Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94122 από yenairg
Απαντήθηκε από yenairg στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
Συνεχίζεις και την ανάβεις και τις τελευταίες βδομάδες που εχει γλυκάνει ο καιρός;
Τι θερμοκρασίες εχεις με κλειστή την αντλία μόνο με τις μονώσεις και τον ήλιο της μέρας;
Εγω εχω σταματήσει την θέρμανση καμιά βδομαδούλα απο εκεί που έκανε κάτι ζέστες και οι θερμοκρασίες κυμαίνονται απο 16 με 19 ανάλογα με την ηλιοφάνεια και το δωμάτιο του σπιτιου. (σε κάποια δωμάτια που άφησα σχεδόν αθέρμαστα όλο το χειμώνα παίζει και κάτω απο 14 με μπόλικη υγρασία και ότι αυτό συνεπάγεται)
Τόσο είχα και με θέρμανση 5 ώρες κατα μέσο όρο άναβε ο καυστήρας απο Νοέμβριο μεχρι τέλη Φλεβάρη και 1 βδομάδα του Μάρτη.

Το 4-5 ευρό που γράφεις είναι σίγουρα εντυπωσιακό αλλά...
Η έλλειψη ενδοδαπέδιας καθώς και τα παραπάνω τετραγωνικά υπ.120 + ισογ.110 + 1ος όροφ.80 μου δημιουργούν κάποια ανασφάλεια για το αν το δικό σου 4-5 θα είναι 8-10 σε μένα.

Προς το παρόν η κατανάλωση που εχει γίνει φέτος 125-135 μέρες θέρμανσης με πολύ λελογισμένη χρήση είναι 1400 λίτρα για να εχω τις θερμοκρασίες που σου είπα.

Αν το πετρέλαιο μείνει ως εχει 1,3 x 1400 = 1820 / 130 μέρες μας βγάζει 14 ευρό.
Αν επεκταθούν τα κριτήρια για το πετρέλαιο θέρμανσης (την δώσουν για περισσότερα λίτρα και σε μεγαλύτερα εισοδήματα) ή επανέλθει ο ΕΦΚ εκεί που ήταν πάει 1,0 X 1400 = 1400/130 μας βγάζει 10.77 ευρό.

Πρέπει να γίνει σίγουρα κάποια μελέτη πριν αποφασιστεί τι κίνηση θα γίνει.
Ξέρεις τι μου δημιουργεί την όποια ανασφάλεια για την μετάβαση.

Το ότι το πετρελαιο ήταν επι σειρά ετών η πρώτη επιλογή καυσίμου για πολλές χρήσεις και με διαφορά.
Για κάποιες είναι ακόμα βλέπε πετρελαιοκίνητα vs υγραεριοκίνητα.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by yenairg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94353 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr

yenairg έγραψε: Συνεχίζεις και την ανάβεις και τις τελευταίες βδομάδες που εχει γλυκάνει ο καιρός;
Τι θερμοκρασίες εχεις με κλειστή την αντλία μόνο με τις μονώσεις και τον ήλιο της μέρας;
Εγω εχω σταματήσει την θέρμανση καμιά βδομαδούλα απο εκεί που έκανε κάτι ζέστες και οι θερμοκρασίες κυμαίνονται απο 16 με 19 ανάλογα με την ηλιοφάνεια και το δωμάτιο του σπιτιου. (σε κάποια δωμάτια που άφησα σχεδόν αθέρμαστα όλο το χειμώνα παίζει και κάτω απο 14 με μπόλικη υγρασία και ότι αυτό συνεπάγεται)
Τόσο είχα και με θέρμανση 5 ώρες κατα μέσο όρο άναβε ο καυστήρας απο Νοέμβριο μεχρι τέλη Φλεβάρη και 1 βδομάδα του Μάρτη.

Το 4-5 ευρό που γράφεις είναι σίγουρα εντυπωσιακό αλλά...
Η έλλειψη ενδοδαπέδιας καθώς και τα παραπάνω τετραγωνικά υπ.120 + ισογ.110 + 1ος όροφ.80 μου δημιουργούν κάποια ανασφάλεια για το αν το δικό σου 4-5 θα είναι 8-10 σε μένα.

Προς το παρόν η κατανάλωση που εχει γίνει φέτος 125-135 μέρες θέρμανσης με πολύ λελογισμένη χρήση είναι 1400 λίτρα για να εχω τις θερμοκρασίες που σου είπα.

Αν το πετρέλαιο μείνει ως εχει 1,3 x 1400 = 1820 / 130 μέρες μας βγάζει 14 ευρό.
Αν επεκταθούν τα κριτήρια για το πετρέλαιο θέρμανσης (την δώσουν για περισσότερα λίτρα και σε μεγαλύτερα εισοδήματα) ή επανέλθει ο ΕΦΚ εκεί που ήταν πάει 1,0 X 1400 = 1400/130 μας βγάζει 10.77 ευρό.

Πρέπει να γίνει σίγουρα κάποια μελέτη πριν αποφασιστεί τι κίνηση θα γίνει.
Ξέρεις τι μου δημιουργεί την όποια ανασφάλεια για την μετάβαση.

Το ότι το πετρελαιο ήταν επι σειρά ετών η πρώτη επιλογή καυσίμου για πολλές χρήσεις και με διαφορά.
Για κάποιες είναι ακόμα βλέπε πετρελαιοκίνητα vs υγραεριοκίνητα.


Ναι την έχω ακόμα αναμένη, αλλά έχω κλείσει τα υπόγεια (84τμ). Σήμερα είχαμε 10 βαθμούς έξω. Την άλλη βδομάδα σκέπτομαι να την κλείσω.
Πάντως αν βάλεις Α/Θ θα ευχαριστηθείς ζεστασιά με πολύ λιγότερα λεφτά. Αυτό είναι σίγουρο. Μετά από 24 χρόνια που έχω το σπίτι πρώτη χρονιά το απόλαυσα τόσο!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95655 από babis7
Απαντήθηκε από babis7 στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
Η KWH κοστιζει 0,22 στο κανονικο τιμολογιο και 0,10 στο νυχτερινο.Επισης το (COP) αναφερεται σε θερμοκρασια εξοδου νερου 30-35 βαθμους κελσιου , που μπορει να ζεστανει μονο μεσω ενδοδαπεδιας (κοστος εγκαταστασης 10-13 χιλ.ευρω) ή μεσω φανκοιλς (κοστος αγορας-εγκαταστασης 2.5 εως 4 χιλ.ερυρω)για 100τ.μ..Επισης το (COP) αναφερεται σε εξωτερικη θερμοκρασια +7 βαθμους κελσιου.Σε θερμοκρασιες κατω του μηδενος πεφτει στο μισο.Επισης σε χαμηλες θερμακρασιες η αντλια δε μπορει να καλυψει τις αναγκες οποτε μπαινουν σε χρηση αντιστασεις που εκμηδενιζουν το (COP) .Εκτος αυτου σε σπιτια με κακη μονωση η ενδοδαπεδια ΔΕΝ αρκει να ζεστανει ικανοποιητικα το χωρο.Επισης μονο με τα φανκοιλς η ποιοτητα θερμανσης ειναι πολυ χαμηλη γιατι δεν εχεις αρκετη ακτινοβολια.Με αλλα λογια την αισθηση ζεστασιας που ειχες με τα καλοριφερ απλα ξεχασετην.Αν κανεις τους υπολογισμους με κοστος πετρελαιου 1.30 το οφελος που αποκομιζεις απο την αντλια θερμοτητας θα αποσβεσει το αρχικο κοστος σε 10 με 15 χρονια!!! Επισης η χρηση α/θ ΔΕΝ ειναι οικολογικη και πρασινη οπως διαφημιζεται γιατι καταλωνει ρευμα το οποιο στην ελλαδα παραγεται απο ρυπογονο ΛΙΓΝΙΤΗ!!!

Αν θες οικονομια και εχεις οικολογικη συνειδηση η μονη λυση ειναι η ΜΟΝΩΣΗ !!!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by babis7.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95673 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr

babis7 έγραψε: Η KWH κοστιζει 0,22 στο κανονικο τιμολογιο και 0,10 στο νυχτερινο.Επισης το (COP) αναφερεται σε θερμοκρασια εξοδου νερου 30-35 βαθμους κελσιου , που μπορει να ζεστανει μονο μεσω ενδοδαπεδιας (κοστος εγκαταστασης 10-13 χιλ.ευρω) ή μεσω φανκοιλς (κοστος αγορας-εγκαταστασης 2.5 εως 4 χιλ.ερυρω)για 100τ.μ..Επισης το (COP) αναφερεται σε εξωτερικη θερμοκρασια +7 βαθμους κελσιου.Σε θερμοκρασιες κατω του μηδενος πεφτει στο μισο.Επισης σε χαμηλες θερμακρασιες η αντλια δε μπορει να καλυψει τις αναγκες οποτε μπαινουν σε χρηση αντιστασεις που εκμηδενιζουν το (COP) .Εκτος αυτου σε σπιτια με κακη μονωση η ενδοδαπεδια ΔΕΝ αρκει να ζεστανει ικανοποιητικα το χωρο.Επισης μονο με τα φανκοιλς η ποιοτητα θερμανσης ειναι πολυ χαμηλη γιατι δεν εχεις αρκετη ακτινοβολια.Με αλλα λογια την αισθηση ζεστασιας που ειχες με τα καλοριφερ απλα ξεχασετην.Αν κανεις τους υπολογισμους με κοστος πετρελαιου 1.30 το οφελος που αποκομιζεις απο την αντλια θερμοτητας θα αποσβεσει το αρχικο κοστος σε 10 με 15 χρονια!!! Επισης η χρηση α/θ ΔΕΝ ειναι οικολογικη και πρασινη οπως διαφημιζεται γιατι καταλωνει ρευμα το οποιο στην ελλαδα παραγεται απο ρυπογονο ΛΙΓΝΙΤΗ!!!

Αν θες οικονομια και εχεις οικολογικη συνειδηση η μονη λυση ειναι η ΜΟΝΩΣΗ !!!

Κατάρχήν babis,η μόνωση είναι μια σωστή λύση αλλά κάποια πράγματα που αναφέρεις όχι:
1.Η kwh κοστίζει 0,16-0,17 ευρώ και μόνο πάνω απο τις 2.000 ξεφεύγει στα 0,2 ευρώ.
2.Η διαφορά κόστοyς που αναφέρεις είναι τεράστια και πλασματική αλλά ακόμη και έτσι να είναι μην ξεχνάς ότι στην ενδοδαπέδια πρέπει να ζεσταίνεις το νερό στους 40-45 βαθμούς και στα καλοριφέρ απο 60 και πάνω,οπότε έχεις εξοικονόμηση ενέργειας απο τον τρόπο λειτουργίας.
3.Μάλλον αναφέρεσαι στις μη επώνυμες α/θ όταν λές ότι το COP πέφτει στο μισό γιατι η επώνυμες έχουν πολύ μεγαλύτερο απο το μισό COP στους υπό το μηδέν βαθμούς.
4.Μια χαρά σε καλύπτει η α/θ ακόμα και στις χαμηλές θερμοκρασίες αρκεί να κάνεις σωστή επιλογή του μεγέθους της.
5.Το μόνο που θα έχεις σε σπίτια δίχως μόνωση είναι αυξημένη κατανάλωση.Ειδικά για την ενδοδαπέδια αν κάνεις σωστή μελέτη και μια πιο πυκνή στρώση του σωλήνα είσαι καλυμένος.
6.Τα fan-coils μπορεί να μην έχουν ακτινοβολία αλλά έχουν ένα σοβαρό πλεονέκτημα:την βεβιασμένη κίνηση του αέρα που σου φέρνει ταχύτερο αποτέλεσμα στο χώρο απλά δεν μπορούν να συγκριθούν με τα καλοριφέρ γιατί μιλάμε για εντελώς διαφορετικό τρόπο θέρμανσης λόγω του αέρα που ανέφερα παραπάνω και δεν ενδείκνυνται για οικιακή χρήση.
Και τέλος να σου πω ότι αν εσύ πιστεύεις ότι οι α/θ που ξοδεύουν ένα kw ηλ.ενέργειας (ακόμα και αυτής που παράγεται απο λιγνίτη όπως λές) και αποδίδουν 3-4 ανταλάσοντας ενέργεια με το περιβάλλον που είναι δωρεάν,δεν είναι οικολογική και πράσινη ενέργεια τότε είσαι πολύ λάθος.Κανένα άλλο σύστημα θέρμανσης δεν είναι το ίδιο αποδοτικό όσο οι α/θ γιατί κανένα άλλο δεν σου καταναλώνει 1 και σου δίνει 3-4 επιπλέον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #95997 από babis7
Απαντήθηκε από babis7 στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
1.Ναι εχεις δικιο,αν η καταναλωση που ειχες χωρις αντλια ηταν 1500kwh ισως να καψεις τοσο λιγο που δε ξεπερασεις τις 2000 κ γλυτωσεις το 0.20 (κοματι δυσκολο).Αν ομως τις ξεπερασεις πλερωνεις 0.20 ΟΛΕΣ τις kwh.!!!

2.Πλασματικες ειναι οι εκτιμησεις που κανουν οι εμποροι!!! Αν κατσεις κ τα υπολογισεις θα σεις οτι εχω δικιο.

3.και 4. Επειδη μιλησες για επωνιμα βαζω τα στοιχεια απο την καλυτερη αντλια Daikin


H στηλη HC ειναι η αποδιδωμενη ισχυς κ η στηλη PI ειναι η ισχυς που καταναλωνεται.Το cop προκειπτει αν διαιρεσεις HC/PI. Οπου λειπουν στοιχεια σημαινει οτι η αντλια ΔΕΝ μπορει να ανταπεξελθει κ μπαινουν σε λειτουργεια αντιστασεις.

5.Δε θα σχολιασω ,μπορεις να ρωτησεις χρηστες στη βορεια ελλαδα.

6. Αν οχι φανκοιλς τοτε τιι??? Υπερμεγεθη σωματα???

7.Συμφωνα με το μετσοβειο πολυτεχνειο η ΔΕΗ καιει 1.6 κιλα λιγνητη για καθε kwh ενω αλλες εκτιμησεις ανεβαζουν το ποσο σε 1.8 κιλα.Αυτη η kwh για να φτασει σπιτι μας εχει περιπου 7-9% απωλειες στο δικτυο κ τους μετασχηματισμους.Δλδ για να παρουμε εμεις 1kwh η δεη στελνει 1,1.Αυτη την kwh που χρειαστικε σχεδον 2 κιλα λιγνητη καιει η αντλια κ μας δεινει με cop 4.5 τις 4,5 θερμικες kwh που ισοδυναμουν με θερμικη ενεργεια μισου λιτρου πετρελαιου.Τωρα αν το να καις 2 κιλα λιγνητη για καθε 0,5 λιτρα πετρελαιου το βλεπεις πρασινη ενεργεια εγω το βλεπω περισοτερο ως 'πρασινη μπιζνα'
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by babis7.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #96002 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
Σε μια περίπτωση σαν και αυτή που αναφέρεις όντως πας σε 0,2€/kwh αλλά δεν είναι όλες οι περιπτώσεις τέτοιες.
Επειδή τα γνωρίζω απο πολύ κοντά σου λέω ότι κάνεις λάθος.Τα κόστη είναι πολύ διαφορετικά.
Αν πιστεύεις ότι η καλύτερη α/θ είναι της Daikin μάλλον δεν το έχεις ψάξει αρκετά.Ρίξε μια ματιά στα τεχν.εγχειρ. του forum και θα καταλάβεις τι εννοώ...Υπάρχει αντλία που μπορεί να σου δώσει νερό 60 βαθμών μέχρι τους -5 και 45 μέχρι τους -20 χωρίς την βοήθεια αντιστάσεων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ