ΩΡΟΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Περισσότερα
3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν - 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181262 από 4755
ΩΡΟΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ δημιουργήθηκε από 4755
Καλημέρα σε όλους
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος αν θέλω να  έχω ώρομέτρηση (πετρέλαιο) σε 2 διαμερισματα σε διόροφη οικοδομή και ο ένας όροφος έχει ηλεκτροβάνα και  ο άλλος έχει μόνο κυκλοφορητή ειναι σωστές οι ενδείξεις στον ωρομετρητή η πρέπει και οι δυο όροφοι να έχουν ηλεκτροβάνες ?
ο κυκλοφορητής συνδέεται  με τον ωρομετρητή φυσικά. δεν βρίσκω άκρη με τους τεχνικικούς  εδώ. πέρνω διαφορετικές απαντήσεις.!!
Ευχαριστώ πολύ
Last edit: 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν by 4755.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν - 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181275 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα ΩΡΟΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
ΒΑΛΕ ΠΙΝΑΚΑ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ ΕΧΕΙ ΩΡΟΜΕΤΡΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ .ΦΩΝΑΞΕ ΕΝΑΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΉΛΕΚΤΡΟΒΑΝΆ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ
Last edit: 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181280 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα ΩΡΟΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
ο κυκλοφορητης δεν διακοπτει την ροη αρα εξαρταται απ το ολο κυκλωμα το σωστο ειναι να υπαρχει και ηλεκτροβανα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 4 Ημέρες πριν #181315 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα ΩΡΟΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
Ωρομέτρηση χωρις ηλεκτροβάνες δε βγάζει νόημα.Με αυτό τον τρόπο ο ένας όροφος θα γράφει μόνιμα 100% του χρόνου λειτουργίας (ακόμα και αν δεν έχει ζητήσει αυτός τη θέρμανση, αλλά αναγκαστικά τη λαμβάνει) ενώ ο άλλος μόνο όταν μπαίνει στο κύκλώμα.
Επίσης ωρομέτρηση πρέπει να συνοδεύεται απο πίνακα κατανομής δαπανών θέρμανσης που συντάσσεται απο μηχανολόγο μηχανικό με βάση συγκεκριμένη μεθοδολογία με μέση τα χαρακτηριστικά του σπιτού και του συστήματος θέρμανσης (εγκατεστημένη ισχύς, είδος σωμάτων, απώλειες κτλ κτλ). Αν δεν έχει αυτός συνταχθεί, τότε η ωρομέτρηση δεν έχει μεγάλο νόημα και μπακαλίστικες κατανομές δαπανών αναλογικά μπορεί να απέχουν ΠΑΡΑ πολύ απο την πραγματικότητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 4 Ημέρες πριν - 3 Μήνες 4 Ημέρες πριν #181318 από 4755
Απαντήθηκε από 4755 στο θέμα ΩΡΟΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
Καλημέρα Σάββα
Συμφωνώ και εγώ απολύτως.
Μελέτη και πίνακα διανομης δαπανων με βαση τα χαρακτηριστικα του σπιτιου (σωματα,απωλειες κ.λ.π κ.λ.π ) και τον τύπο που βγάζει το αποτέλεσμα (πιστευω να γνωριζεις και εσυ)  ΕΧΩ απο μηχανολόγο..
Είπα στον Ηλεκτρολόγο να βάλει ηλεκτροβάνες και μού είπε ότι λόγω των πολλών αλάτων πού έχει το νερό τής περιοχής χαλάνε (κολλάνε) σύντομα και δεν τις προτείνει..
Εχω παραγγείλει ήδη νεο πινακα αυτονομίας γιατί εχει βλάβη αυτός πού εχω (πλακέτα μου λέει εχει βραχυκυκλωμα ) καθώς και θερμόμετρα λέβητα τα οποία δεν δείχνουν σωστα.
Απότι καταλαβαινω εχεις πείρα με το αντικειμενο ..τι προτείνεις ?? να βαλω ηλεκτροβάνες και ας χαλάνε (κολλανε) ? την πέμπτη εχω ραντεβου με τον ηλεκτρολόγο για τη δουλειά. αυτη.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Last edit: 3 Μήνες 4 Ημέρες πριν by 4755.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ