Eπιλογή αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102614 από takaros31
Γεια σας καταρχήν δηλώνω άσχετος και ζητάω όσο το δυνατόν να ξεστραβωθώ.
Μένω στον δεύτερο όροφο δυόροφης πολυκατοικίας στο Αγρίνιο (σχετικά ήπιοι χειμώνες)135τμ
Από πάνω κεραμοσκεπή .Οι τρείς πλευρές του σπιτιού ακάλυπτες.
Μπήκα στο εξοικονόμιση και θα προχωρήσω σε εξωτερική θερμοπρόσοψη κέλυφος και σε αλλαγή του συστήματος θέρμανσης από πετρέλαιο με πανελ σε αντλια θερμότητας.
Ο ενεργειακός επιθεωρητής (πολιτικός μηχανικός) είναι αυτός που θα μου προμηθευσει την αντλια.
Αν και στην ερευνα αγοράς που έχω κάνει όλοι μου ειπαν να βάλω αντλια daikin υψηλών θερμοκρασιών 14 ή 16kw ο δικός μου προτείνει να βάλουμε αντλία χαμηλών θερμοκρασιών με δοχείο αποσυμπίεσης για μεγαλύτερη οικονομία.Πως το κρίνετε? Πιστεύετε ότι η αντλιά με τα πάνελ έχει χαμηλότερο κόστος λειτουργείας από το παραδοσιακό σύστημα (δεν με νοιαζει τόσο ή απόσβεση αφού παίρνω 70% επιδότηση)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102618 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
καλησπερα και καλως ηρθες
το πρωτο πραγμα που επρεπε να κανει ο μηχανικος σου ειναι μονωση της οροφης αν δεν υπαρχει
αν δεν υπρχει και δεν το κανεις ολα τ αλλα ειναι τσαμπα κατα το ημισυ :)

δευτερον που πρεπει να κανεις αν επισης δεν υπαρχει να βρεις ενα μηχανολογο σχετικο(αλλα οχι εμπορο) με το αντικειμενο
να σου υπολογισει το δικτυο και να σε κατατοπισει ...καλες οι αντλιες αλλα οπως ολα τα θηλυκα εχουν τις ιδιοτροπιες τους :)
κατα κανονα τα πανελ συνδυαζοντυαι με αντλιες υψηλων θερμοκρασιων αλλιως χρειαζεσαι μεγαλυτερα σωματα

οταν λες παραδοσιακο συστημα ποιο εννοεις ? ...απ το πετρελαιο σιγουρα και με νυχτερινο ρευμα ακομα καλυτερα ....αν ομως εχεις και μερικα στρεματακια ελιες ...το πραμα αλλαζει δραματικα
(λογω τσαμπα ξυλου) :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102633 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Eπιλογή Αντλία Θερμότητας
Καλώς ηρθες στη παρέα μας.
Αυτό που σου είπαν για α/θ υψηλών θερμοκρασιών είναι η εύκολη λύση για κάποιον που δεν ξέρει πόσο μεγάλα ή πόσο μικρά είναι τα σώματα που έχεις και για να μην εκτεθεί σου προτείνει υψηλών.Περισσότερο θα εμπιστευόμουνα έναν μηχανολόγο που θα έχει δει το σπίτι και την εγκατάσταση και που το πιο πιθανό είναι να χρειάζεσαι μια χαμηλών παρά κάποιον που προτείνει στα τυφλά.Και μην νομίζεις ότι με την συγκεκριμένη υψηλών δεν θα έχεις αυξημένη κατανάλωση αν τα σωματά σου ικανοποιούνται και με μια χαμηλών.Πολύς κόσμος επιλέγει υψηλών και μετα το μετανιώνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102661 από Διονύσιος
Απαντήθηκε από Διονύσιος στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
Σας Χαιρετώ όλους. Είμαι νέο μέλος αλλά διάβασα όλο το forum με αυτό το θέμα και θέλω και εγώ να καταθέσω κάτι που υπέπεσε στην αντιληψή μου. Να ρήξετε όλοι μια ματιά σε αυτή τη μελέτη του ΕΜΠ που αφορά τις Α/Θ.
www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=m...d=282&language=el-GR

Είναι ενδιαφέρουσα προάγει την τεχνολογία αυτή αλλά πρέπει να προσέξουμε λίγο τις παραδοχές που κάνει στα κοστολόγια γιατί μερικά πράγματα μπορεί να μην είναι ακριβώς έτσι.
Πάντως είναι μια τεχνολογία που ΄΄ανατέλει΄΄ και πιστεύω ότι θα έχει μέλλον.
Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπηρία από Α/Θ μεγάλου μεγέθους όπως αυτή η μονάδα της προτοπόρας Carrier
www.hotwater-shop.gr/p.Aquasnap-61AF-105...rice.gr#.Ub6dS9jtDrQ

Εγώ σκέφτομε την αναβάθμηση ενός λεβητοστασίου του 1ΜW με λέβητες βιομάζας παλιάς τεχνολογίας με οποιαδήποτε νεότερη και πλέον συνφέρουσα. Έχει κανείς να προτείνει κάτι?

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102675 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
την μελετη του ΕΜΠ την εχουμε σχολιασει κατ επαναληψη
ειναι οντως διαβλητες οι παραδοχες της και κυριως δεν περιλαμβανει σαν καυσιμο το απολυτα συγκρισιμο με τις αντλιες ξυλο (λεβητες ξυλου η και πυρολυσης)

στο θεμα σου ...σου απαντησα ηδη διπλα με καποιο λαθακι ασχετα απ αυτο κοιταξε την δυνατοτητα αναβαθμισης μεσω διαφορων εξοικονομητων κατ αρχην ....
κατα δευτερον εξαρτατε αφ ενος απ την χρηση ... αλλα νομιζω οτι η βιομαζα εξακολουθει να ειναι προτιμοτερη ....περα απο την τεχνικη μελετη ομως ισως επιβαλλεται και μελετη κοστους- αποσβεσης της καθε λυσης

ριξε και μια ματια

energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...613&Itemid=53#102676


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102717 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας

takaros31 έγραψε: Γεια σας καταρχήν δηλώνω άσχετος και ζητάω όσο το δυνατόν να ξεστραβωθώ.
Μένω στον δεύτερο όροφο δυόροφης πολυκατοικίας στο Αγρίνιο (σχετικά ήπιοι χειμώνες)135τμ
Από πάνω κεραμοσκεπή .Οι τρείς πλευρές του σπιτιού ακάλυπτες.
Μπήκα στο εξοικονόμιση και θα προχωρήσω σε εξωτερική θερμοπρόσοψη κέλυφος και σε αλλαγή του συστήματος θέρμανσης από πετρέλαιο με πανελ σε αντλια θερμότητας.
Ο ενεργειακός επιθεωρητής (πολιτικός μηχανικός) είναι αυτός που θα μου προμηθευσει την αντλια.
Αν και στην ερευνα αγοράς που έχω κάνει όλοι μου ειπαν να βάλω αντλια daikin υψηλών θερμοκρασιών 14 ή 16kw ο δικός μου προτείνει να βάλουμε αντλία χαμηλών θερμοκρασιών με δοχείο αποσυμπίεσης για μεγαλύτερη οικονομία.Πως το κρίνετε? Πιστεύετε ότι η αντλιά με τα πάνελ έχει χαμηλότερο κόστος λειτουργείας από το παραδοσιακό σύστημα (δεν με νοιαζει τόσο ή απόσβεση αφού παίρνω 70% επιδότηση)


Σίγουρα ένα συστημα χαμηλών θερμοκρασιων ειναι πιο οικονομικό (45-55 βαθμους) εφόσον τα σώματα σου σύμφωνα με τους χώρους είναι μεγαλύτερα . με την θερμοπρόσοψη σίγουρα θα μειωθούν οι απώλειες οπότε εχεις ενα + για την αντλία χαμηλών .
Έχω δει αντλίες θερμότητας(με δύο συμπιεστές rotary) στου 55 βαθμούς στο Αργος οριστικό να δουλεύουν άψογα .
Απλά θέλει και λίγο ψάξιμο για την αντλία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ