Η γνώμη σας για αντλίες θερμότητας μετράει...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38599 από makedon
Καλησπέρα σας

Έχω διαβάσει πολλά από τα θέματα του forum και θα ήθελα την γνώμη σας.

Έχω μπει στο πρόγραμμα Εξοικονόμηση κατ' Οίκων για εργασίες τάξεως 15000 Ευρώ.

Έχω ένα διαμέρισμα 185τμ στην περιοχή του Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης (αρκετό κρύο τον χειμώνα).
Οι εργασίες που θέλω να κάνω είναι θερμομόνωση, αλλαγή τρόπου θέρμανσης και εάν περισσέψει κάποιο ποσό σκίαση.

για θερμομόνωση έχω πρόταση για το υλικό Sto-EPS Board K80 Top32 CE

(www.stohellas.gr/18193_GR-%CE%95%CE%BE%C...StoTherm_Classic.htm)

Το διαμέρισμα είναι τον πρώτο όροφο, από κάτω έχω κλειστό γκαράζ και έχω μια πλευρά που είναι Βορειοδυτική.

Μέχρι στιγμής έχουμε κοινό λέβητα πετρελαίου. Έχω κάνει αίτηση για αέριο και μου είπαν πως περίπου πρέπει να περιμένω 4-5 μήνες για να τραβήξουν νέα γραμμή (εάν φυσικά εγκρίνουν το έργο). Στο δάπεδο έχω μόνωση πολυουρεθάνης.

Από έρευνα στο intenet και στο forum σας, κατέληξα στην ιδέα της αντλίας θερμότητας. Έχω συμβατικά σώματα.

Θα ήθελα πραγματικά την γνώμη σας, εάν η απόφασή μου είναι σωστή, όπως επίσης και μοντέλα αντλιών. Τι μέγεθος πιστεύεται πως πρέπει να είναι και περίπου το κοστολόγιο της όλης σύνδεσης.

Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όλους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38605 από nivosgr
Το σκεφτόμουν και εγω σοβαρα.
Ειναι πραγματικα η τεχνολογία του μελλοντος, καθως η αποδοση ειναι 1 προς 4.
Ομως θα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα οτι η τροικα απαιτει αυξηση της τιμης του ηλεκτρικου κατα 40% σταδιακα μεσα σε ενα- δυο χρόνια.
Και παλι θεωρητικα συμφερει.
Ομως παρε εναν λογαριασμο και δες οτι αναλογα με την τιμη αυξανονται και ολα τα αλλα τελη.
Εμενα να φανταστεις περυσι με καταναλωση ρευματος που υπολογιζα (σωστα) αξίας 300 ευρω μου ηρθε τελικα λογαριασμός 700 ευρω.
Απο τοτε τερμα το ρευμα για θερμανση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38715 από aithio
makedon η απάντηση είναι τόσο απλή και τόσο ξεκάθαρη.

Χρειάζεσαι έμπειρο ενεργειακό μηχανολόγο (οχι έμπορα) και τίποτα παραπάνω.
Αυτά που ρωτάς στο φόρουμ δεν μπορούν να απαντηθούν απο το φόρουμ γιατί όλα έγκειτο στην μελέτη απωλειών βάση της καινούργιας μόνωσης και της εγκατεστημένης ισχύς των σωμάτων.
Ψάξε λοιπόν να βρεις αυτό τον έμπειρο μηχανολόγο και να ξέρεις ότι δεν είναι εύκολο να τον βρεις.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39004 από moneftsis
Καλησπερα και απο μενα. Στο Εξοικονομω επιβάλεται Ενεργειακη επιθεωρηση. Αν λοιπον γινει σωστη και "αναλυτικη " επιθεωρηση θα σου δειξει που πασχει το σπιτι σου και ποια επίπτωση θα εχουν οι διάφορες επεμβασεις. Προσωπικα για μενα το πρωτο που χρειαζεται ειναι η εξωτερικη θερμομονωση.!!
Ειναι νομιζω ασκοπο να αλλαζουμε συστημα θερμανσης πριν μονωσουμε το κτιριο. Ειναι σαν να εχουμε ενα ανοιχτο παραθυρο την ωρα που προσπαθουμε να θερμανουμε τον χωρο.

Το ρευμα , ή το πελλετ μπορει σημερα να ειναι φτηνο και αυριο ακριβο.
Η μονωση ομως θα μεινει για παντα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ