Ηλιακός θερμοσίφωνας bartec

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #153027 από michalisgr
Γεια χαρά.. Έχω τον άνω ηλιακό. Τώρα αυτές τις μέρες παρατήρησα πως δε ζεσταίνει όσο το έκανε πριν. Τον βαλαμε καινούριο το 2012. Τώρα λέω να ανεβω πάνω στη σκεπή να δω.. Βλέποντας τον από μπροστά έχει ΔΥΟ βανες πάνω.. Για να βάλω υγρό πως ακριβώς το βάζω; Από ποια μεριά;

Στάλθηκε από το X11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #153029 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Re:Ηλιακός θερμοσίφωνας bartec


Στάλθηκε από το X11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #153030 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Re:Ηλιακός θερμοσίφωνας bartec
Εδώ που έβαλα το κύκλο στάζει πολύ λίγο νερό σταγόνες δηλαδή. Πρέπει να στάζει η θέλει εξαέρωση;

Στάλθηκε από το X11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #153031 από formentini30
Απαντήθηκε από formentini30 στο θέμα Re:Ηλιακός θερμοσίφωνας bartec
Οι πάνω τρύπες είναι για να συμπληρώνεις ψυκτικό υγρό. Η μια έχει βαλβίδα σε περίπτωση που χρειαστεί εκτόνωση το σύστημα. Λογικά και οι δυο είναι ιδίες, αλλά για να είσαι σίγουρος άνοιξε αυτήν με την βαλβίδα, νωρίς το πρωί που θα είναι παγωμένο σχετικά το σύστημα. Και συμπλήρωσε ψυκτικό υγρό. καλό θα ήταν να είχες και μια μικρούλα δεξαμενή εκτονώσεις στο σύστημα αλλά οκ.
Το άλλο που στάζει αν μπορώ να δω καλά είναι το νερό της ΕΥΔΑΠ που εκτονώνει από την βαλβίδα ασφάλειας. Εκεί δεν κάνεις τίποτα . μόλις ανεβαίνει η πίεση στο καζάνι του νερού. Αυτή εκτονώνει λίγο και τέλος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 11 Μήνες πριν #153040 από fox
Απαντήθηκε από fox στο θέμα Re:Ηλιακός θερμοσίφωνας bartec
Μιχαλη αν εχει μηδενικες θερμοκρασιες το χειμωνα στην περιοχη βαζεις 1 λιτρο αντιψυκτικο σε 3 λιτρα νερο. Ξεβιδωνεις την ταπα και την βαλβιδουλα στην κορυφη του μποιλερ καθως και τον κατω αριστερο σωληνα που παει στον καθρεπτη και θα ριξεις νερο με το λαστιχο να τα πλυνεις καλα, θα εκπλαγεις απο την μαυριλα μεσα. Βιδωνεις την σωληνα του καθρεπτη και βαζεις τα υγρα απο την κορυφη εχοντας και τις δυο ταπες ανοικτες,μολις ξεχειλισει, βαζεις καναβι (λιγο) και βιδωνεις απαλα.Τον σωληνα του καθρεπτη δεν τον καναβονουμε ειναι κωνικο το εξαρτημα. Αν τον δουλευεις με ρευμα τακτικα θελει και αλλαγη ανοδιο-φλαντζα τα οποια ειναι στο πλαι του μποιλερ μαζι με το καλωδιο ρευματος και τον θερμοστατη, δυσκολη δουλεια.! Καλη επιτυχια
Υ.Γ Οσο ζεσταινει ο ηλιακος, τοσο θα σταζει η βαλβιδα πληρωσης δικτυου. Αν σταζει συνεχεια, την αλλαζεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ