Ενδοδαπέδια (;) με ηλεκτρική αντλία θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49391 από glf
εγώ είπα για μετρητή που να καταλαβαίνει πότε μπαίνει το μειωμένο τιμολόγιο και να μετράει δεύτερη τιμή για εκείνες τις κιλοβατώρες.

οι απλοί τριφασικοί μετρητές κάνουν όσο είπες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49410 από spiross
με λιγότερα λεφτά και βρίσκεις ανάλογα μηχανήματα όπως αυτό εδώ με λίγο ψάξιμο που έκανα που φτάνει στα 55 ευρώ

www.efergy-hellas.gr/product_info.php?products_id=37

το ρυθμίζεις να έχεις και δύο χρεώσεις τις ώρες που μπαίνουν και έχει και δυνατότητα μέχρι και ηχητικό alarm αν υπερβείς την κατανάλωση.
Θα το ψάξω λίγο παραπάνω να δω μηπως υπάρχει κάτι ποιο αξιόπιστο αλλά νομίζω για μια τέτοια λειτουργία και τέτοιες απλές συσκευές μπορούν να κάνουν την δουλειά τους άνετα.
Γιαυτό με το .xls αρχείο έχουμε κανα νεώτερο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49530 από glf
ναι, είναι κι αυτά. ωραία σειρά αυτή που βρήκες. πιο παλιά είχα δει κάτι τέτοια επειδή το google είχε βγάλει την ιντερνετική υπηρεσία που μάζευε τα δεδομένα, αλλά μετά το σταμάτησε.

βλέπω έχει και τριφασικό και προφανώς του λες εσύ πότε είναι το μειωμένο τιμολόγιο, ενώ στα βιομηχανικά που είδα εγώ, έχει αισθητήρα για το σήμα. αλλά σε εκείνο το κόστος, τι να το κάνεις...

άντε να κανονίσουμε κάνα group buy :)

excel είπα ότι απλώς μαζεύω τα νούμερα από το ρολόι της ΔΕΗ, δεν έχω κάνει κάτι special για υπολογισμό κόστους ΔΕΗ που νομίζω οτι αυτό περιμένεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49650 από spiross
Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο αυτό το μηχανηματάκι. Θα το ψάξω πρώτα να δω τι υπάρχει γενικά και στο εξωτερικό. Οτάν είνα να αγοράσω μια συσκευή τρελένομαι στο ψάξιμο και στις συγκρίσεις προιόντων και ιδίως διαβάζω γνώμες άλλων.
Θα ενημέρωσω για τα αποτελέσματα τις έρευνας γιατί με το μηχάνημα που έχω βάλει για θέρμανση με ενδιαφέρει αρκετά να μπορώ να βλέπω την κατανάλωση :)
Θέλω να ρωτήσω και τον ηλεκτρολόγο μου γιατί δεν γνωρίζω και πόσο εύκολη είναι η εκγκατάσταση τέτοιων συσκευών. Δεν ξέρω αν τις βάζεις στο ταμπλό του ρεύματος η πρέπει να βγάζεις νέα καλώδια.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by spiross.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49660 από theoilia
Για την ενημέρωση όσων θέλουν να βάλουν τριφασικές αντλίες θερμότητας να ξέρουν πως η ΔΕΗ δεν έχει τριφασικούς μετρητές κατανάλωσης...Αυτά στην Βέροια που είμαι,πιθανόν να ισχύει και για την υπόλοιπη Ελλάδα

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49721 από glf
spiross καλά κάνεις και το ψάχνεις τόσο. και γω της ίδιας σχολής είμαι

τα efergy είναι αμπεροτσιμπίδες, απλώς τα βάζεις γύρω από το καλώδιο.
είδα, έχει και έκδοση που πάει μέσα στον ηλεκτρολογικό πίνακα και αυτό το προτιμώ

άλλοι μετρητές απαιτούν να συνδεθεί επάνω στη γραμμή του ρεύματος, κυρίως οι μετρητές ράγας (στον πίνακα δηλαδή)
ε, εκεί θέλει και λίγο καλώδιο και κατσαβίδιασμα

theoilia σε όλη την Ελλάδα έχουν έλλειψη σε τριφασικούς μετρητές, το λένε στο michanikos.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ