Ιδιοκατασκευη αντλιας θερμοτητας αερος-νερου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115424 από kostasd
Πολύ ωραίος!

Ο συμπιεστής θα δουλεύει με inverter ή on-off?

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115436 από hunters1977
Σταθερων στροφων κωστα

Μεταφερω απο καποιο χρηστη τα παρακατω που ισχυουν 100%

Το θεμα ειναι λιγο πιο πολυπλοκο, και εχει και ιστορικη εξηγηση. Την εποχη που δεν υπηρχαν κατηγοριες ενεργειακης αποδοσης (Α,Β, C,D κλπ) τα κλιματιστικα δουλευαν με μη φιλικο φρεον, και ασχημο βαθμο ενεργειακης αποδοσης.
Με την εμφανιση των ενεργειακων κατηγοριων, τα τεχνολογιας inventer κερδισαν αμεσως τις καλυτερες θεσεις ως προς την αποδοση. με σαφως υψηλοτερο κοστος, αλλα και βελτιωμενα ηλεκτρονικα, ηλεκτρονικους θερμοστατες κλπ.
Σημερα τα πραγματα εχουν αλλαξει αρκετα.
Υπαρχουν κλασσικα on-off που πετυχαινουν ανετα ενεργειακη κατηγορια Α, με φιλικο προς το περιβαλλον ψυκτικό υγρο, χαμηλο επιπεδο θορυβου και βελτιωμενα ηλεκτρονικά..
Το μονο που μενει ειναι το σχετικα ενοχλητικο on-off και η ελαφρως καλυτερη ενεργειακη αποδοση και πιο σταθερη θερμοκρασια.
Για να βγαλει κανεις απο το ρευμα τη διαφορα θελει συνηθως πολυ καιρο (αναλογα και με τη χρηση..)
Γενικα παντως αν το κλιματιστικο ειναι σε χωρο που δουλευει σχεδον συνεχως, το inventer εχει ελαχιστα να προσφερει.
Τωρα σε καμμια κρεβατοκαμαρα για μεγιστη ησυχια και λειτουργια σταθερης θερμοκρασιας, σιγουρα ενα inventer ειναι σαφως καλυτερο.

Στον κοσμο ομως εχει καλλιεργηθει πλεον απο παλια οτι μονο τα inventer ειναι "καλα", και μιας και τα μαγαζια δουλεουν με ποσοστά, δεν συμφερει η απομυθοποιηση...

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by hunters1977.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115438 από hunters1977
Το inverter ειναι μοδα. Αφου εφτασε να πουλιεται το συμβατικο στα 115Ε επρεπε να περασει κατι με περισσοτερο κερδος. Εκτος ομως απο το οτι μπορει και να συμφερει αποσβεστικα το inverter εναντι του συμβατικου (σε κάποιες μελετημενες περιπτωσεις), ποιος υπολογιζει το ρίσκο μιας βλαβης????

Το μονο θετικο για μενα ειναι η πιο σταθερη θςρμοκρασια που προσφερουν στο χωρο. Πραγμα που στην αντλια θερμοτητας σεν χρειαζομαστε με ενα δοχειο αδρανειας

Και κατι αλλο επειδη το εχω εξακριβωσει ο ο ιδιος. Παρτε ενα κλιματιστικο ενεργειακης κλασης ά και ενα ινβερτερ ιδιων btu. Αμπερομετρηστε τα και τα δυο κατα τη λειτουργια . αλλα και σαν συνολο καταναλωσης για ενα 24ωρο. Σας πληροφορω οτι δεν θα δειτε διαφορα αλλα αν δειτε θα ειναι μηδαμινη
Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115442 από PRIMUS 45

hunters1977 έγραψε: Το inverter ειναι μοδα. Αφου εφτασε να πουλιεται το συμβατικο στα 115Ε επρεπε να περασει κατι με περισσοτερο κερδος. Εκτος ομως απο το οτι μπορει και να συμφερει αποσβεστικα το inverter εναντι του συμβατικου (σε κάποιες μελετημενες περιπτωσεις), ποιος υπολογιζει το ρίσκο μιας βλαβης????


Αυτο καπου το εχω ξαναδει σε καποιο αλλο site-forum
Και με αλλο ονομα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115447 από hunters1977
Οπως ειπα παραπανω το μεταφερω απο αλλου απο αλλο χρηστη. Διαβασε 2 ποστ παραπανω. Το αναφερω και για τα δυο

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by hunters1977.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115449 από PRIMUS 45

hunters1977 έγραψε: Οπως ειπα παραπανω το μεταφερω απο αλλου απο αλλο χρηστη. Διαβασε 2 ποστ παραπανω. Το αναφερω και για τα δυο

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Δεν σε μαλωσα τα διαβαζω ολα οσα γραφονται και εδω και στο αλλο το φορουμ
γιατι ειναι αλληλένδετα.
Εγω ειμαι ηλεκτρονικος και πρεπει να ειμαι και εδω και εκει!!!!!!
Εαν θελουμε να ειμαστε ενημεροι για ολα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": hunters1977

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ