Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156302 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Πολύ καλή και η... φετινή ανάλυση για τις καταναλώσεις. Θα δώσω και γω τα δικά μου.
Θυμίζω μονοκατοικία 165τμ στην Κοζάνη, μέτρια μόνωση με 3αρι dow στους τοίχους και την πλάκα της στέγης, πολύ καλά κουφώματα.
Αντλία CLIVET που φέτος δε μου έβγαλε σημαντικό πρόβλημα και απορώ κιόλας... δυναμικότητας 16KW σε ενδοδαπεδια θέρμανση και ανεξάρτητους θερμοστάτες στα δωμάτια. ΖΝΧ από ηλιακά και μετά μπαίνει και η Α/Θ αν χρειαστεί.
Η μέση κατανάλωση το Νοέμβρη ήταν 30kwh στο νυχτερινό και 7 στο ημερήσιο.
Τώρα με τα καλά κρύα καίει 45 νυχτερινό και 25 ημερήσιο.
Μονο για θερμανση αυτά.
Επειδή τα βορινά υπνοδωμάτια δεν μπορούν να πιάσουν πάνω απο 21 βαθμους σε εξωτερικη -2 και κατω, πολλες μερες αυτα κρατανε την αντλια συνεχως αναμμένη στο "ρελαντί" που είναι στο 29% προφανώς inverter. Χωρίς μπόϊλερ.
Σε αυτά τα κρύα ανάβω και το ενεργειακο φυσικης ροης τζάκι που πιανει τα 2/5 του σπιτιού και το καίω χαλαρά απο το απογευμα μεχρι το βράδυ.
Όπως ειπώθηκε τα πατώματα πάντα θα πρέπει να ζεσταίνονται στις 2-6 για να εκμεταλευτούμε το νυχτερινό και τη ζέστη της ημέρας για καλύτερο cop. Και βάζω 2 γιατί το inverter ανεβαζει και λίγο αργά. Όταν έχει πιάσει παγετός ξαναείπα οτι δουλεύει συνεχώς..
Και προκύπτουν αυτές οι καταναλώσεις.
Σε μένα είναι προφανές οτι χρειάζεται κέλυφος τουλαχιστο το μισο σπίτι και είναι στο πρόγραμμα. Μετά η αντλία θα αντέχει και στα -5 με -10 και χωρις το τζακι
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by glf.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156303 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

ntia έγραψε: Οι μετρήσεις που έχω κάνει για τις 30 κ βάλε κιλοβατώρες δεν αφορούν κατανάλωση 24ωρου, μα 8-10 ώρου!! Άρα για τις 24 που προτείνονται μιλάμε για διπλάσια και βάλε κατανάλωση και για σπίτι 70τμ. περίπου 450€ τον μήνα μόνο για θέρμανση!


Δεν πάει έτσι. Η αντλία σου είναι inverter και μπορεί να αυξομειώνει το πόσο ρεύμα τραβάει. Επίσης είναι πιο αποδοτική οταν τραβαει λιγότερο ρεύμα, πχ αν δουλεύει στο 50% της μέγιστης θερμικής ισχύος.
Οπότε χοντρικά μπορει να σου δώσει το ιδιο θερμικό αποτελεσμα αν δουλεψει 8 ώρες στο φουλ η αν δουλέψει 16 ωρες στο μισο της Θερμικής ισχυος. Αλλα σαν ηλεκτρικη κατανάλωση θα κάψει λιγότερο στις... 16 ώρες :)
Απο εκει και περα κοιταμε οπωσδήποτε να έχουμε νυχτερινό και ακομα καλύτερα και κοινωνικό τιμολόγιο, αν και το χειμώνα δε γίνεται να μείνεις κάτω απο 1500kwh στο κανονικό τιμολόγιο που είναι και το όριο για να χάσεις την ευεργετική χρέωση στο τρέχων εξάμηνο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156329 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
@glf

συμφωνώ σε όσα λες, και πολύ καλές καταναλώσεις, η Κοζάνη έχει άλλο κλίμα, είχα μείνει παλιότερα για ένα χρόνο

μόνη ένσταση για μένα, η ώρα έναρξης του μεσημεριανού "νυχτερινού",
επειδή προσπαθώ να εκμεταλευτώ και εγώ τη ζέστη του μεσημεριού (για καλύτερο COP) και το μειωμένο τιμολόγιο παράλληλα,
έχω δει στη δική μου αντλία ότι η αυξημένη κατανάλωση είναι το πρώτο εικοσάλεπτο-μισάωρο, που προσπαθεί να ανεβάσει και άλλο τη θερμοκρασία των νερών, μετά πέφτει πάλι,
οπότε η αλλαγή του προγράμματος είναι στις 3 που ξεκινάει το νυχτερινό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156357 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά με βοηθήσατε να ξεδιαλύνω στο μυαλό μου κάποια πράγματα- που στην ουσία ήταν δουλειά άλλου να το κάνει. Δυστυχώς ο μηχανολόγος δεν είναι και τόσο πρόθυμος και συνεργάσιμος..τέλοσπαντων! Αρχίζω να αμφισβητώ και τις ενδεχόμενες γνώσεις του, αν σκεφτείτε πως στο μπάνιο τοποθέτησε πετσετοκρεμάστρα σώμα καλοριφέρ με αποτέλεσμα το μπάνιο να είναι μπούζι. Ως κι εγώ που είμαι άσχετη το πρώτο που κατάλαβα είναι πως οι αντλίες χαμηλών θερμοκρασιών δεν γίνεται να είναι αποδοτικές με ένα σώμα καλοριφέρ που για να δουλέψει το νερό χρειάζεται άλλους βαθμούς. Επιπλέον αυτό που μου κάνει επίσης εντύπωση είναι πως στο σύστημα δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια ασφάλεια, ώστε να μην σου επιτρέπει να δουλέψεις το νερό πάνω από τους 40 βαθμούς;;;;;; Στο δικό μας άμα θέλεις το ρυθμίζεις και παραπάνω! :blink:

Στο χειριστήριο που παρακολουθώ τις μετρήσεις, παρατήρησα πως η παροχή στην αντλία ανέβηκε αισθητά όταν την τελευταία φορά ρύθμισε η θερμοκρασία εισερχόμενου και εξερχόμενου νερού (PHE) να είναι στους 5-6 βαθμούς διαφορά.

Παιδιά αυτό με τις αντιστάσεις όμως δεν το έχω καταλάβει... :( Πώς μπορώ να δω αν ξεκινούν να λειτουργούν;
Επίσης να ρωτήσω. Παίζει ρόλο που ακόμα και η μονάδα που έπρεπε να τοποθετηθεί εσωτερικά βρίσκεται έξω και την ψιλοτρώει το αγιάζι όσο να πεις;;
Επίσης θα ήταν συνετή λύση να απευθυνθώ σε κάποιον άλλο μηχανολόγο για να με βοηθήσει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις, όπως επίσης και να διαγνώσει αν κάτι δεν είναι "τοποθετημένο" -ας το πω έτσι- σωστά;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156363 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Πετσετοκρεμαστρα εχω και γω στο μπανιο αλλα και το πατωμα εχει και εκει ενδοδαπεδια θερμανση. Ο ιδιος σωληνας με την πετσετοκρεμαστρα ειναι.

Στο σωληνα στο πατωμα παει και 50 και 55 βαθμους νερό και δεν υπαρχει προβλημα για πλακακια κτλ. 55 στο νερο του πατωματος δε σημαινει οτι θα πιασει 55 η 50 το πλακακι. Διαχεεται σε ολη την τεραστια μαζα της θερμοπλάκας του πατώματος.
Εγώ μεχρι και ξυλινο πατωμα εχω στα υπνοδωματια.. Που θελει ιδιαιτερη προσοχη και υλικα για συνεργασια με ενδοδαπεδια..
Αρα δεν εχεις προβλημα με 40 και 50 βαθμους νερο.
Και παλι υπαρχει θεμα αποδοσης. Ειναι πιο αποδοτικο να δουλευει χαλαρα για να δινει 40 βαθμους στο πατωμα, παρα να "ζοριστεί" σε ρευμα για να δώσει 50. Το cop στους 40 ειναι καλυτερο απο το cop στους 50.
Το θέμα ειναι να αρκει το 40 για να κραταει ζεστο το σπιτι.
Αυτο ειναι το κυριοτερο σε μια αντλια θερμ. Να αναπληρωνει τις απωλειες, οχι να το ανοιγοκλεινουμε για να ζεστανει και να το κλεινουμε μετα.
ΑΥΤΑ ΓΙΑ INVERTER Α/Θ ΧΩΡΙΣ BUFFER !

Τώρα το οτι η εσωτερικη μοναδα ειναι έξω οκ δεν είναι και οτι καλύτερο, πρέπει να είναι πολύ καλά μονωμένοι οι σωλήνες για να ελαχιστοποιείς τις απώλειες. Αλλά και στο υπογειο να το έχεις πάλι κάτι χάνει, δεν είναι τόσο μεγάλο το νούμερο.
Κάθε νέος νοικοκύρης σε Α/Θ περνάει μια δύο σαιζόν μέχρι να μάθει το σύστημά του και την απόδοση στο σπίτι του...
Κράτα καταναλώσεις για να έχεις αρχείο να συγκρίνεις...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156374 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

glf έγραψε: Πετσετοκρεμαστρα εχω και γω στο μπανιο αλλα και το πατωμα εχει και εκει ενδοδαπεδια θερμανση. Ο ιδιος σωληνας με την πετσετοκρεμαστρα ειναι.

Στο σωληνα στο πατωμα παει και 50 και 55 βαθμους νερό και δεν υπαρχει προβλημα για πλακακια κτλ. 55 στο νερο του πατωματος δε σημαινει οτι θα πιασει 55 η 50 το πλακακι. Διαχεεται σε ολη την τεραστια μαζα της θερμοπλάκας του πατώματος.
Εγώ μεχρι και ξυλινο πατωμα εχω στα υπνοδωματια.. Που θελει ιδιαιτερη προσοχη και υλικα για συνεργασια με ενδοδαπεδια..
Αρα δεν εχεις προβλημα με 40 και 50 βαθμους νερο.
Και παλι υπαρχει θεμα αποδοσης. Ειναι πιο αποδοτικο να δουλευει χαλαρα για να δινει 40 βαθμους στο πατωμα, παρα να "ζοριστεί" σε ρευμα για να δώσει 50. Το cop στους 40 ειναι καλυτερο απο το cop στους 50.
Το θέμα ειναι να αρκει το 40 για να κραταει ζεστο το σπιτι.
Αυτο ειναι το κυριοτερο σε μια αντλια θερμ. Να αναπληρωνει τις απωλειες, οχι να το ανοιγοκλεινουμε για να ζεστανει και να το κλεινουμε μετα.
ΑΥΤΑ ΓΙΑ INVERTER Α/Θ ΧΩΡΙΣ BUFFER !

Τώρα το οτι η εσωτερικη μοναδα ειναι έξω οκ δεν είναι και οτι καλύτερο, πρέπει να είναι πολύ καλά μονωμένοι οι σωλήνες για να ελαχιστοποιείς τις απώλειες. Αλλά και στο υπογειο να το έχεις πάλι κάτι χάνει, δεν είναι τόσο μεγάλο το νούμερο.
Κάθε νέος νοικοκύρης σε Α/Θ περνάει μια δύο σαιζόν μέχρι να μάθει το σύστημά του και την απόδοση στο σπίτι του...
Κράτα καταναλώσεις για να έχεις αρχείο να συγκρίνεις...


Ξέρεις ποια ειναι η πλάκα ε;; Ο καλός μηχανικός μας που αποδεικνύεται φτηνός στο λάδι κ ακριβός στο ξύδι δεν έγκατέστησε σε μπάνιο 5τμ ενδοδαπέδια λόγω κόστους!!! Χαχα εδώ γελάστε ελεύθερα!!
Δεν ξέρω τι θα κάνω με την πρώτη ευκαιρία θα το γυρίσω σε θερμοκρασία νερού να δω πως πάει αν κ με προβληματίζει που η παροχή τώρα με τον θερμοστάτη δεν έχει αυξομειώσεις αλλά δουλεύει ψηλά. Γράφει 14,1 μόνιμα όταν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ