Συναγερμοί

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135130 από house
Εκανα μονος τα καναλια ,την ιδια περιοδο που εσκαβε ο ηλεκτρολογος ! ( εχω τελειωσει και τει ηλεκτρολογιας , αλλα δεν ασχολήθηκα ποτε με τα ηλεκτρολογικα και εγκαταστασεις )!
Οταν ομως έφτιαχναν το σπιτι , πειρα καλεμι και πέρασα και γραμμη !
Εβαλα σε καθε παράθυρο και σε καθε πορτα !
Αλλα περασα καλώδιο 8κλωνο , το 12 μου φενοταν τοτε υπερβολή !
ελεγα για μαγνητικες, δεσμης , ρανταρ και φως ασφαλειας !

ελεκτρον , μηπος να τα πω απο εμαιλ , η' να φτιάξουμε αλλο θεμα για συναργεμους ???
Γιατι εχω και εναν πίνακα γεμάτο ρελε, και κνχ siemens (τα ποιο φτηνα δηλαδη ) και θα ηθελα , να συνεργάζεται ο συναργεμος με το κνχ ! 120 θεσεις εχω στον πινακα (ειχα, τωρα γεμισαν , αλλα εχω παταρι πανω απ τον πινακα , να βαλω οτι θελω και οσα θελω )

Τον τελευταιο ομως καιρο , δεν εχω ρευστό και φαντασια να το φτιάξω !
Μπας και κανουμε καμια συνεργασια και προχωρησει το θεμα !!!

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135131 από electron
Tυπικά το KNX δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα σύστημα συναγερμού.
Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποιους ανιχνευτές κίνησης του KNX σαν είσοδο στον συναγερμό, οδήγησε μια έξοδο του KNX σε μια είσοδο ενός απλού συναγερμού και στήσε το πρόγραμμα έτσι ώστε αν χαθεί η επικοινωνία με οποιοδήποτε ραντάρ να χτυπάει ο συναγερμός.
Προϋπόθεση για να μην έχεις ψευδοσυναγερμούς: να είναι τα τροφοδοτικά ΚΝΧ σε UPS. Επισης μπορεις να οδηγήσεις κάποιες προγραμματισμένες εξοδους του πινακα (PGM) στο ΚNX και να το προγραμματισεις επειτα να κανει κάποιες λειτουργίες.. Φαντασια να εχεις οπως το λες και χρημα και ολα γινονται :)

Τα περισσότερα πλεον κεντρα συναγερμών στην αγορα βγαίνουν IP οποτε μετα μεσω δικτύου μπορείς να δεις και να κάνεις τα παντα (τοπικα και απομακρυσμένα). Οτι χρειαστείς στειλε μου στο email η ανοιξε νεο θεμα και μιλαμε απο εκει (δεν εχω προβλημα)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135132 από theoilia
house καλύτερα να κάνετε σε ένα καινούργιο θέμα την συζήτηση ή και εδώ ακόμη για να κλέψουμε καμία γνώση και εμείς οι υπόλοιποι... :)

Πέτρο αυτό το λιγκ που έβαλες με τα κινέζικα μικροκυματικά φαίνεται ενδιαφέρων μιας και είναι και σε καλή τιμή.Αυτό το βοήθημα που δίνουν δώρο κάνει την εγκατάσταση πιο εύκολη;Και αυτά τα τάμπερ(πχ της σειρήνας) θέλουν δική τους ζώνη;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135134 από electron
Βασικά αυτό το εξάρτημα είναι απαραίτητο για να τοποθετηθούν και να ρυθμιστούν σωστά τα beams.Χωρίς αυτό μονο στην τυχη σου (και στον θεο)μπορεί να ελπίζεις :lol: :P , Οσο αφορα τα tampers, αν εχεις την υποψια δολιοφθοράς οτα το συστημα ασφαλειας ειναι ξε-οπλιστο (την διαρκεια της ημερας πχ) καλο ειναι να τα βαλεις μονα τους και σε 24ωρη (παντα οπλισμενη) ζωνη.

Αλλιώς τα βαζεις κοινά με κατι άλλο που οπλίζει όμως και στην νυχτερινή όπλιση


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135137 από house
καλο ειναι καποιος μοδ , να φτιάξει ενα "συναγερμους" και να πανε ολα εκει .... να συνεχίσουμε εκει , γιατι ετσι δεν κωλαει με το " Ηλεκτρολογική εγκατάσταση σε ανακαίνιση σπιτιού "
Κωλαει εν μέρη ,γιατι πρεπει να μπει απ την αρχη , αλλα καλύτερα ειναι να συνεχίσουμε αλλού , αφου βλεπω συνεχεια !

ελεκτρον , δεν θα ηθελα προς το παρον , ο συναγερμος να εχει σχεση με το κνχ ! Γιατι τα υλικα εκει ειναι πανακριβα ! Το μονο που θελω να κολλήσει στο ολο συστημα ειναι το ιp , για ξεκολλήσει σε παρακαλω την φαντασια μου , γιατι λεφτα δεν παίζουν ! (ιδιος τοσα πολλα για το κνχ)
Άλλη ερωτηση , οταν λεμε 8-12-24-32 -192 ζωνες , και εχουμε 3 οροφους , απ το υπογειο 2(πορτες) στο εισογειο 1πορτα- 6 παραθυρα , 1οροφος , 1 πορτα-4 παραθυρα , πρεπει να μπουν καθε μια σε ξεχωριστη ζωνη ????? Μήπως παραθυρα αν οροφο , και χώρια πορτες , συνδεδεμενες μαζι σε καθε ζωνη ??? Δηλαδη 4-5 ζωνες , η' ολες μαζι σε μια ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135138 από theoilia
η λογική,αν το κατάβα καλά από τον Πέτρο,να μπαίνουν το κάθε ένα σε χωριστη ζώνη έχει να κάνει πρώτον με την ευκολία εντοπισμού κάποιας βλάβης και το κυριότερο είναι πως σε περίπτωση βλάβης να μην μείνει κάποιος χώρος απροστάτευτος πχ. όλες οι πόρτες που λες εσύ

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ