Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133667 από jnet
kinigos ριξε μια ματια στο παρακάτω θέμα
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&id=58063&Itemid=384

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133679 από kinigos

jnet έγραψε: kinigos ριξε μια ματια στο παρακάτω θέμα
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&id=58063&Itemid=384

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133684 από hunters1977
Η αληθεια ειναι οτι δεν εκανε και πολλα κρυα φετος. 24 ωρες το 24ωρο. Δεν κλεινει ποτε. 128 τετραγωνικα για την ακριβεια το σπιτι. Περιοχη κυκλαδες και μαρκα αντλιας made by hunters. Χαχαχα

Sent from my C2 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133799 από niccin
Αγαπητοί φίλοι , καλησπέρα
Έχω διαβάσει πολλά από τα σχόλιά σας και με έχουν βοηθήσει πολύ.
Πρόσφατα έκανα αίτηση για να μπω στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και ελπίζω να εγκριθεί ώστε να τοποθετήσω αντλία θερμότητας.

Θα ήθελα να σας απευθύνω ένα ερώτημα και όποιος έχει άποψη επ' αυτού ας μπει στον κόπο να με βοηθήσει.

Μένω στην Πάτρα και θέλω να θερμάνω διαμέρισμα 85 τ.μ. στον 1ο όροφο πολυκατοικίας.
Έχω πάρει 2 προσφορές για αντλίες.
Η 1η προσφορά είναι για την HITACHI 4.0 YUTAKI-S (12 KW) INVERTER (Ψύξης+Θέρμανσης)χαμηλών θερμοκρασιών που ζεσταίνει το νερό στους 60ο C.
Η 2η προσφορά είναι για την LG HU161H U32 (Θέρμανσης μόνο)υψηλών θερμοκρασιών που ζεσταίνει το νερό στους 80ο C.

Η τιμή και των δύο είναι ακριβώς η ίδια 8.000€ (τιμές Δεκεμβρίου) μαζί με την εγκατάσταση.
Το ερώτημά μου είναι αν θα με καλύψει η HITACHI των χαμηλών θερμοκρασιών (60oC).
Ο πωλητής μού είπε πως η συγκεκριμένη αντλία δεν είναι ακριβώς χαμηλών θερμοκρασιών αλλά κάτι παραπάνω επειδή ζεσταίνει το νερό στους 60οC (ενώ οι άλλες το ζεσταίνουν σε χαμηλότερη θερμοκρασία) και υποστήριξε ότι θα μείνω απόλυτα ικανοποιημένος.
Ποια είναι η γνώμη σας;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133801 από χρηστος8

niccin έγραψε: Αγαπητοί φίλοι , καλησπέρα
Έχω διαβάσει πολλά από τα σχόλιά σας και με έχουν βοηθήσει πολύ.
Πρόσφατα έκανα αίτηση για να μπω στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και ελπίζω να εγκριθεί ώστε να τοποθετήσω αντλία θερμότητας.

Θα ήθελα να σας απευθύνω ένα ερώτημα και όποιος έχει άποψη επ' αυτού ας μπει στον κόπο να με βοηθήσει.

Μένω στην Πάτρα και θέλω να θερμάνω διαμέρισμα 85 τ.μ. στον 1ο όροφο πολυκατοικίας.
Έχω πάρει 2 προσφορές για αντλίες.
Η 1η προσφορά είναι για την HITACHI 4.0 YUTAKI-S (12 KW) INVERTER (Ψύξης+Θέρμανσης)χαμηλών θερμοκρασιών που ζεσταίνει το νερό στους 60ο C.
Η 2η προσφορά είναι για την LG HU161H U32 (Θέρμανσης μόνο)υψηλών θερμοκρασιών που ζεσταίνει το νερό στους 80ο C.

Η τιμή και των δύο είναι ακριβώς η ίδια 8.000€ (τιμές Δεκεμβρίου) μαζί με την εγκατάσταση.
Το ερώτημά μου είναι αν θα με καλύψει η HITACHI των χαμηλών θερμοκρασιών (60oC).
Ο πωλητής μού είπε πως η συγκεκριμένη αντλία δεν είναι ακριβώς χαμηλών θερμοκρασιών αλλά κάτι παραπάνω επειδή ζεσταίνει το νερό στους 60οC (ενώ οι άλλες το ζεσταίνουν σε χαμηλότερη θερμοκρασία) και υποστήριξε ότι θα μείνω απόλυτα ικανοποιημένος.
Ποια είναι η γνώμη σας;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Δυσκολο να απαντηθει απο το πληκτρολογιο...
Αν τα σωματα σου ειναι υπερδιαστασιολογημενα κατα ενα 20% περιπου ναι θα σε καλυψει η χαμηλων θερμοκρασιων.
Αν τα σωματα σου ειναι ακριβως διαστασιολογημενα (που δεν το νομιζω)...τοτε χρειαζεσαι την αντλια υψηλων θερμοκρασιων.

Προσωπικη εκτιμηση (αν και δεν εχει αξια) ειναι πως στην Πατρα η hitachi θα σε καλυψει ακομη και στους 60 βαθμους.

Για να καταλαβεις την αξια που εχει η διαστασιολογηση των σωματων στην επιλογη της αντλιας σου, σου δινω παραδειγμα το σπιτι μου.

Ειναι στην Βορεια Ελλαδα, λιγο εξω απο Θεσσαλονικη... σπιτι με αμονωτη ταρατσα και εκτεθειμενο απο παντου (μονοκατοικια)... λειτουργω την θερμανση με πελλετ στους 64 βαθμους στην καρδια του χειμωνα.
Τον Μαρτιο που οι εξωτερικες θερμοκρασιες ανεβηκαν την κατεβασα στους 60 βαθμους.

Αυτο μπορει να γινει σε μενα, γιατι τα σωματα μου ειναι υπερδιαστασιολογημενα και εχω περιθωρια να παιξω με την θερμοκρασια προσαγωγης του λεβητα μου.
Αν ομως τα σωματα μου ηταν οριακα σε θερμιδες, σαφως και θα ηθελα 75 η και 80 βαθμους ωστε να παρω το max της ισχυς των σωματων.

Αρα μονο με μελετη του χωρου σου θα απαντηθει το ερωτημα σου με ασφαλεια...χοντρικα ισχυουν τα παραπανω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": niccin

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133803 από niccin
χρηστος8 , σ' ευχαριστώ πολύ για την άποψή σου επί τού θέματος που με απασχολεί.

Κατάλαβα ότι οι 60ο C είναι καλή θερμοκρασία για να με ζεστάνει.

Βέβαια δεν ξέρω αν τα σώματά μου είναι υπερδιαστασιολογημενα.
Όμως τα έχουν δει και οι 2 που μου έκαναν τις προσφορές και πιστεύω πως θα το έλαβαν αυτό το δεδομένο υπόψιν τους.
Ο 1ος μου πρότεινε την χαμηλών θερμοκρασιών επειδή ζεσταίνει στους 60ο c
ενώ ο 2ος μου πρότεινε την υψηλών θερμοκρασιών επειδή η δική του χαμηλών ζέσταινε στους 50ο C.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ