Ιδιοκατασκευη αντλιας θερμοτητας αερος-νερου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121720 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Μάλλον έχει καλή μόνωση, Και στο δικό μου πάντως (190 m2, μονοκατοικία, εκτεθειμένη, με πρόσοψη στο βοριά), τις μέρες που δεν έχει πολύ κρύο (εσωτερική 21 oC, εξωτερική 10 oC), οπι 2 Α/Θ καταλανώνουν 20-25 kWh.

Προχθές που χάλασε ο καιρός και είχε βοριά 8 bf και θερμοκρασίες περί του 4οC (το βράδυ δεν ξέρω αν έπεσε κι άλλο, ίσως λίγο ακόμα), έγραψε 36 kWh. Και με ένα θερμοστάτη που διαπίστωσα ότι κάνει κάτι "κουλά".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121726 από Gdevil
@ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ,
36 kwh κατανάλωση σε αντλία θερμότητας του εμπορίου (που δεν μπορεί να έχει cop πάνω από 2,5) σημαίνει 90 kwh θερμική ενέργεια μέσα στο σπίτι.
Δλδ 32 κιλά ξερά ξύλα που κάηκαν σε εστία με 70% απόδοση.
Για 192 τετραγωνικά, 4 βαθμούς θερμοκρασία έξω και 21 μέσα είναι νομίζω δείγμα επίσης ΠΑΡΑ πολύ καλής μόνωσης.
(παρεπιπτόντως έχεις σε λειτουργία και το τζάκι το έβο και τις αντλίες θερμότητας?)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121733 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Γιώργο, το EVO λόγω καθημερινών συνθηκών, ανάβει μόνο Σ/Κ και συτό για παρέα ή αν κάνω κανένα πειραματισμό. Προχθές που έκανε 2 μέρες πολύ κρύο, ήταν καθημερινές και δεν άναψε καθόλου.

Βασικά, το "κέλυφος" του σπιτιού "έτσουξε" λίγο αλλά δεν το μετανιώνω: Στο ισόγειο και προς την πυλωτή που είναι ανοικτή η γκαραζόπορτα στο βοριά (90 μ2) έχει μόνωση 5cm της ενδοδαπέδιας. Μετά υπάρχει εξωτερική θερμομόνωση 6cm XPS Fibran GF παντού ακόμα και στους λαμπάδες. Ξύλινη στέγη και δώμα έχουν XPS 8cm Fiban. Κουφώματα αλουμινίου με θερμοδιακοπή Alumil Μ11600 ή S60 με Uf=1.5 και τζάμια 3πλά (2 διάκενα) με Ug=1.1 Μόνο τα 3 επάλληλα δυστυχώς βορινά όλα, έχουν διπλά κρύσταλλα με Ug=1.7 και αλουμίονια Μ300 Alumil με Uf=3.8.

Χθες Κυριακή το άναψα το πρωΐ για 3 ώρες, έκαψε 15 kg ξύλα περίπου, το σπίτι πήγε 25 βαθμούς, άνοιξα τα πάντα μετά και αέρισα 1 ώρα, και το βράδυ 22-09 το πρωί έκαψα 13 kWh. Όλη μέρα 09-21 έκαψα 0.5 kWh, η θέρμανση δεν άναψε καθόλου, αλλά κρύωσαν τα πατώματα όλη μέρα και γι'αυτό έκαψε πιστεύω 13 kWh. Υπό normal συνθήκες θα έκαιγε περίπου 8-10.

Αυτά. Μην ξεχνάμε ότι είμαι βόρεια Κρήτη, 70 μ από τη θάλασσα όμως που ο βοριάς ξυρίζει. Αλλά δεν έχουμε τα δικά σας κρύα. Βασικά δεν παραπονιέμαι, αλλά αν είχα και νυχτερινό, θα ήταν ακόμα καλύτερα. Προς το παρόν έχω εργοταξιακό.

Οι Α/Θ είναι του εμπορίου, από υπολογισμούς που έχω κάνει (μελέτη θέρμανσης με ΚΕΝΑΚ) πρέπει να έχουν COP 2.8 - 3.2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121735 από hunters1977
Ναι η θερμομονωση μου ειναι παρα πολυ καλη.

Η αμεσως επομενη κατασκευη θα ειναι με δυο συμπιεστες. Ο πρωτος θα αναλαμβανει να φτασει τα νερα στους 55 βαθμους με μεγαλη αποδοση και ο επομενος με αλλο φρεον θα τα φτανει 75 με 80:)

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122624 από hunters1977


Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122631 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ