Ιδιοκατασκευη αντλιας θερμοτητας αερος-νερου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118605 από liakjim
Άρα αν κάνουμε τις εξής παραδοχές :
cop=3
βαθμός απόδοσης λέβητα πετρελαίου=90%
βαθμός απόδοσης ενεργειακού τζακιού=70%

τότε αν το σπίτι του φίλου με τις συγκεκριμένες τιμές θερμοκρασιών θα θέλει:

ρεύμα = 25Kwhr . Άρα για 4τετράμηνο = 3000Kwrh συν 1600 μια μέση οικογένεια = 4600Kwrh , άρα με τιμή kwh στα 0,10252 ευρώ θα θέλουμε 2,5Ε.
πετρέλαιο = 75Kwhr. Άρα 75/0,9X11,9kwrh/ltr = 7λτρ . Με τιμή πετρελαιίου με επιδομα 1Ε θα θέλει 7Ε/ημέρα.
ξύλο = 75Kwhr. Άρα 75/0,7Χ4kwrh/kg = 27kg. Με τιμή ξύλου 150Ε/τονο θέλουμε 4Ε/ημέρα

ακόμα και σε αυτούς τους πολύ χοντρικούς υπολογισμούς , η αντλία προσφέρει τεράστια οικονομία σε σχεση με το πετρέλαιο (με ίδια ποιότητα θέρμανσης ) αλλά και με το ξύλο (και με πολύ καλύτερη ποιότητα θέρμανσης).

Απλά εκπληκτικό.

Δλδ αν η αντλία σου στοίχησε 1250Ε που λες και με κέρδος 4,5Ε/ημέρα , τότε αν η αντλια δουλέψει 6μήνες τον χρόνο ασταμάτητα , τότε με κέρδος 4.5Χ30Χ6=810Ε τον χρόνο δλδ στα μισά του 2ου χρόνου την έχεις ξεχρεώσει.

Φυσικά αντιλαμβάνομαι τον πόσο χοντρικά έχω κάνει υπολογισμούς και έχοντας ως παραδοχή το σταθερό ΔΤ που λες δλδ 22,5 μέσα και 9 έξω (βέβαια για νησί κυκλάδων δεν απέχει κ πολύ).

Αν έχω κάνει κάποια χοντρή μ@λακια στους υπολογισμούς ας με διορθώσει κάποιος.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118613 από kostasd

hunters1977 έγραψε:

kostasd έγραψε:
Αυτό φίλε Γιώργο σημαίνει πως μπορείς να παίξεις ακόμα και με νερό...40 βαθμών

Πολύ θετικό γιατί θα δεις COP της τάξης του 4, αλλά είναι πρόβλημα για το μηχάνημα που θα λιώσει στο άναψε-σβήσε... Αν έχεις τη δυνατότητα κάνε μια καταγραφή πόση ώρα ανάβει και πόση σβήνει.
Επίσης πόσα KW συμπιεστή και πόσα KW θερμικής ισχύος το έχεις σχεδιάσει να αποδίδει?

Σχετικά με το συστημα για βελτίωση της εκκίνησης, καλό σαν ιδέα, αλλά δε ξέρω πόσο κοστίζει. Προσωπικά Γιώργο αν είχα τις γνώσεις σου, θα κοίταγα περισσότερο προς κάποιο VFD για να ρυθμίζω στροφές και ισχύ του συμπιεστή.

Πάντως αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί (που είναι :P ) αν αλλάξεις το συμπιεστή με κάποιον μικρότερο, θα πιάσεις κορυφή σε COP γιατί οι εναλλάκτες σου θα παίζουν με τραγικά μικρά ΔΤ.


Καλημερα κωστα. Δουλευει 10 λεπτα και καθεται αλλες φορες 10 αλλες 8 αλλες 20 λεπτα. Αυτο συμβαινει γιατι εχω 3 θερμοστατες. Οροφο ισογειο και μποιλερ. Ο συμπιεστης ξεκιναει και τραβαει 1600 watt και κατα την διαρκεια λειτουργιας και πριν κοψει το μηχαμημα τραβαει 2250 watt. H θερμικη αποδοση του ειναι 7350 watt στα χαρτια του συμπιεστη. Παντως τον βλεπω πολυ ανετο. Οντως θα μπορουσα και με μικροτερο.

Οταν λες 40 βαθμους νερα εννοεις επιστροφες? Η στα σωματα? Τωρα το εχω κατεβασει στους 37.5 επιστροφες και το σπιτι κραταει κανονικα 30 ωρες τωρα τους 22.5:)

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Καλημέρα Γιώργο,
σωηστή η ηπισήμανση σου.. ξέχασα να αναφέρω πως αυτή είναι μέση θερμοκρασία σωμάτων. Αν δηλαδή η επιστροφή σου είναι 10 βαθμούς πιο κρύα από τη προσαγωγή, ρυθμίζεις προσαγωγή στους 45 επιστροφές στους 35.
Για συνθήκες 9 βαθμών έξω, μπορείς να κατέβεις και στους 35 βαθμούς μέση, έτσι για δοκιμή.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118615 από kostasd
Επίσης δοκίμασε να ανεβάσεις και μια ταχύτητα το κυκλοφορητή σου, ώστε να είσαι κάτω από 10 βαθμούς ΔΤ προσαγωγης-επιστροφής

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118621 από kostasd

liakjim έγραψε: Άρα αν κάνουμε τις εξής παραδοχές :
cop=3
βαθμός απόδοσης λέβητα πετρελαίου=90%
βαθμός απόδοσης ενεργειακού τζακιού=70%

τότε αν το σπίτι του φίλου με τις συγκεκριμένες τιμές θερμοκρασιών θα θέλει:

ρεύμα = 25Kwhr . Άρα για 4τετράμηνο = 3000Kwrh συν 1600 μια μέση οικογένεια = 4600Kwrh , άρα με τιμή kwh στα 0,10252 ευρώ θα θέλουμε 2,5Ε.
πετρέλαιο = 75Kwhr. Άρα 75/0,9X11,9kwrh/ltr = 7λτρ . Με τιμή πετρελαιίου με επιδομα 1Ε θα θέλει 7Ε/ημέρα.
ξύλο = 75Kwhr. Άρα 75/0,7Χ4kwrh/kg = 27kg. Με τιμή ξύλου 150Ε/τονο θέλουμε 4Ε/ημέρα

ακόμα και σε αυτούς τους πολύ χοντρικούς υπολογισμούς , η αντλία προσφέρει τεράστια οικονομία σε σχεση με το πετρέλαιο (με ίδια ποιότητα θέρμανσης ) αλλά και με το ξύλο (και με πολύ καλύτερη ποιότητα θέρμανσης).

Απλά εκπληκτικό.

Δλδ αν η αντλία σου στοίχησε 1250Ε που λες και με κέρδος 4,5Ε/ημέρα , τότε αν η αντλια δουλέψει 6μήνες τον χρόνο ασταμάτητα , τότε με κέρδος 4.5Χ30Χ6=810Ε τον χρόνο δλδ στα μισά του 2ου χρόνου την έχεις ξεχρεώσει.

Φυσικά αντιλαμβάνομαι τον πόσο χοντρικά έχω κάνει υπολογισμούς και έχοντας ως παραδοχή το σταθερό ΔΤ που λες δλδ 22,5 μέσα και 9 έξω (βέβαια για νησί κυκλάδων δεν απέχει κ πολύ).

Αν έχω κάνει κάποια χοντρή μ@λακια στους υπολογισμούς ας με διορθώσει κάποιος.


Λέβητα πετρελαίου με 90% βαθμό απόδοσης δε νομίζω πως θα βρείς. Μπορεί να έχει 90% βαθμό απόδοσης καύσης, αλλά ο βαθμός απόδοσης θέρμανσης είναι αρκετά πιο κάτω... ένα 80% είναι καλό. Κάποιοι παίζουν ακόμα και στο 50% όταν εχουμε τραγικές υπερδιαστασιολογίσεις.

Από και και πέρα η τιμή κιλοβατώρας που υπολογίζεις, για αυτή τη κλιμακα είναι περίπου 17λεπτά+ΦΠΑ = 21 λεπτά ανά κιλοβατώρα.

Οπότε αμέσως η αντλία θέλει 5€/μέρα.

Το πετρέλαιο με ένα 80% βαθμό απόδοσης πάει 7,9 ευρώ.

Το ξύλο παραμένει στα 4ευρώ. (Αν και για να πετύχεις αυτές τις αποδόσεις ανά κιλό, πρέπει να έχεις χαμηλή υγρασία, οπότε κι αυτό κάπου στα 5 ευρώ θα καταλήξει)

Τα 2 σημαντικά που προκύπτυν είναι:
1. Η Αντλία Θερμότητας έχει σαφώς ανώτερη ποιότητα θέρμανσης, πιο ελεγχόμενη, δεν έχει χαμαλίκι
2. Πρέπει να βάλεις νυχτερινό... ΧΘΕΣ!
Η τιμή του νυχτερινού είναι 13,5 λεπτά/KWh οπότε με 8 ώρες στο νυχτερινό το κόστος ανά ημέρα θα πέσει στα
4,5 ευρώ ανά ημέρα, κέρδος άλλα 60 ευρώ το χρόνο.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118638 από hunters1977
Τοσο ακριβη ειναι η κιλοβατωρα? Εδω στο νησι γιατι εχει φθηνα?:lol:

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118640 από hunters1977
Μολις επιασα εναν λογαριασμο...τον τελευταιο. Η κιλοβατωρα κοστιζει 0.11 ευρω με φπα και παγιο και δημοτικα τελη. Που εχετε αυτες τις τιμες εσεις?

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by hunters1977.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ