Εγκατάσταση Α/Θ

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50646 από M.Bak
Εγκατάσταση Α/Θ δημιουργήθηκε από M.Bak
Γειά σας!

Είμαι νέο μέλος στην κοινότητα σας και ήθελα να ακούσω (διαβάσω) την γνώμη σας σχετικά με τοποθέτηση Α/Θ.

Έχω ένα διαμέρισμα στο κέντρο της καβάλας στο οποίο υπάρχει σύστημα καλοριφέρ με λέβητα πετρελαίου και σκέφτομαι την επέκταση του συστήματος σε Α/Θ.

Τα στοιχεία είναι τα εξής:
-Θα γίνει θερμοπρόσοψη για μόνωση
-Τα σώματα που υπάρχουν αρκούν για τις θερμίδες που χρειάζομαι (γνώμη του ενεργειακού επ.)
-Το σπίτι είναι 110 τ.μ. και στο κέντρο της Καβάλας (άρα δεν έχουμε πολύ χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες)

Με την εμπειρία που έχει ο καθένας από εσάς θα ήθελα γνώμες για το τι πρέπει να προσέξω στην αγορά μιας Α/Θ.
Γενικά ενδιαφέρομαι για τις μάρκες, τα τεχνικά χαρακτηριστικά και το μέγεθος της αντλίας που χρειάζομαι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50649 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Εγκατάσταση Α/Θ
M.Bak
Καλωσόρισες.

Βασικά θες Α/Θ υψηλών θερμοκρασιών. Ως προς το μέγεθος, καλύτερα να ρωτήσεις μηχανολόγο παρά να εμπιστευθείς ότι καλοπροαίρετα θα σου πούμε εδώ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50657 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Εγκατάσταση Α/Θ
καλως ορισες κι απο μενα
διαβασε το φορουμ και θα βρεις αρκετα στοιχεια απ αυτα που ζητας
θα συμφωνησω κι εγω να σου πω οτι η σωστη λυση ειναι μια μελετη απο μηχανικο ο οποιος θα λαβει υποψη του και την μελλοντικη αναβαθμιση της μονωσης
στην αναζητηση σου ομως θα προτεινα να προτιμησεις καποια εταιρεια που θα εχει τεχνικους κοντα σου ... αν και κατα κανονα ειναι απροβληματιστες ...ενα σερβις το θελουν :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50669 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Εγκατάσταση Α/Θ
Να σε καλωσορίσω κι εγώ με τη σειρά μου M.Bak! :cheer:

Δε θα κάνω διαφορετική πρόταση, απλά να σου επιστήσω την προσοχή στην επιλογή του Μηχανολόγου. Δεν ξέρω τι θα κάνεις, οφείλεις να περάσεις από οντισιόν όσους μπορείς, να πάρεις έγγραφες αναλυτικές προσφορές και μετά να κάνεις την επιλογή. Μην εμπιστεύεσαι κανέναν τυφλά φίλε μου. Αν μπορείς έλα με τις προσφορές πίσω στο φόρουμ να πάρεις γνώμες.

Στο λέω γιατί προσφάτως την πάτησα, όχι με Α/Θ, αλλά με λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63569 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Εγκατάσταση Α/Θ
Μην επικεντρώνεσαι αποκλειστικά και μόνο σε Α/Θ υψηλών θερμοκρασιών την στιγμή που ενδεχομένως να σε καλύπτει και μια χαμηλών.Ασε που και πολύ ακριβότερη είναι αλλά και ο βαθμός απόδοσης της δεν είναι πάντοτε και μεγαλύτερος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67861 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Εγκατάσταση Α/Θ
μιας και εχω λυση το προβλημα θερμανσης το χειμωνα και κοιταζω καλοκαιρι ,μηπως υπαρχει αντλια ΜΟΝΟ ψυξης ή εστω ενα ψυκτικο μηχανημα να στελνει νερο στα σωματα συμβατικα ή fan coils;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ