Αντλία θερμότητας VS αέριο σε πάνελ για διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146248 από etsa67
Τοποθέτησα μία Fer στη Β. Εύβοια 15 kw με cop=3,5 σε σύστημα με σώματα πάνελ και καλή μόνωση. Τα πράγματα έδειχναν καλά σε κρύα έως 10 c αλλά μετά από μερικές ημέρες τον Δεκεμβρίου που η εξ. έπεσε στους 2-3c to cop έγινε 2,2.
κατάβασα τη θερμοκρασία στους 19c και έως τώρα έχει κάψει σπίτι 130m2 1200 ευρώ ρεύμα. Ανάβει το τζάκι για να μην κάθεται με το παλτό του μέσα στο καθιστικό. Με πετρέλαιο ή υγραέριο τα πράγματα θα ήταν 30-40% αποδοτικότερα.
Θα πρέπει να τοποθετείται μόνο σε ενδοδαπέδιο σύστημα και με υποβοήθηση του ήλιου.
Πολλά τα λεφτά και αν αρχίσουν οι βλάβες τι θα κάνουμε.
¨Με αυτά τα σώματα δυσκολεύεται πολύ να πιάσει τους 50 c.
K;ostow antl;iaw 6500 ευρώ (ινβέρτερ) χ.θ. και όλης της κατασκευής χωρίς τα σώματα και εργασία 7500 ευρώ.
Πότε θα γίνει η απόσβεση και αν το πετρέλαιο λη το πέλλετ πιάσουν πάτο?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146249 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Εκτιμώ ότ κάτι θα έχει γίνει λάθος. από πότε έχει κάψει τα 1200 ευρώ?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stef

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146251 από kiriak

etsa67 έγραψε: Τοποθέτησα μία Fer στη Β. Εύβοια 15 kw με cop=3,5 σε σύστημα με σώματα πάνελ και καλή μόνωση. Τα πράγματα έδειχναν καλά σε κρύα έως 10 c αλλά μετά από μερικές ημέρες τον Δεκεμβρίου που η εξ. έπεσε στους 2-3c to cop έγινε 2,2.
κατάβασα τη θερμοκρασία στους 19c και έως τώρα έχει κάψει σπίτι 130m2 1200 ευρώ ρεύμα. Ανάβει το τζάκι για να μην κάθεται με το παλτό του μέσα στο καθιστικό. Με πετρέλαιο ή υγραέριο τα πράγματα θα ήταν 30-40% αποδοτικότερα.
Θα πρέπει να τοποθετείται μόνο σε ενδοδαπέδιο σύστημα και με υποβοήθηση του ήλιου.
Πολλά τα λεφτά και αν αρχίσουν οι βλάβες τι θα κάνουμε.
¨Με αυτά τα σώματα δυσκολεύεται πολύ να πιάσει τους 50 c.
K;ostow antl;iaw 6500 ευρώ (ινβέρτερ) χ.θ. και όλης της κατασκευής χωρίς τα σώματα και εργασία 7500 ευρώ.
Πότε θα γίνει η απόσβεση και αν το πετρέλαιο λη το πέλλετ πιάσουν πάτο?



τι εννοείς δυσκολεύεται να πιάσει 50c; η συγκεκριμένη φτάνει τους 60 βαθμούς, οπότε τους 50 πρέπει να τους έχει άνετα, εκτός αν υπάρχει κάποιο σφάλμα.

Επίσης και εγώ θα δουλέψω με cop κοντά στο 2 ή και 2 όταν η εξωτερική θα είναι κοντά στο μηδέν, αλλά στο Χαλάνδρι αυτό θα γίνει 5-10 μέρες στους κρύους χειμώνες και καμία μέρα στους ζεστούς. Το σπίτι όμως θέλει θέρμανση (αν και λιγότερη) και στους 7 και στους 12 και στους 15. Αυτή τη στιγμή διατηρώ σταθερή θερμοκρασία 20.4 με εξωτερική 10 και καίγοντας κάτι λιγότερο από 700 W ανά ώρα.


Η αίσθηση σε σχέση με a/c είναι καλύτερη, πιο ομοιόμορφη ζέστη και εντελώς αθόρυβα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146258 από etsa67
Καλημέρα και Καλή Σαρακοστή.
Φουστκάκη πού χάθηκες? Πότε θα οργανώσουμε μία συνάντηση?
Η αντλία βγάζει 14 kw με cop από 2,2-4,2 .
Αυτός ο συντ. συμπεριφοράς μειώνεται και με την απόσταση (το συνολικό μήκος των σωληνώσεων.)
Εδώ στην Β. Εύβοια η θερμοκρασίες για μεγάλο χρονικό διάστημα αγγίζουν το 0c με διάρκεια. Οι κατοικίες είναι μεμονωμένες δεν θερμαίνονται από άλλους θερμαινόμενους τοίχους άλλων διαμερισμάτων όπως στην Αθήνα. καμία σχέση θερμικών απωλειών.
Αν το σπίτι στη Β. Εύβοια το αφήσεις χωρίς θέρμανση ένα 24 ωρο την άλλη ημέρα θα το βρείς 5 c λιγότερο με εξ. 6c.
Στη περίπτωσή του πελάτη μου (έψαξα και βρήκα τη μελέτη) αφορούν σπίτι 135 τ.μ. με συνολικές απώλειες 30 kw με μποίλερ και με διαφορά θερμοκρασίας 23c.
Το ρεύμα που έκαψε (1200) ευρώ αφορούν τελικά 4 μηνο εκκαθαριστικό όλων των καταναλώσεων , αλλά δεν ΄΄εχει και σημαντικά φορτία εκτός από ένα πλυντήριο και σίδερο. Ο φούρνος είναι υγραερίου.
έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα είναι.
Μ.Όρος cop=2,8 τραβάει 4 kw/h x 10 h /day x 180 days=7200x,017 lepta=1224 eyro.
Το σπίτι με μέση θερμοκρασιακή διαφορά 17c χρειάζεται 20 kw ανά ημέρα x 8 hours=160 kw/day.
Αν η απόδοση της αντλίας είναι μειωμένη κατά 6 kw θα χρειαστεί να δουλεύει περισσότερο άρα 9 ώρες.
Τώρα οι 160 kw/day / 10,5 kw λίτρο πετρελαίου =15 λίτρα / ημ.x ,70 lepta με επιδότηση=10,5 ευρώ/ημ x 180 ημ=1890 ευρώ -40%=1134 euro.
Λόγω θερμικής αδράνειας των λεβήτων χαμηλών θερμοκρασιών (ο λέβητας εκπέμπει περισσότερη θερμότητα και μειώνει αισθητά τη συχνότητα λειτουργίας των θερμικών συστημάτων. (αποδεικνύεται) . Αν τον λειτουργείς με θερμοκρασίες 75 c θα κόβει ο θερμοστάτης σε χρόνο μικρότερο των 60 λεπτών μειώνοντας αισθητά τη διάρκεια λειτουργίας του.
Με πέλλετ 160/5,3 kw=30 κιλά/ημ x ,22 λεπτά το κιλό= 6,64x 180 days=1195 eyro. - 43%=683 euro. (¨΄Εχω κάψει από 18 Οκτ 14---28Φεβ15περίπου 2150 κιλά πέλλετ.)
Mε αέριο 160 /10 kw/nm3=16 x ,70 =11,2 x 180 =2016eyro. με λέβητα συμπύκνωσης περίπου το μισό.
Τώρα στην αντλία μας με δοχείο αδρ. 300-500 λίταρα παίρνουμε περισσότερη οικονομία 30%.
Όπως φαίνεται στη θεωρία , δεν έχω δεί και μεγάλες διαφορές στη πράξη, αλλά νομίζω έκανες καλή κίνηση με την αγορά της αν και υποθέτω και εγώ το ίδιο θα έκανα.
Καλορίζικη και απροβλημάτιστη να είναι.
Τα λέμε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146261 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Στάθη, με το συμπάθειο κιόλας, αλλά αν ένα σπίτι 135 τμ, έστω και στη Β. Έυβοια έχει ισχύ θερμικών απωλειών 30 kW για ΔΘ 23 βαθμούς, να με συγχωρείς, αλλά το θεωρώ - σχεδόν - ΑΜΟΝΩΤΟ. Για να μην πω τίποτα πιο βαρύ και παρεξηγηθώ.

Και εξηγώ: το τικό μου, 20 τμ, έχει ισχύ θερμικών απωλειών, 7 kW με καλές (έως αρκετά καλές) μονώσεις. Τη διαφοτά των τμ βάλε την για να καλύψεις τη διαφορά τοποθεσίας.

Και για το COP=4.2 έχω "αμφιβολίες". Το θέμα είναι αν έχει πιστοποίηση, και τι λέει η πιστοποίηση για COP 30/35 στους 7 ή για 50/55 στους 7.

A..... και μια βασική ερώτηση, τα 1200 ευρώ αφορούν τετράμηνο ή εξάμηνο? Με ΦΠΑ και όλα τα καλούδια και τα κερατιάτικα της ΔΕΗ μέσα? Και τα δημοτικά τέλη / ΝΕΡΙΤ κλπ?????

Και για τους υπολογισμούς σου έχω αντιρρήσεις.... αλλά δεν πειράζει....
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146270 από etsa67
Πού μένεις?
Τα 1200 ευρώ αφορούν το τετράμηνο με όλα μέαα.
Το σπίτι βρίσκεται σε υψόμετρο 600 μέτρων και χιονίζει τρείς έως τέσσερες φορές. Μία φορά σε ένα σπίτι 110 τμ με πάνελ σώματα ισχύος 25000 kcal/h και μπόιλερ 100 λίτρα., το 1991 , τοποθέτησα έναν Kombi 50000.kcal/h ξυλολέβητα.
Σε πληροφορώ ότι στο καθιστικό που είχα 3 σώματα , έβαλα ακόμη ένα 3000 kcal/h μετά από παράπονο ότι δεν ζεσταίνει αρκετά σε περίοδο χιονιού. Η μέση ελάχιστη στη περιοχή της Κερασιάς είναι -2c/
Σε εννοώ όλοι οι υπολογισμοί σου να συγκλίνουν με τη πράξη , δεν συμβαίνει όμως το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις.
Στο ξαναλέω , ότι φέτος πολλές εγκα/σεις με πέλλετ ή ξυλοκάζανα και λιγότερες με υγραέριο δεν ανταποκρίθηκαν στη θέρμανση των σπιτιών , εξαιτίας των χαμηλών θερμοκρασιών.
Αν εσύ , έχεις άλλη γνώμη από δικές σου εμπειρίες από τις εγκα/σεις σου τότε είναι καλύτερα να τα πούμε σε μία συνάντηση. Αρκεί να μην είναι περίοδο εξετάσεων που θα έχω πολύ μελέτη ,διόρθωμα, βαθμολογίες.
Πάρε τη γυναίκα σου , φίλη σου και ελάτε στη Λίμνη. Θα περάσετε καλά και θα τα πούμε και από κοντά.
Και το Πάσχα θα έχω διαθεσιμότητα πιστεύω αλλά δύσκολα το καλοκαίρι.
Ευτυχώς μας σώζει και ο Τουρισμός γιατί αν περιμένω από το Επαλ και από τις εγκα/σεις (ακόμα μου χρωστάνε) φέξε μου.
Χάρηκα πολύ που τα είπαμε και που ανταλλάσσουμε τις εμπειρίες μας και τις γνώσεις.
Να είσαι καλά.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ