Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144034 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Το χειμώνα 2012 (1/12/2012 - 31/3/201) και το χειμώνα 2013 (10/11/2013 - 10/4/2014), την πρώτη χρονιά, μέσο όρο 20,2 kWh/day και τη 2η χρονιά, 19,2 kW/day.

Στο περίπου τώρα, γιατί βαρέθηκα ,α συνδέσω το σίσκο μου να δω τα αρχεία excel. Είμαι σίγουρος όμως ότι την πρώτη χρονιά ήμουν στις 20 kWh (περίπου) μέσο όρο, και τη 2η, κάτω από 20.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dmiha

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144036 από Savvas
Με το μπαρδόν που λένε, αλλά στην Κρήτη (εκτός αν μιλάμε για ορεινά χωριά) το πραγματικό ΔΤ=18, πώς προκύπτει? Εφόσον η κατανάλωση είναι μέσο αποτέλεσμα των πραγματικών μετρήσεων, τότε πρέπει να ληφθεί υπόψη και το πραγματικό ΔΤ, που κατα μέσο όρο στα πεδινά τση Κρήτης είναι 5-9 oC. Το 18 είναι θεωρητικό νούμερο, σε που εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις και για περιορισμένο χρονικό διάστημα θα προκύπτει.
Πόσο δε μάλλον στους τελευταίους 2 χειμώνες, που είναι απο τους πλέον ήπιους της τελευταίς δεκαετίας.

Για να έρθουμε τώρα και στο θέμα, νερό στους 35-45οC και σώματα καλοριφέρ πρέπει να το ξεχάσεις. Οι θερμοκρασίες αυτές είναι μόνο για ενδοδαπέδια. Οι λόγοι που λειτουργεί στην ενδοδαπέδια είναι η τεράστια επιφάνεια εναλλαγής και η πλήρης καθ'ύψος θερμική κολώνα με απουσία θερμικών ρευμάτων κυκλοφορίας.

Όταν έχεις σώματα καλοριφέρ, αφενώς μεν η θέρμανση είναι τοπικά εντοπισμένη και για να το αντιπαλέψεις χρειάζεται υψηλότερες θερμοκρσίες το νερό ώστε να δημιουργούνται ρεύματα κυκλοφορίας καθώς και έντονη θερμική ακτινοβολία για να επιτευχθεί το αίσθημα άνεσης και θαλπωρής. Το φαινόμενο ενισχύεται επιπλέον και απο το φαινόμενο, ότι έως 0.80-1.0m απο το πάτωμα οι θερμοκρασίες είναι ακόμα πιο χαμηλές, καθώς τα σώματα καλοριφέρ έχουν μια τάση να δίνουν θέρμανση ανοδικά στο χώρο.

Υ.Γ. Καλή χρονιά σε όλους.
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144043 από kiriak

Για να έρθουμε τώρα και στο θέμα, νερό στους 35-45οC και σώματα καλοριφέρ πρέπει να το ξεχάσεις. Οι θερμοκρασίες αυτές είναι μόνο για ενδοδαπέδια. Οι λόγοι που λειτουργεί στην ενδοδαπέδια είναι η τεράστια επιφάνεια εναλλαγής και η πλήρης καθ'ύψος θερμική κολώνα με απουσία θερμικών ρευμάτων κυκλοφορίας.

Όταν έχεις σώματα καλοριφέρ, αφενώς μεν η θέρμανση είναι τοπικά εντοπισμένη και για να το αντιπαλέψεις χρειάζεται υψηλότερες θερμοκρσίες το νερό ώστε να δημιουργούνται ρεύματα κυκλοφορίας καθώς και έντονη θερμική ακτινοβολία για να επιτευχθεί το αίσθημα άνεσης και θαλπωρής. Το φαινόμενο ενισχύεται επιπλέον και απο το φαινόμενο, ότι έως 0.80-1.0m απο το πάτωμα οι θερμοκρασίες είναι ακόμα πιο χαμηλές, καθώς τα σώματα καλοριφέρ έχουν μια τάση να δίνουν θέρμανση ανοδικά στο χώρο.



Σωστά, αλλά για να διευκρινίσω κάτι στο μυαλό μου,

έχοντας απώλειες 10 KW στους 2 βαθμούς εξωτερική και 3000 στους 14 εξωτερική, θα μπορούσα να δουλεύω με 35 -40 βαθμούς νερό όταν έξω έχει γύρω στο 10-14 πχ εφόσον τα κατά σώματα βγάζουν τόσα KW με τέτεοιες θερμοκρασίες νερού; και δουλεύοντας την αντλία όλη μέρα; μιλάμε για Αθήνα όπου το μεγαύτερο μέρος του χειμώνα είναι πολύ ήπιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144044 από Stef
Εφόσον με 35-40 βαθμούς τα σωματά σου καλύπτουν τις απώλειες του χώρου ναι,αλλά τι γίνεται στις χαμηλότερες θερμοκρασίες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144045 από kiriak
στις χαμηλότερες αναγκαστικά θα ανεβάσεις θερμοκρασία νερού σταδιακά, στόχος για εμένα στην Αθήνα είναι γύρω στο 0-2 βαθμούς, που σπάνια βλέπουμε, να καλύπτομαι με 24ωρη λειτουργία στους 50-55 βαθμούς

τώρα αν είσαι σε μέρος που οι θερμοκρασίες αυτές είναι συχνές, ίσως θα πρέπει να μπορείς να δουλεύεις και κοντά στο 0 με νερά στους 35-45, δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό με λογικών διαστάσεων σώματα καλοριφέρ (εκτός αν υπάρχει πολύ καλή μόνωση)

Πάντως εγώ ακόμη έχω αμφιβολίες, κατά πόσο στους 12-14 βαθμούς που θέλω περίπου 3000 Kw. θα μπορούν τα σώματα καλοριφέρ να αποδώσουν αυτά τα KW δουλεύοντας με νερό στους 35 βαθμούς και έχοντας 21 βαθμούς εσωτερική θερμοκρασία.
Αυτό με κρατάει προς το παρόν από την αγορά αντλίας, γιατί αν πρέπει να δουλεύω με 50-55 βαθμούς νερό στους 10 βαθμούς έξω, τότε καλύτερα να πάω σε αέριο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144048 από Gdevil
Μια και σας βρήκα μαζεμένους να ρίξω μερικές απορίες γιατί αυτό μία με kw και μία με kwh με έχει μπερδέψει????

dimitris11 έγραψε: Οχι,πως προεκυψε αυτο;
Τώρα που μιλαμε με -7 εξω για 125τ.μ με μετρια μονωση μονοκατοικια,δεν εχω τοσες απώλειες. Καίω 1,3 κιλα πελετ και 2kw/ωρα ρευμα με κλιματιστικά: 1,3χ5χ0,85=5,525kw και 2x2=4 5,525+4=9,525kw
Το πελετ ξερω ποσο μου δινει για τα κλιματιστικα οχι ,αλλα πανω απο 2 cop δεν πιστευω να έχουν.
Το βραδυ που μας περασε με -13 εξω εκαιγα 1,6 κιλα πελετ/ωρα και 2kw/ωρα ρευμα.Δεν βγαινουν αυτες οι απωλειες με τιποτα.

Μιλάμε για 24ώρη λειτουργία?
Δηλαδή σε αυτήν την κρύα μέρα μέρα χρειάστηκαν 48kwh ρεύμα και 38,4 κιλά πέλετ για να αντισταθμίσουν τις απώλειές σου?

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: ....Στη δική μου περίπτωση, καλά μονωμένο σπίτι, 200 τμ, για 18 βαθμούς ΔΤ, έχει απώλειες 12 kW. Το νούμερο είναι από τη μελέτη ΚΕΝΑΚ. Λογικά είμαι γύρω στα 8 ως 9 kW, λόγω του ότι έχω κάνει καλύτερες μονώσεις από αυτές που προέβλεπε η μελέτη.
..

Δηλαδή σε μία κρύα μέρα που έχει σταθερά έξω -3 θέλεις 12(το νούμερο της μελέτης)χ24=288 kwh?
(14 φορές δηλαδή επάνω από τον μέσο όρο της χρονιάς?)


και για να ρίξω και την βασική μου απορία όσον αφορά εξωτερικές θερμοκρασίες και μονώσεις και απώλειες...
Προχτές είχαμε έναν αέρα εδώ πάνω που φοβόσουν να βγεις έξω. Η θερμοκρασία στους μηδέν.
Εεεεεεε χρειάστηκε ένα σκασμό ξύλα και πάλι 22 βαθμούς δεν έπιασα μέσα στο σπίτι.
Την επόμενη ο αέρας έκοψε εντελώς. Η θερμοκρασία πήγε στους -3 (ίσως και πιο κάτω το βράδυ)
Με τα μισά ξύλα όμως το σπίτι ζεστάθηκε μια χαρά.
Οπότε η απορία μου είναι η εξής.
Το πόσο δυνατά φυσάει ο αέρας γιατί δε το βλέπω πουθενά να το μετράει και να το υπολογίζει κανένας?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ