Ιδιοκατασκευη αντλιας θερμοτητας αερος-νερου

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123317 από glf
και από Κοζάνη είχαμε πολύ κρύο για πολλές ημέρες. μια μέση τιμή για το διάστημα που βλέπαμε και -5 το βράδυ ήταν ημερήσια κατανάλωση 60 κιλωβατώρες από την Α/Θ. 25 στο κανονικό και 35 στο νυχτερινό.
βέβαια και αυτό με θερμοκρασία 21-22 βαθμούς ενώ το βορινό γωνιακό δωμάτιο της μεγάλης μου πάντα 1 βαθμό πιο κάτω από τα υπόλοιπα, επειδή έχω λίγη μόνωση (3 πόντους dow...)

και το κυριότερο, ανάβω το τζάκι όταν νυχτώνει για να κρατάει σαλόνι - κουζίνα.

160 τμ σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123423 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
@glf, ενδοδαπέδια ή σώματα? Και αν έχεις ενδοδαπέδια,όταν ανάβεις το τζάκι, σου παγώνει το πάτωμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123648 από glf
ενδοδαπέδια. ε αν ανάβει το τζάκι τότε υπάρχουν μέρες που μπορεί να μην ανάψει το πάτωμα και να παγώσει.
αν και με "εξυπνους" θερμοστάτες μπορείς να έχεις δύο επίπεδα θερμοκρασίας και πχ 3-5 το μεσημέρι, όλοι οι θερμοστάτες κλείνουν και κάτι γίνεται. ποτέ δηλαδή δεν είναι και πάγος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123681 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Χρόνια πολλά,

Έστω ότι οι θερμοστάτες χώρου σου είναι στους 21 βαθμούς. Έχεις ποτέ μετρήσει τι θερμοκρασία έχει το πάτωμά σου και οι γύρω τοίχοι (χωρίς να λειτουργεί το τζάκι)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123786 από glf

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Χρόνια πολλά,

Έστω ότι οι θερμοστάτες χώρου σου είναι στους 21 βαθμούς. Έχεις ποτέ μετρήσει τι θερμοκρασία έχει το πάτωμά σου και οι γύρω τοίχοι (χωρίς να λειτουργεί το τζάκι)?


στα.. γρήγορα, νομίζω 25 βαθμοί το πάτωμα, και κάπου 18 βαθμοί οι εξωτερικοί τοίχοι. στο βορινό υπνοδωμάτιο η επάνω γωνία που την κοιτάει ο βορράς και την κρυώνει και η πλάκα της οροφής πάει και 15 βαθμούς...
βράδυ με τα κρύα πάντα, με εξωτερική πχ -3

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131127 από hunters1977
Να μαστε και παλι. Θελω να μοιραστω μια εμπειρια μου με εναν φιλο ο οποιος προαφατα αγορασε μια κινεζικη αντλια θερμοτητας με cop 4.4 (ο θεος να τη βοηθησει). Καθως την τοποθετησε λοιπον μου λεει .....δεν ερχεσαι να μετρησεις την αποδοση της οπως εκανες με την δικη σου? Πηγα λοιπον πηρα τα ψηφιακα μου θερμομετρα τα βατομετρα και τα ροομετρα τα βαζω επανω μετραω. Cop 2.3 με εξωτερικη 14. Μπα λεω λαθος κανω ας ξαναμετρησω. Τα ιδια και την δευτερη και την τριτη φορα.

Περνω παλι τα οργανα μου παω στη δικη μου την οποια εχω αλλαξει συμπιεστη σε scroll και αλλαγη φρεον σε r410. Μετραω cop 4.7 ξαναπαω στην κινεζικη 2.3



Sent from my C2 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ