"Προβλημα" με αντλια θερμοτητας.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143448 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:"προβλημα" με αντλια θερμοτητας.
πόσο καιρό έχεις την αντλία; μήπως είσαι στις πρώτες μέρες και το σπίτι καινούριο και ακόμη ζεαταίνεται;
ΖΝΧ είναι μέσα; και αν ναι πόσα άτομα;

το νούμερο δεν μου φαίνεται υπερβολικό αλλά ούτε και λίγο,
η αντλία θα φτάνει στα κρύα ή έχεις και backup;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143449 από nikos1982
Απαντήθηκε από nikos1982 στο θέμα Re:"προβλημα" με αντλια θερμοτητας.
προς το παρον 4 ατομα,μεσα ειναι και τα ΖΝΧ εκτος απο την αντλια εχουμε και λεβητα πετρελαιου χωρις να τον εχουμε βαλει σε λειτουργια.στο σπιτι μπηκα πριν 10 μερες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143450 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:"προβλημα" με αντλια θερμοτητας.
μήπως είναι αρχή ακόμη; και το σπίτι πολύ καινούριο και κρύο;

είχα μείνει ένα χειμώνα σε νεόδμητο σπίτι στον Έβρο, με πετρέλαιο την εποχή των παχιών αγελάδων, πήρε μήνες να φύγει η υγρασία και να αρχίσει να ζεσταίνεται καλά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143451 από nikos1982
Απαντήθηκε από nikos1982 στο θέμα Re:"προβλημα" με αντλια θερμοτητας.
δεν ξερω τι να σου πω, για αυτο ρωτησα εδω μεσα μηπως πρεπει να κανω καποιες αλλες ρυθμισεις στο μηχανημα για να εχω καλυτερα αποτελεσματα :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143455 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Κοίτα, μας τα έχεις κάνει μπάχαλο....... τι μια μας τα λες έτσι.... την άλλη γιουβέτσι...

Λοιπόν, άκου τα δικά μου μεγέθη, σε μονοκατοικία 200 μ2, Χανιά, νέο σπίτι, αρκετά καλές μονώσεις για την περιοχή... με αρκετά ήπιο καιρό, ενδοδαπέδιο σύστημα, Α/Θ χαμηλών θερμοκρασιών, 32 επιστροφή-37 προσαγωγή, ΧΩΡΙΣ δοχείο αδρανείας, ΧΩΡΙΣ ΖΝΧ (έχουμε ηλιακά εδώ στο νότο....), λειτουργία ΜΟΝΟ με νυχτερινό, μέση κατανάλωση από 22 Νοεμβρίου, με καλές θερμοκρασίες αλλα πολύ εξωτερική υγρασία, 15 kWh κάθε μέρα.

Τώρα, πάμε στα δικά σου: Αν μιλάμε για Εβρο, 280 μ2 με ΖΝΧ, μια χαρά μου φαίνονται οι 60 kWh. Aν όμως μιλάμε για 140 μέτρα σπίτι μόνο, δηλαδή αν κατοικείται ΜΟΝΟ το 1 σπίτι, ΙΣΩΣ, λέω ΙΣΩΣ, είναι λίγο τσιμπιμένο το νούμερο.

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι έχετε ΚΑΙ ΖΝΧ. Το δοχείο δεν κατάλαβα γιατί το έχεις. Το ζεσταίνεις τις ώρες του νυχτερινού? Μα μήπως τότε στην περιοχή σου, πέφτει τόσο πολύ η εξωτερική θερμοκρασία ώστε να μειώνεται τόσο το COP που πρακτικά δεν αξίζει να έχεις δοχείο αδρανείας?

Το ότι έχεις δοχείο αδρανείας, σε υποχρεώνει να δουλεύεις σε 40/45 βαθμούς, ώστε το νερό στο δοχείο να είναι στους 40, ώστε στο πάτωμα να κυκλοφορεί νερό (μαζί με 3-οδη φαντάζομαι), γύρω στους 35 βαθμούς.
Το 40/45 λοιπόν, να ξέρεις ότι ρίχνει το COP άρα αυξάνει την κατανάλωση. Τι θέλω να πω......????? Χωρίς να έχω κάνει μελέτη, μήπως τελικά δε χρειαζόταν καθόλου το δοχείο αδρανείας?

Πάω πάλι στις καταναλώσεις: Αν υποθέσουμε ένα σπίτι 140 μ2 (αυτό κατάλαβα εγώ, ότι προς το παρόν ζεσταίνεις τα 140 μόνο), στον Εβρο, θα έχει λογικά (για ΔΘ 20 βαθμούς) ισχύ απωλειών περί τα 15 kW.
Το ΔΘ=20 βαθμούς, ισχύει στο χειρότερο σενάριο, με 0 βαθμούς έξω και 20 μέσα. Αν υποθέσουμε ότι μέχρι σήμερα έχετε ένα μέσο ΔΘ=12 βαθμούς, τότε οι απώλειες είναι περίπου 9 kW. Άρα χρειάζεσαι 9*24=216 kWh θερμικές οπότε με ένα μέσο COP=3, χρειάζεσαι 72 kWh ηλεκτρικές. Άρα, μαζί με τα ΖΝΧ, μια χαρά μου ακούγεται το 50-60 kWh.

Μην ξεχνάς επίσης, ότι αν το σπίτι έχει τελειώσει πρόσφατα, θα πάρει αρκετό καιρό να "στεγνώσει" οπότε στην αρχή χρειάζεσαι περισσότερη ενέργεια για να το ζεστάνεις, να το "στεγνώσεις", και όταν...... θερμοσυσσωρεύσει επαρκώς, τότε θα συμπληρώνεις μόνο τις απώλειές σου.

Φιλικά.....

Ξέχασα να πω, ότι εμένα τουλάχιστον, οι θερμοστάτες στο 22, μου φαίνεται πολύ. Εγώ τους έχω 21 και πάλι ψηλά είναι. Μόλις κάνω καμιά δουλειά, γδίνομαι και είμαι με το φανελάκι. Κανονικά, και εγώ πρέπει να τους έχω max στο 20, αλλά η ανωτάτη αρχή......
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143456 από nikos1982
Απαντήθηκε από nikos1982 στο θέμα Re:"προβλημα" με αντλια θερμοτητας.
2 σπιτια σε λειτουργια ειναι.δοχειο αδρανειας μου ειπε να βαλω ο υδραυλικος γιατι,εχουμε και ενα ισογειο και ολο το υπογειο με fan coil(για οταν τα βαλω) για να ειναι ανετο το μηχανημα.τι ειναι το ΔΘ;ποσους βαθμους πρεπει να εχω το νερο εισαγωγης/εξαγωγης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ