Ενδοδαπέδια (;) με ηλεκτρική αντλία θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34727 από perakis
Καλησπερα σας.
Θελω την πολυτιμη βοηθεια σας μιας και ειμαι στο σημειο να εγκαταστησω σωληνωσεις θερμανσης.
Εχω μια κατοικια στην Αρτα, 2ου και 3ου οροφου, νεοδομητη, 55τ.μ. στο 2ο οροφο και 135 τ.μ. στον 3ο, και επικοινωνουνε μεταξυ τους με εσωτερικη σκαλα.
Προσωρινα και για 3-4 χρονια λογω οικονομικης αδυναμιας και ασυμφορης συντηρησης τοσων τετραγωνικων, εχει γινει κατασκευη προσωρινη και εχει κλειστει η τρυπα απο την εσωτερικη σκαλα και προσωρινα να φτιαχτει ο κατω οροφος των 55 τ.μ.
ΕΙμαι στο σημειο να μπει ο υδραυλικος να τοποθετησει σωληνωσεις για θερμανση (εχουν γινει ολα τα σοβατισματα και σωληνωσεις αποχετευσεων,μπανιου κτλ)
Τα 55τμ ειναι χωρισμενα ως εξης.1 δωματιο 15 τμ,1 δωματιο 20 τ.μ., μπανιο 7τ.μ. και διαδρομος-κουζινα 13τ.μ.
Ο μηχανολογος που πηγα και συνεργαζομαστε μου προτεινε τα εξης..
α)Ειτε βαζω σωληνωσεις για FAN COIL σε συνεργασια με αντλια θερμοτητος(carrier)
με κοστος 1000 ευρω οι σωληνωσεις και καπου 5 χιλιαδες η αντλια για αυτα τα τετραγωνικα, ετσι θα εχω θερμανση-ψυξη αλλα με τα πλην του φαν κοιλ δλδ λιγος θορυβος και αισθηση αερα.
και β)Ενδοδαπεδια με υλικα της γερμανικης DIA NORM, το συστημα rolljet μαζι με PURMO, για θερμανση και δροσισμο και θα γινει εγκατασταση μικρης μοναδας κλιματισμου carier ή toshiba για ψυξη με στομια σε διαδρομο,και στα 2 δωματια.
Κοστος ενδοδαπεδιας εγκαταστασης 55ε/τμ δλδ 2750 μαζι με φπα και κοστος παλι αντλιας θερμοτητος 5 χιλιαδες + καπου 2000 κοστος κλιματισμου για ψυξη.
To a δλδ εχει ενα κοστος 1000+5000+ 4 σωματα φαν κοιλ(2200) = 8.200.
και το β 2750+5000+2000=9750.
Το καλο με το Β απο οτι μου ειπε ειναι οτι θα μπορω οταν πχ τον οκτωβριο-νοεμβριο που δεν κανει τοσο κρυο για να μην ανοιγωκλεινω την ενδοδαπεδια(γιατι πρεπει να μενει αναμενει ολο το χειμωνα) να χρησιμοποιω το συστημα ψυξης που ειναι και θερμανσης, μεχρι να εχουμε καλο κρυο οπου θα ανοιξω ενδοδαπεδια και θα την κλεισω μετα απο 4 μηνες πχ.
Θελω σας παρακαλω πολυ να μου πειτε την γνωμη σας...δεν μπορω να αποφασισω τι να κανω.
Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ και μιλησα για ενδοδαπεδια ειναι ο τροπος λειτουργιας των φαν κοιλ οτι εχεις ενα πραμα να φυσαει αερα ενω στην ενδοδαπεδια ειναι λιγο πιο οικονομικη και αρκετα καλυτερη η θερμανση.
Να πω επισης οτι εδω στην Αρτα σπανια εχουμε θερμοκρασιες κατω του μηδενος, αλλα απο ζεστη εχουμε αρκετη. Δλδ 38-39 ευκολα αρκετες μερες το καλοκαιρι.
Τελος να αναφερω δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι απο το σπιτι λειπω λογω δουλειας 8 με 3 το μεσημερι και το απογευμα 6 με 9.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας, ελπιζω να βγω απο αυτο το μπερδεμα..

Ακης
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34730 από Grecu_
Η ενδοδαπεδια προσφερει σαφως καλυτερη ποιοτητα θερμανσης απο τα fcu σε καθε περιπτωση. (θελεις θορυβο, θελεις ρευμα αερα, θελεις ομοιομορφια θερμανσης, θελεις αισθητικο αποτελεσμα)
Το (ημι)κεντρικο συστημα κλιματισμου δεν θα σου το συνιστουσα. Aν δεν ειναι μεταβλητης παροχης αερα και inverter θα θελεις να ψυξεις ενα δωματιο και θα ξοδευεις για να κρυωσει ολο το σπιτι.
Καλυτερα ενδοδαπεδια και καλα σπλιτακια τοιχου.
Το να ζεσταινεσαι με το συστημα κλιματισμου οταν κατα πασα πιθανοτητα αυτο εχει χειροτερη αποδοση απο την α/θ δεν αξιζει. Εκει να δεις ελλιπη ποιοτητα θερμανσης (ζεστος αερας απο ψηλα)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": perakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34886 από perakis

Grecu_ έγραψε: Η ενδοδαπεδια προσφερει σαφως καλυτερη ποιοτητα θερμανσης απο τα fcu σε καθε περιπτωση. (θελεις θορυβο, θελεις ρευμα αερα, θελεις ομοιομορφια θερμανσης, θελεις αισθητικο αποτελεσμα)
Το (ημι)κεντρικο συστημα κλιματισμου δεν θα σου το συνιστουσα. Aν δεν ειναι μεταβλητης παροχης αερα και inverter θα θελεις να ψυξεις ενα δωματιο και θα ξοδευεις για να κρυωσει ολο το σπιτι.
Καλυτερα ενδοδαπεδια και καλα σπλιτακια τοιχου.
Το να ζεσταινεσαι με το συστημα κλιματισμου οταν κατα πασα πιθανοτητα αυτο εχει χειροτερη αποδοση απο την α/θ δεν αξιζει. Εκει να δεις ελλιπη ποιοτητα θερμανσης (ζεστος αερας απο ψηλα)


Καλημερα και ευχαριστω για την βοηθεια σου.
Δεν μπορει να μπει για παραδειγμα ημι κεντρικο συστημα κλιματισμου με μεταρβλητη παρχοη αερα και ινβερτερ?
Δεν λεω να χρησιμοποιω συχνα τον κλιμαστισμο για θερμανση, απλα οταν δεν εχει βαλει ακομη κρυο για τα καλα για να ανοιξεις την ενδοδαπεδια, καποια μερα που μπορει να εχει κρυο ανοιγειας για λιγες ωρες τον κλιματισμο.
Τα σπλι αυτα που μου λες τι ειναι?Κλιματιστικα μηχανηματα απλα εννοεις?
Ευχαριστω και παλι φιλε μου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34889 από rivol
Έτσι ακριβώς έχει επικρατήσει από τους επαγγελματίες του χώρου, SPLIT η καμιά φορά σπλιτάκι εννοούμε τα απλά κλιματιστικά.
Πριν από παααααραααα πολλααααα χρόνια (οι παλιοί θα τα θυμούνται ) είχαμε κάτι γκουμούτσες μονομπλόκ που για να τα βάλεις η έπρεπε να γκρεμίσεις τον τοίχο η το παράθυρο και να κρέμεται το μισό έξω.

Αλέξης

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": perakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34896 από Grecu_
Τα συστήματα μεταβλητής παροχής αέρα τα θεωρώ πάρα πολύ ωραία αλλά εξίσου πάρα πολύ ακριβά για οικιακές εγκαταστάσεις. Εδω έχεις παράδειγμα με ένα πολύ απλό σύστημα, το οποίο όμως έχει κι αυτό τα μειονεκτήματά του. Πρώτο και καλύτερο, στοιχίζει πάνω απο χιλιάρικο (μονο το σύστημα ελεγχου).

Όσον αφορά το πρώτο σου ποστ, δεν σε ρώτησα το βασικότερο. Η ενδοδαπέδια επαρκεί για τη θέρμανση του σπιτιού από μόνη της? (που 'ναι ο μηχανολόγος! που 'ναι η μελέτη! :silly: )
Αν επαρκεί, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις τίποτα άλλο για τη θέρμανση. Την καλύτερη ζέστη και την μεγαλύτερη αποδόση από την Α/Θ θα την πάρεις.

Είμαι κατά του ημικεντρικού συστήματος (με μια μεγάλη εσωτερική μονάδα, ε) για τους ακόλουθους λόγους.
α) η εσωτερική μονάδα των 1000-2000 κυβικών την ώρα θα κάνει θόρυβο. Όχι τόσο η ίδια, όσο η μεγάλη ροή αέρα.
β) είναι μέρα, είσαι στο σαλόνι. Ψύχεις και τα υπνοδωμάτια. Είναι βράδυ και θέλεις να κοιμηθείς με A/C, ψύχεις και το σαλόνι. Αν αρχίσεις να κλείνεις τα στόμια των χώρων που δεν θέλεις να κλιματίσεις, τότε να δεις πως θα φυσάει στα υπόλοιπα και τι θόρυβο θα κανει...
γ) Την θερμοκρασία λειτουργίας την ορίζεις είτε απο τον θερμοστάτη τοίχου, είτε απο τον αέρα που ρουφάει, είτε συνδιαστικά. Εφόσον υπάρχουν περισσότεροι χώροι, αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα.

Αν θεωρείς οτι όλοι οι κλιματιζόμενοι χώροι θα έχουν πάντα τις ίδιες ανάγκες ψύξης/θέρμανσης, τότε ναι, είναι μια καλή λύση. Τι μηχάνημα κλιματισμού σου προσφέρθηκε με 2000?

Για κλιματισμό πάντως μπορείς να βάλεις και ενδοδαπέδια σε συνδιασμό με FCU (μικρά FCU, σε κάθε χώρο, με δικό του θερμοστάτη). Μοντέλα υπάρχουν για όλες τις τσέπες και όλες τις αισθητικές απαιτήσεις (τοίχου, δαπέδου, καναλάτα, δαπέδου εντοιχισμένα, κασέτες, απ΄'ολα έχει ο μπαχτσές).

Η πλέον απλή λύση είναι με απλά κλιματιστικά, εφόσον δεν σε ενοχλεί το αισθητικό αποτέλεσμα (μονάδες κρεμασμένες μέσα έξω). Έχεις και καλό έλεγχο θερμοκρασίας, έχεις και καλύτερη απόδοση, (τα μικρά συνήθως έχουν καλύτερα EER/COP), και μπορούν κι αυτά να δώσουν συμπληρωματική θέρμανση στην ανάγκη.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα παραπάνω :silly:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": perakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35676 από perakis
Η ενδοδαπεδια συμφωνα με το μηχανολογο ειναι αρκετη απο οσο μου ειπε.
Η οικοδομη λογω του οτι ηταν ιδιοκτητη εχει την καλυτερη μονωση που υπαρχει
και απο κουφωματα εχουμε βαλει ηδη σε 1ο οροφο την 2η καλυτερη σειρα της europa,
και τα ιδια θα μπουνε και στους αλλους.
Δεν εννοουσα οτι θα εβαζα και ενδοδαπεδια + τα στομια απο το κλιματιστικο.
Εννοουσα οτι δεν θα αναβω καθολου ενδοδαπεδια αμα θελω πχ λιγο ζεστη για ΜΙΑ ΜΟΝΟ μερα μεσα στον οκτωβριο πχ!
Σε αυτο που ρωτας εχεις δικιο παντως,γιατι ολοι οι χωροι δεν θα εχουν την ιδια αναγκη για ψυξη-θερμναστη.
Πχ οταν γινει και ο πανω οροφος και η εσωτερικη σκαλα,ο χωρος που θα γινει τωρα στα 55τ.μ. σαλονακι θα ειναι δωματιο και το δωματιο θα γινει ντουλαπα ρουχων.Αρα εννοειτε οτι στην ντουλαπα δν θα θελω ψυξη δλδ.Ο δροσρισμος απο την ενδοδαπεδια θα ειναι αρκετος πιστευω.
Οπως και στο μπανιο ενας δροσισμος θα ειναι αρκετος...
Στην αρχη αυτο σκεφτομουν με τον μηχανολογο εδοδαπεδια + σωματα fcu αλλα που ειπε ειναι η ακριβοτερη επιλογη και δεν συμφερει.Δλδ το καθε σωμα φανκοιλ απο αυτα που ειδα εχουν 500 ευρω το ενα...+ 1000 που βγαινουν οι σωληνωσεις για τα φανκοιλ + 3.000 ευρω η ενδοδαπεδια(55ευρω μαζι με φπα το τ.μ.) αρα παει πολυ μεγαλο κοστος για 55 τμ σπιτι να δωσω 12.000 μαζι με τν αντλια θερμοτητος πανε παρα πολλα!!
Εσυ απο την εμπειρια σου τι μου προτεινεις δλδ με αρχικο γνωμονα την ΠΟΙΟΤΗΤΑ θερμανσης-ψυξης και με δευτερευον το κοστος?
Το σκεφτομαι σοβαρα παντως για τις μοναδες σπλιτ που μου ειπες και εσυ και ο φιλος γιατι το διαμερισμα βρισκεται σε περιοχη κατω απο δασος με ρευματα αερα και ειναι και διαμπερες και εχει ουτως η αλλος δροσια το καλοκαιρι απλα καποιες μερες θελει οπωσδηποτε κλιμαστιστικο ειδικα το μεσημερι!
Και παλι 1000 ευχαριστω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ