Αγορά αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91449 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

asfet έγραψε:

Stef έγραψε: Πιστεψέ ότι αν τα σωματά σου δεν είναι οριακά υπολογισμένα μια χαρά λειτουργουν με μια χαμηλων θερμ.


Πώς είναι δυνατόν να το λέτε αυτό?
Τα νούμερα άλλα λένε... Πρέπει να έχεις υπερδιπλάσια ή τριπλάσια σώματα για να καλύψεις τις απαιτούμενες θερμίδες όταν ένα σύστημα λειτουργεί σε θερμοκρασίες 55/45 απ' ότι αν λειτουργεί σε θερμοκρασίες 90/70.
Αυτό είναι εύκολο να αποδειχθεί αν δούμε τα τεχνικά φυλλάδια θερμαντικών σωμάτων που αναφέρουν τι απόδοση σε θερμίδες έχουν ανάλογα με τη θερμοκρασία λειτουργίας τους.

Ο φετινός χειμώνας δεν είναι μέτρο σύγκρισης, γιατί οι θερμοκρασίες δεν έπεσαν κάτω από το 0...
Και σε κάτω του 0 θερμοκρασίες, οι αντλίες θερμ. έχουν... θέμα.

Επίσης άποψή μου είναι για αντλία είναι,
ή υψηλών θερμοκρασιών με κοινά σώματα καλοριφέρ,
ή χαμηλών θερμοκρτασιών με αντίστοιχης λειτουργίας τερματικές μονάδες (FC ή ενδοδαπέδια).
Διαφορετικά, ξεφεύγεις από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή και ή θα πρέπει να έχεις τεράστια σώματα,
ή να μην σε καλύψει το σύστημα σε μεγάλα κρύα και να πρέπει να αντιμετωπίσεις μια κατάσταση την οποία δεν περίμενες, και μάλιστα με δική σου ευθύνη.

Ελα να σου δείξω πάρα πολλές περιπτώσεις στη Β.Ελλάδα που λειτουγούν με αντλια χαμηλών σε σώματα χωρίς κανένα πρόβλημα.Το ότι ο κατασκευαστής δίνει θερμοκρασίες 90/70 δεν σημαίνει ότι και το νερό που κυλάει μέσα στο σώμα είναι τόσο.Συνήθως είναι 60-70 βαθμούς για να μην σου πω και λιγότερο αν είσαι τελευταίο όροφο.Οι υπερβολές αυτές οφείλονται κατα βάση σε μελέτες του ποδαριού και επειδή τόσα χρόνια κανείς δεν έδινε σημασία στο τι θα πληρώσει (κόστος εγκατάστασης και λειτουργίας)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Grecu_

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91451 από DASKALOS
Απαντήθηκε από DASKALOS στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Μπορείς να μου πεις από που πήρες τις αντλίες για να ρωτήσω κ να κάνω την έρευνα μου?
Εμένα μάλλον με ενδιαφέρει η δεύτερη περίπτωση του πατρικού σου.δηλαδή στους 60 βαθμούς με κοινά σώματα δουλεύει μια χαρά κ ζεσταίνεται το σπίτι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91452 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

DASKALOS έγραψε: Μου είπαν για μια αντλία μόνο για θέρμανση η οποία βγάζει το νερό στους 80 βαθμούς,αν βάλω τα μισά σώματα κοινά κ τα μισά fun-coil θα έχω καλύτερη απόδοση από ότι μόνο κοινά σώματα?η τιμή της είναι στα 4000 Ε + ΦΠΑ Νομίζω είναι καλη

Τα fan-coil θα σου δώσουν πιο άμεσο αποτέλεσμα λόγο του αέρα απλά κοστίζουν περισσότερο απο τα σώματα.Αλλά σου λέω και πάλι να απευθυνθείς σε κάποιον μηχανολόγο για να δει την εγκαταστασή σου και να υπολογίσει τις απώλειες που έχεις γιατί όλα αυτά που σηζητάμε είναι θεωρητικά και ενδεχομένως να μην έχουν καμία εφαρμογή στην δικιά σου περίπτωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91454 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

DASKALOS έγραψε: Μπορείς να μου πεις από που πήρες τις αντλίες για να ρωτήσω κ να κάνω την έρευνα μου?
Εμένα μάλλον με ενδιαφέρει η δεύτερη περίπτωση του πατρικού σου.δηλαδή στους 60 βαθμούς με κοινά σώματα δουλεύει μια χαρά κ ζεσταίνεται το σπίτι?

Δώσε μου το email σου να σου τα στείλω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91455 από DASKALOS
Απαντήθηκε από DASKALOS στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Εσύ με τι ασχολείσαι?μήπως μπορούμε να επικοινωνησουμε να δεις την εγκατάσταση μου να μου δώσεις τα φώτα σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91456 από DASKALOS
Απαντήθηκε από DASKALOS στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ