο κοντα την εγκατασταση και τον αυτοματισμο της
και να "ξεμπλεξει" και τον ηλιακο μια και στην ψυξη δεν χρειαζοταν
και να δει και πως ξεχωριζει τα 2 κυκλωματα γιατι σε ηλεκτροβανες καλα ειναι να μη στηριζομαστε απολυτα
κι εσυ αν προχωρησεις και δεν εχεις ηδη να σκεφτεις και το νυχτερινο ρευμα



Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Το σπίτι διαθέτει ήδη νυχτερινό και αυτός είναι ένας λόγος που το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Επίσης η αλήθεια είναι ότι την αντλία θερμότητας την ζαχαρώνω πολύ καιρό αλλά μια επένδυση της τάξης των 6000-7000€ ειδικά σήμερα θέλει πολύ σκέψη. Αυτό που με ξαναέβαλε σε έντονη σκέψη είναι ότι μπορώ να ενταχθώ στο πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ' οίκον.
Αυτό που με προβληματίζει αρκετά είναι που να απευθυνθώ για μια ολοκληρωμένη λύση (Μελέτη, σχεδιασμός, υλοποίηση) και να υπάρχει εμπειρία σε οικιακά fan coils και εγκατάσταση σαν την δικιά μου.
Ενδεχόμενες προτάσεις καλοδεχούμενες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127751 από dimlyk
αφου θες να ενταχθεις και στο εξοικονομω
βρες ενα μηχανολογο μελετητη ,,,ο οποιος κατα πασα πιθανοτητα θα κανει και τον ενεργειακο επιθεωρητη
να το κουβεντιασεις να σου κανει και μια μελετουλα ενδεχομενως μα βαρυτητα στο νυχτερινο
εκτος απ αυτο μπορεις να απευθυνθεις και σε κανα σοβαρο εμπορο να μαζευεις κατ αρχην προσφορες (επιβαλεται φυσικα να δει τον χωρο)
κι αρχισε να σκεφτεσαι πως θα απεμλακεις απο το πετρελαιο και τα παγια του για να κανεις αποσβεση σε ευλογο χρονο
πριν απ αυτα αποφασισε αν θες θερμανση και ψυξη η μονο ψυξη γιατι διαφερει αρκετα και η ισχυς και φυσικα το κοστος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127797 από kostasd
kyriakos33,

το φόρουμ δεν υποστηρίζει προσωπικά μηνύματα και εκτός των άλλων θα ήταν αντιδεοντολογικό να σου συστήσουμε συγκεκριμένους επαγγελματίες.
Ωστόσο είμαι σίγουρος πως αν κανεις μια έρευνα αγοράς θα μπορέσεις να καταλήξεις σε κάποιον μηχανολόγο που να αναλάβει υπεύθυνα τη περίπτωσή σου.

Λεπτό σημείο από τη στιγμή που θέλεις και ψύξη είναι να υπάρχει μόνωση στους σωλήνες, διαφορετικά είναι επίφοβο. Επίσης καλό είναι να γίνει μελέτη απωλειών για το χώρο σου ώστε να καταλήξεις με σιγουριά σε συγκεκριμένο μοντέλο αντλίας, καθώς χωρίς μελέτη ενδέχεται να αγοράσεις μεγαλύτερο και ακριβότερο μοντέλο από ό,τι πραγματικά σου χρειάζεται.

Όπως σου είπε και ο dimlyk το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις έναν μηχανολόγο μελετητή, που θα αναλάβει να σε συμβουλέψει και να εξασφαλίσει το συμφέρον σου κατά την εγκατάσταση. Η περίπτωσή σου μπορεί να φαίνεται απλή, αλλά έχει διάφορες λεπτομέριες όπως οι μονώσεις των σωλήνων, η αποκοπή από τη κεντρική στήλη, η λειτουργία των πετσετοκρεμαστρών κλπ.

Ένας συνάδελφος θα μπορεί να σε συμβουλέψει κατάλληλα. Οπότε ξεκίνα το ψάξιμο για συνεργάτη.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128047 από kyriakos33
Καλημέρα, καλή εβδομάδα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Σχετικά με την μόνωση των σωληνώσεων, οι σωληνώσεις που καταλήγουν στα fan coils είναι μονωμένες (με το άσπρο αφρώδες που βάζουν στις σωληνώσεις των airconditions )και θεωρώ ότι είναι μονωμένες συνολικά. Φυσικά θα επιβεβαιωθεί και με ερώτηση στον υδραυλικό που έκανε την εγκατάσταση.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι και ψύξη και θέρμανση από αντλία θερμότητας καθώς το σπίτι δεν έχει aircondition.
Επίσης έχω στα χέρια και μελέτη του χώρου που αφορά την θέρμανση και την ψύξη, αλλά επειδή έχουν γίνει κάποιες παρεμβάσεις θα χρειαστεί μετατροπή.

Ήδη έχω αρχίσει επαφές με κάποιους μεγάλους εμπόρους για να δω τι θα μου προτείνουν αφού δουν το χώρο και την εγκατάσταση.
Σίγουρα η επιλογή του σύμβουλου έργου - επιθεωρητή ενέργειας είναι δύσκολη.

Αυτό που μου δημιουργεί την έντονη διάθεση να το φτιάξω είναι ότι στο μυαλό μου (δεν είμαι ειδικός) υπάρχει μια Α υποδομή που δεν την έχω εκμεταλλευτεί πλήρως και αν το φτιάξω θα είναι μια επένδυση για ενεργειακή οικονομία στο μέλλον. Αφορμή βέβαια είναι το πρόγραμμα γιατί χωρίς αυτό το κόστος είναι αποτρεπτικό.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kyriakos33.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ