Αγορά αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91909 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

Σε μια παρόμοια συζήτηση με τον δάσκαλο Γρηγόρη, πήρα την απίστευτα εύστοχη απάντηση "Τα σώματα στις υφιστάμενες εγκαταστάσεις στην Ελλάδα συνήθως είναι υπερδιαστασιολογημένα απο την εποχή που ήταν παχιές οι αγελάδες....."


Γενικά μιλώντας, όλοι συμφωνούν με το παραπάνω.

Όταν όμως λέμε "συνήθως", δεν εννοούμε "πάντα". Και σίγουρα δεν εννοούμε ότι είναι επαρκώς υπερδιαστασιολογημένα για να δεχτούν όσο μικρότερες θερμοκρασίες θέλουμε εμείς.
Από τη στιγμή που ένα σύστημα λειτουργεί με κάποιες θερμοκρασίες (ας α μην πούμε νούμερα) χωρίς πρόβλημα, και κάποια στιγμή αποφασίσουμε να το αλλάξουμε και να το κάνουμε να δουλεύει με χαμηλότερες (λίγο ή πολύ), δεν πρέπει να γίνει έλεγχος?
Επειδή "συνήθως" γίνεται υπερδιαστασιολόγηση, σημαίνει και ότι θα δουλέψει όπως φανταζόμαστε?

Για λειτουργία στους 55 βαθμούς, το COP 4,5,ή 6 πάει περίπατο αφού αφορά θερμοκρασίες 30-35 βαθμούς, ενώ στους 55 πέφτει κάπου στο 2,5+. Και σε χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία πέφτει περισσότερο.
Δεν παίρνω θέση για το αν είναι καλό ή κακό αυτό, γιατί όλα αυτά είναι και συνάρτηση των απωλειών και των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών κάθε κατοικίας.
Λέω όμως ότι πρέπει να υπάρχει ενυπόγραφη μελέτη, για να μπορέσεις να εξασφαλίσεις την επένδυσή σου η οποία είναι άνω των 6000 Ε, ποσό που και για στην εποχή των παχιών αγελάδων ήταν διόλου ευκαταφρόνητο.
Σαν καταναλωτής θέλω να ξέρω ποιά είναι η κατανάλωση στην καλύτερη και στη χειρότερη περίπτωση.
Στη συνέχεια, αν είναι καλύτερα λιγότερα ή περισσότερα kw, θα το κρίνω από τη μελέτη και την τσέπη μου.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91930 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
εγω παλι διαφωνω με τις υπερδιαστασολογησεις ...τουλαχιστο να μιλαμε ετσι γενικα
και πιστευω οτι αν καποιος κανει σημερα μελετη με τα ιδια δεδομενα θα καταληξει σε παρομοια αποτελεσματα
(παντα μιλαμε εκει που υπηρχαν μελετες)
με την ιδια λογικη παντως και σημερα οι μελετες υπερδιαστασολογησεις δινουν :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91932 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Aννα, σαφώς και έχεις δίκιο.
Εγώ δεν πήρα την εντύπωση από τον Stef πως πρέπει ο κάθε πελάτης να θεωρήσει δεδομένο το οτι το κλασικό σύστημα θα του φτάσει, αλλά πως ΔΕΝ πρέπει να θεωρήσει δεδομένο ούτε οτι ΔΕΝ θα φτάσει, αλλά να ζητήσει να ελεγχθεί κι αυτή η πιθανότητα. Φυσικά με σωστή μελέτη, την αναγκαιότητα της οποίας δεν αμφισβήτησε κανείς. Εγώ έτσι το κατάλαβα πάντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91946 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Έτσι ακριβώς Grecu_.Εγώ δεν είπα σε κανέναν βάλε αντλία θερμότητας και μην ελέγξεις τίποτα.Εννοείται και ότι είναι απαραίτητη η μελέτη απωλειών και η σωστη διαστασιολόγηση των σωμάτων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91968 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Συγνώμη παιδιά, αλλά εγώ άλλο καταλαβαίνω από τα παρακάτω:

Stef έγραψε: .....
Να ξέρεις επίσης ότι δεν είναι απαραίτητο η αντλία να είναι υψηλών θερμοκρασιών(80 βαθμοί) γιατί είναι και κατά πολύ ακριβότερη αλλά και γιατί είναι πολύ πιθανό να σε καλύπτει και μια χαμηλών.Πρόσεξε μόνο να είναι inverter με βαθμό απόδοσης COP γύρω στο 4 και επώνυμη.

Εδώ δεν μπορούμε να μιλάμε για COP 4+

Stef έγραψε: Πιστεψέ ότι αν τα σωματά σου δεν είναι οριακά υπολογισμένα μια χαρά λειτουργουν με μια χαμηλων θερμ.
Έχω βάλει δυο τέτοιες σε σώματα (στο πάτρικό μου-Χαλκιδική και στο διαμέρισμα μου-Θεσ/νικη.Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι στα κρύα δουλεύει λίγο παραπάνω,αλλά δυο χρόνια τώρα δεν κρύωσα.Ακόμα και να είναι μικρά τα σωματά σου είναι κρίμα να δώσεις 1,5 χιλ. επιπλέον για μια υψηλών απο το να δώσεις 300€ για να μεγαλώσεις δυο σώματα είναι η προσωπικά μου άποψη.

Μπορεί κανένα, δύο, ή και δέκα σώματα. Δηλ. 0, 300, ή 1500 ευρώ. Προς το παρόν κανείς δεν ξέρει.
Ίσως τελικά και να συμφέρει.

Και εδώ εγώ παρενέβη.

Στη συνέχεια η κουβέντα μπήκε σε σωστή βάση

Stef έγραψε: Τα fan-coil θα σου δώσουν πιο άμεσο αποτέλεσμα λόγο του αέρα απλά κοστίζουν περισσότερο απο τα σώματα.Αλλά σου λέω και πάλι να απευθυνθείς σε κάποιον μηχανολόγο για να δει την εγκαταστασή σου και να υπολογίσει τις απώλειες που έχεις γιατί όλα αυτά που σηζητάμε είναι θεωρητικά και ενδεχομένως να μην έχουν καμία εφαρμογή στην δικιά σου περίπτωση.



Τέλοσπάντων, το θέμα ξεκαθαρίστηκε. :)

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91978 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

Stef έγραψε: Τα fan-coil θα σου δώσουν πιο άμεσο αποτέλεσμα λόγο του αέρα απλά κοστίζουν περισσότερο απο τα σώματα.


Kαι για να επανέλθουμε λίγο στο θέμα μας, καλά τα FCU, μεγάλες αποδόσεις, χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά έχουν ανεμιστήρα πάνω. Αυτό σημαίνει θόρυβος και ρεύματα αέρα. Προσωπικά σε υπνοδωμάτια δεν θα έβαζα FCU (μάλλον επειδή θα με πετούσε έξω και η ανώτατη αρχή :lol: ).
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DASKALOS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ