Αντλια θερμοτητας υψηλων η μεσαιων θερμοκρασιων?

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159564 από dimitris11
Οι αντλιες θερμότητας το cop που αναφερουν στα τεχνικα χαρακτηριστικα τους είναι για εξωτερικη θερμοκρασια 7 βαθμούς.Με παραπανω θερμοκρασια που εχετε εκει στη Ροδο το cop θα είναι καλυτερο. Πιστευω ότι η 11αρα σε υπερκαλυπτει. Οι χαμηλων θερμοκρασιών δινουν καλυτερο cop και είναι πιο φτηνες στην αγορα τους.
Δες τι σωματα εχεις και ψαξε στο ιντερνετ για τις θερμιδες που αποδιδουν. Αν αποδιδουν π.χ 15000 θερμιδες μια χαμηλη θερμοκρασιών θα σε καλυψει.
Αλλιως ισως χρειαστεί να βαλεις λιγο μεγαλύτερα σωματα αλλα νομιζω ότι το κοστος θα σου βγει λιγοτερο από το να παρεις υψηλων θερμοκρασιών αντλια θερμοτητος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159567 από nikosmo
Ας μην λαβουμε υπόψιν μας το κοστος της αντλίας... Η υψηλών αν δουλεύει στο ρελαντί δεν θα δίνει καλύτερο cop απο μια χαμηλή που θα δουλεύει στο 80-90%? Και ισως για καποιο διαστημα να πρεπει να δουλεψει κ στο 100%? Το σκεφτομαι γιατί δεν θέλω να ρισκαρω να βαλω μια αντλία οπου μπορεί για 1-2 εβδομαδες που θα κανει πολυ κρυο να μην μπορεί να μου ζεστανει επαρκώς το σπίτι... Ποια η άποψη σου? Επισης η υψηλων ειναι daikin και η μεσαιων carrier.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159569 από dimitris11
Θα βαλεις και στη χαμηλων 11 kw οποτε είναι το ιδιο.
Αυτό που αλλαζει είναι το μέγεθος των σωματων. Στην υψηλων θελεις πιο λιγο νερο αρα μικροτερα σωματα στη χαμηλων θελεις περισοτερο νερο αρα μεγαλύτερα σωματα.
Πρεπει να δεις τα σωματα σου τι ισχυ εχουν. Απο τα σωματα εξαρτάται αν θα ζεσταθες με την αντλια χαμηλων θερμοκρασιων όχι από την αντλια. Αν τα σωματα είναι ικανα να σου ζεστανουν το σπιτι με 35 βαθμούς νερο τοτε δεν θα εχεις πρόβλημα.
Εδώ που μενω ειχε σωματα ισχυς 25 kw ,τα αλλαξα με σωματα ισχυς 14kw εβαλα και σομπα αντίστοιχης ισχυς και είμαι μια χαρα.Ξερω όμως εμπειρικα (6 χρονια στο σπιτι) ότι αυτό στα -15 θελει περιπου 10kw το πολύ.
Και να μην τα αλλαζα παλι θα ζεσταινομουν, αλλα ηθελα να εχω υψηλη θερμοκρασια στην επιστροφή του νερου. Με τα μεγαλα σωματα ειχα χαμηλη επιστροφή νερων και στα στερεα καυσημα δεν είναι ότι καλυτερο αυτό.
Last edit: 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimitris11.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikosmo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159570 από nikosmo
Κοίτα...τα σώματα μου με ένα πρόχειρο μέτρημα δεν μου βγάζουν 15000 θερμίδες...Και ορισμένα λόγου χώρου δεν μπορώ να τα αλλάξω με μεγαλύτερα... Θεωρείς λοιπόν λάθος κίνηση να βάλω την Daikin υψηλών θερμοκρασιών? Γιατί οικονομικά μου βγαίνει περίπου μία η άλλη (είναι γνωστός-γνωστού μου αυτός που μου έκανε την προσφορά της Daikin και δεν χρεώνει την εγκατάσταση)... Επίσης η Carrier είναι 8Kw....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159571 από dimitris11
Δεν είναι λαθος. Ισως είναι και το πιο σωστο.Το θεμα είναι τι είναι καλυτερο για την περιπτωση σου και αυτό δεν μπορω να στο απαντήσω.
Μπορεί και τα 8kw να σου φτάνουν .
Το πρόβλημα είναι ότι οι έμποροι προτείνουν οτιδήποτε αρκεί να πουλήσουν.
Πρεπει καποιος να σου υπολογιση σωστά τις απώλειες του σπιτιού σου και βάση των σωμάτων που ήδη εχεις (μην μπαίνεις και σε αλλα έξοδα) να σου πει ποση πρέπει να είναι η ισχύ της αντλίας και αν θα είναι υψηλών ή χαμηλών θερμοκρασιών.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikosmo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159572 από nikosmo
Τελευταία ερώτηση..και σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου με έχεις βοηθήσει ήδη πολύ...
Αν τελικά βάλω την υψηλών, υπάρχει περίπτωση να μου καίει πολύ περισσότερο ρεύμα, σε σημείο να μετανιώσω για την επιλογή μου...? Μου έχουν πει ότι η DAIKIN γενικά είναι καλή και απο άποψη απόδοσης και από άποψη οικονομίας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ