Διάβρωση Κυκλώματος από Υψηλές Θερμοκρασίες

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105726 από lefteris
Σε 3 όροφη οικοδομή και μετά από εγκατάσταση ξυλολέβητα www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=52865&Itemid=384 και απροβλημάτιστη λειτουργία 1 έτους B)

έχουμε :

1.Στον κολέκτορα του τελευταίου ορόφου την εικόνα διάβρωσης στα διακοπτάκια των 3 πρώτων σωμάτων όπως στη συνημμένη εικόνα.
2.Συστολή - διαστολή των πλαστικών σωλήνων του πρώτου σώματος από το άνοιγμα - κλείσιμο της ηλεκτροβάνας τόσο που ακούγεται ο θόρυβος του σώματος που μάλλον δεν ''κάθεται '' καλά (αυτό και αν ενοχλεί την γυναίκα!!!) :evil:

Λογικά τα παραπάνω εν μέρει από υψηλές θερμοκρασίες, αλλά δεν είναι νέα εγκατάσταση και η προηγούμενη χρήση της εγκατάστασης με λέβητα πετρελαίου δεν είχε εμφανίσει αντίστοιχα σημάδια φθοράς σε αντίστοιχες θερμοκρασίες 85 βαθμών.

Μέγιστες θερμοκρασίες νερών στα buffer 87 βαθμούς. ;)

Το μόνο που βλέπω είναι πριν αντικαταστήσω τα διακοπτάκια και να στερεώσω καλύτερα το σώμα, το θερμοκρασιακό σοκ που επέρχεται καθώς υπάρχει έτοιμο ζεστό νερό, σε σχέση με το λέβητα του πετρελαίου που μέχρι να ζεσταθεί θα ανέβαζε ομαλά την θερμοκρασία.

Κάποια γνώμη ή άποψη για την οριστική επίλυση του προβλήματος και άν τα αίτια είναι τα παραπάνω?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105731 από stergiosbik
Λευτερη συγγνωμη αν θα πω κοτσανα μιας κ δεν ειμαι ειδικος.
Για αλατα μου φαινονται.
Μηπως δηλ. εχεις καμμια μικροδιαρροη κ με την παροδο του χρονου σχηματιστηκαν αυτα;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105732 από lefteris
Όχι Στέργιο. Το κουτάκι που έφτιαξα και είναι οι κολέκτορες - ηλεκτροβάνα βρίσκεται στην κρεβατοκάμαρα και δεν είχε ποτέ διαρροή έστω και μικρή. Στην φώτο φαινεται έτσι αλλά δεν είναι. Ξεφλούδισε το χρώμα από τα διακοπτάκια και εμφανίστηκαν αυτά σαν άλατα από στα διακοπτάκια χωρις διαρροή. Το μόνο που σκέφτηκα είναι οι υψηλές θερμοκρασίες...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105733 από DOOM_NX


Αυτά εδώ δεν είναι άλατα από διαρροή;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105735 από lefteris
Παναγιώτη δεν υπάρχει διαρροή. Τι μπορεί να υπήρχε πριν από 10 χρόνια δεν ξέρω. Αυτό όμως που είδα και το λέω με σιγουριά είναι πως δεν υπάρχει διαρροή τα τελευταία χρόνια και τα διακοπτάκια ήταν με το χρώμα τους μέχρι και πέρυσι. :sick:
Εφόσον είναι σφιγμένα και δεν έχω διαρροή τον χειμώνα που καινε ή τώρα, εξετάζω να δώ πως έσκασε το χρώμα και έγιναν έτσι μόνο στα 3 αυτά και όχι στα υπόλοιπα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105737 από aithio
Λεφτέρη πας γυρεύοντας φίλε μου να ξηλώσεις δάπεδα σε λίγα χρόνια.
Δεν δουλεύουμε τις πλαστικές σωλήνες με τέτοιες θερμοκρασίες ...
Ειτε βάλε μια τρίοδη όπου χεράτα ρύθμισε την θερμοκρασία προσαγωγής κάπου γύρω στου 70 βαθμούς ή ακόμα καλύτερα λειτούργησε το σπίτι με τρίοδη και αντιστάθμιση.
Σχετικά με τα βανάκια που τρέχουν, τρέχουν από τον κορμό...
Θέλουν αλλαγή αλλα εγώ δεν θα έβαζα τέτοιου τύπου αλλά ρυθμιστικά...
Αυτά είναι τελείως βλακεία.

Gregori
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ