Αγορά Αντλίας Θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73928 από -Δημήτρης-
:) Καλησπερα.....Και καλη χρονια σε ολους στο πολυ ωραιο και ενδιαφερον Forum σας.... :)

Το ονομα μου ειναι Δημητρης και ειμαι απο την ομορφη πολη της κορινθου...Εχω κανει μια ανακαινισει στο πατρικο μου σπιτι που ειναι του 1979/Κατασκευη...Μονο ανακαινισει δεν μπορει να το πει καποιος αυτο που εκανα δηλαδη γκρεμισα τα παντα και εμειναν μονο η κολωνες και μετα ολα απο την αρχη...Μονωσεις στους τοιχους Εξελασμενης πολυστερινης,Θερμοδιακοπη κουφωματα με διπλα τζαμια 6mm,σκεπη,ολα για να πετυχω ενα αποτελεσμα με πολυ λιγες απωλειες θερμανσης κατα τους πολυ δυσκολους μηνες του χειμωνα και το πετυχα....Πιστοποιηση απο Ενεργειακο Επιθεωρητη δεν εχω παρει ακομη σε τ! κατηγορια ειναι το σπιτι μου και προσπαθω να την παρω.Τωρα θα μπω στο θεμα μου και αναγκαστηκα να σας τα πω ολα αυτα,για να παρει μια εικονα οποιος μπορει να με βοηθησει στο να κανω μια πολυ καλη αγορα ενος συστηματος Α/Θερμοτητας..

Το σπιτι ειναι στα 125t.m.
Θερμοδιακοπη Επαλληλα Κουφωματα..
Μονωση στους τοιχους εσωτερικα Εξελασμενης Πολυστερινης 6cm/Παχους...
Σκεπη με Συλικονατα κεραμιδια και μονωση 5cm Εξελασμενης Πολυστερινης....

Σας παρακαλω πειτε μου τι πρεπει να προσεξω κατα την αγορα μια Α/Θ,π!ες ειναι η καλυτερες της αγορας παντα απο προσωπικες εμπειριες του καθενος,ωστε να μην την πατησω γιατι τα χρηματα οπως ο καθενας μας δεν τα βρισκουμε στο Δεντρο σαν πορτοκαλια να τα κοβουμε...


Ευχαριστω και ζηταω συγνωμη :dry: απο τους διαχειριστες του forum,αν δεν εχω τοποθετησει σωστα το θεμα μου στην ενοτητα που θα επρεπε.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73951 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά Αντλίας Θερμότητας
Κατ'αρχήν καλως ήρθες στην παρέα μας.

Για το θέμα της διαστασιολόγησης της Α/Θ θα πρέπει να γίνει πρώτα απ'ολα μια μελέτη απωλειών απο εξειδικευμένο μηχανολόγο.Ο ενεργειακός επιθεωρητής που ανέφερες έχει αυτή την δυνατότητα.
Για το θέμα της αξιοπιστίας αν επιλέξεις μια απο τις επώνυμες εταιρίες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Ένα θέμα που θα σου έλεγα να προσέξεις είναι ότι θα πρέπει να κάνεις επιλογή μεγέθους σύμφωνα με τις θερμοδυναμική ικανότητα της Α/Θ και όχι με τις ηλ.αντιστάσεις που συνήθως έχουν ενσωματωμένες οι αντλίες θερμότητας.Αυτές υπάρχουν μόνο για το 20% του χειμώνα όπου πέφτει πολύ χαμηλά η θερμοκρασία περιββάλοντος ώστε να βοηθούν την μονάδα να ανταποκριθεί πιο γρήγορα στη απαίτηση του χώρου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73953 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά Αντλίας Θερμότητας
καλησπερα συνονοματε και καλως ορισες
απ οτι καταλαβαινω εκανες μια πολυ καλη και δαναπηρη ανακαινιση ...αν και μπορουσες λιγο καλυτερα στο θεμα της μονωσης :) ...χωρις αυτο να σημαινει οτι για την περιοχη σου δεν εισαι σχεδον πληρως καλυμενος .
μας ειπες ομως πολλα γι αυτην ...μας ειπες τι θες ν αγορασεις δεν μας ειπες ομω τιποτα για την μεθοδο θερμανσης ...αν εβαλες ενδοδαπεδια ,σωματα απλα κατι αλλο ... κι αν τολμησες να βαλεις και κανα ηλιακο :) ...και το κυριοτερο ....αν μεσα σ ολα αυτα εχεις και καμμια μελετη θερμομονωσης η θερμανσης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74096 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Αγορά Αντλίας Θερμότητας
Πολλοί Δημήτρηδες μαζευτήκαμε :) :)
Καλωσόρισες στην παρέα.
Η μόνωση είναι το βασικότερο. Ότι και να επιλέξεις φτηνά θα την βγάλεις.
Αν έχεις ενδοδαπέδια η διαστασιολόγηση είναι σχετικά εύκολη. Αποκλείεται να χρειάζεσαι μηχάνημα μεγαλύτερο από 10 - 12Kws
Πάντως, γενικά είναι προτιμότερο να απευθυνθείς σε έναν μηχανολόγο. Την αμοιβή που θα πληρώσεις θα την εξοικονομήσεις και με το παραπάνω από τις συμβουλές του και για το μέγεθος του μηχανήματος αλλά και για τον τρόπο που θα το δουλεύεις.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74166 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Αγορά Αντλίας Θερμότητας
και να ξέρεις ότι η υποστήριξη είναι το Α και το Ω. θα εξαρτάσαι από την εταιρία και τον εγκαταστάτη σου.
παθών...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74195 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά Αντλίας Θερμότητας

glf έγραψε: και να ξέρεις ότι η υποστήριξη είναι το Α και το Ω. θα εξαρτάσαι από την εταιρία και τον εγκαταστάτη σου.
παθών...

Τι εννοείς;Για πες μας να ξέρουμε τι να προσέξουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ