Αγορά αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92001 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Και κάτι τελευταίο,όταν λέμε ότι η αντλία είναι π.χ. 18kw και με COP 4 όλα αυτά αναφέρονται σε μετρήσεις στις συνθήκες της Eurovent δηλ, εξωτ.θερμοκρασία:7 βαθμ. και θερμ.νερού 30/35.Είναι στην ουσία ένας μπούσουλας για να χαρακτηρίζουμε πολύ απλα την ισχύ της αντλίας άσχετα αν είναι πραγματική ή όχι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93983 από man-kir
Απαντήθηκε από man-kir στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

Grecu_ έγραψε: To θέμα που θέτει όμως ο Stef είναι αν κανείς υπολόγισε σοβαρά τις απώλειες του χώρου ή αν η "διαστασιολόγηση" έγινε με τον επιστημονικό τύπο "5 μέτρα επί 4 μέτρα επί 3 μέτρα ύψος επί 80W το κυβικό, 4,8 κιλά, πες 5, να τ'αφήσω μάστορα?"

Με την ίδια λογική, κανένας λέβητας συμπύκνωσης δεν θα δουλέψει σε "κλασικό" δίκτυο και η θεωρητική προσέγγιση επ'αυτού είναι σωστή. Η πρακτική όμως δείχνει άλλα...

Σε μια παρόμοια συζήτηση με τον δάσκαλο Γρηγόρη, πήρα την απίστευτα εύστοχη απάντηση "Τα σώματα στις υφιστάμενες εγκαταστάσεις στην Ελλάδα συνήθως είναι υπερδιαστασιολογημένα απο την εποχή που ήταν παχιές οι αγελάδες....."


ειμαι νεος στα λημερια αυτα και σας χαιρετω.
σχετικα με την υπερδιαστασιολογιση που ειπώθηκε παραπανω εχω να πω το εξης.
Το σπιτι μου ειναι 95 μετρα με θερμανση δαπεδου. Ο λεβητας του πετρελαιου μου (ατομικη μοναδα) ειναι 35,000 θεμιδων....
οι σχετικοί καταλαβαίνουν το τι θελω να πω.
αλλα ειπαμε τοτε ποιος νοιαζοταν για το κοστος θερμανσης, για ολο τον χειμωνα το κοστος ηταν το πολυ ενας μισθος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93991 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
μελετη σου εκανε κανενας ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94004 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

man-kir έγραψε:

Grecu_ έγραψε: To θέμα που θέτει όμως ο Stef είναι αν κανείς υπολόγισε σοβαρά τις απώλειες του χώρου ή αν η "διαστασιολόγηση" έγινε με τον επιστημονικό τύπο "5 μέτρα επί 4 μέτρα επί 3 μέτρα ύψος επί 80W το κυβικό, 4,8 κιλά, πες 5, να τ'αφήσω μάστορα?"

Με την ίδια λογική, κανένας λέβητας συμπύκνωσης δεν θα δουλέψει σε "κλασικό" δίκτυο και η θεωρητική προσέγγιση επ'αυτού είναι σωστή. Η πρακτική όμως δείχνει άλλα...

Σε μια παρόμοια συζήτηση με τον δάσκαλο Γρηγόρη, πήρα την απίστευτα εύστοχη απάντηση "Τα σώματα στις υφιστάμενες εγκαταστάσεις στην Ελλάδα συνήθως είναι υπερδιαστασιολογημένα απο την εποχή που ήταν παχιές οι αγελάδες....."


ειμαι νεος στα λημερια αυτα και σας χαιρετω.
σχετικα με την υπερδιαστασιολογιση που ειπώθηκε παραπανω εχω να πω το εξης.
Το σπιτι μου ειναι 95 μετρα με θερμανση δαπεδου. Ο λεβητας του πετρελαιου μου (ατομικη μοναδα) ειναι 35,000 θεμιδων....
οι σχετικοί καταλαβαίνουν το τι θελω να πω.
αλλα ειπαμε τοτε ποιος νοιαζοταν για το κοστος θερμανσης, για ολο τον χειμωνα το κοστος ηταν το πολυ ενας μισθος!!!




Εχουμε δει ωμος και (ατομικες μοναδες)η και λεβητες 35000klc που ο καυστηρας ειχε μπεκ 0.50 η και
0.60 ακομη και η αντλια πετρελαιου στα 9 bar.Aρα η θερμιδες μονο του λεβητα δεν λεν κατι.
Παντα μια σωστη μελετη ειναι η καλυτερη αρχη....Εμπειρικα θα πω ομως 35000klc σε 95 τ.μ με
επιδαπεδια θερμανση ειναι υπερβολη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94051 από man-kir
Απαντήθηκε από man-kir στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

dimlyk έγραψε: μελετη σου εκανε κανενας ?


η θερμανση εγινε το `96 τοτε δεν υπηρχε πολυς κοσμος που ειχε γνωση απο δαπεδοθερμανση, οποτε την μελετη την εκαναν απο την εταιρια που ανελαβε την τοποθετηση τον σωληνωσεων. Ελα ομως που θελανε με το ζορι να μου πουλησουν και τον λεβητα και εκει τα χαλασαμε.....
μετα απο πολλους καυγαδες και ενω τους ειχα πληρωσει τα παντα δεν μου εδιναν την μελετη!!!
τον λεβητα μου τον εβαλε μετα ενας αλλος χωρις εμπειρια απο δαπεδοθερμανση.... και εγινε με το ματι η μελετη...
"διαστασιολόγηση" έγινε με τον επιστημονικό τύπο "5 μέτρα επί 4 μέτρα επί 3 μέτρα ύψος επί 80W το κυβικό, 4,8 κιλά, πες 5, να τ'αφήσω μάστορα?" οπως εγραψε και ο Grecu :)

αυτα εγιναν στην τοτε εποχη!!
τωρα ειναι το αυγο στον κ@λ@ μας...
και λεω να βαλω Α/Θ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94054 από man-kir
Απαντήθηκε από man-kir στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

agge72 έγραψε:

man-kir έγραψε:

Grecu_ έγραψε: To θέμα που θέτει όμως ο Stef είναι αν κανείς υπολόγισε σοβαρά τις απώλειες του χώρου ή αν η "διαστασιολόγηση" έγινε με τον επιστημονικό τύπο "5 μέτρα επί 4 μέτρα επί 3 μέτρα ύψος επί 80W το κυβικό, 4,8 κιλά, πες 5, να τ'αφήσω μάστορα?"

Με την ίδια λογική, κανένας λέβητας συμπύκνωσης δεν θα δουλέψει σε "κλασικό" δίκτυο και η θεωρητική προσέγγιση επ'αυτού είναι σωστή. Η πρακτική όμως δείχνει άλλα...

Σε μια παρόμοια συζήτηση με τον δάσκαλο Γρηγόρη, πήρα την απίστευτα εύστοχη απάντηση "Τα σώματα στις υφιστάμενες εγκαταστάσεις στην Ελλάδα συνήθως είναι υπερδιαστασιολογημένα απο την εποχή που ήταν παχιές οι αγελάδες....."


ειμαι νεος στα λημερια αυτα και σας χαιρετω.
σχετικα με την υπερδιαστασιολογιση που ειπώθηκε παραπανω εχω να πω το εξης.
Το σπιτι μου ειναι 95 μετρα με θερμανση δαπεδου. Ο λεβητας του πετρελαιου μου (ατομικη μοναδα) ειναι 35,000 θεμιδων....
οι σχετικοί καταλαβαίνουν το τι θελω να πω.
αλλα ειπαμε τοτε ποιος νοιαζοταν για το κοστος θερμανσης, για ολο τον χειμωνα το κοστος ηταν το πολυ ενας μισθος!!!




Εχουμε δει ωμος και (ατομικες μοναδες)η και λεβητες 35000klc που ο καυστηρας ειχε μπεκ 0.50 η και
0.60 ακομη και η αντλια πετρελαιου στα 9 bar.Aρα η θερμιδες μονο του λεβητα δεν λεν κατι.
Παντα μια σωστη μελετη ειναι η καλυτερη αρχη....Εμπειρικα θα πω ομως 35000klc σε 95 τ.μ με
επιδαπεδια θερμανση ειναι υπερβολη.


αυτα ειναι τα μπεκ που χρησιμοποιώ!!! χαχαχα ευστοχο το σχολιο σου!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ