Λειτουργία μοτέρ σομπας

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #137840 από mastoras
Λειτουργία μοτέρ σομπας δημιουργήθηκε από mastoras
"Μσστόρια μου τα φώτα σας" :)

Τι μπορεί να έχει συμβεί και το μοτεράκι του κοχλία της σόμπας περιστρέφετε πότε δεξιά, και πότε αριστερά. :woohoo:

Η κίνηση του κοχλία πρέπει να είναι δεξιόστροφη, αλλά κάποια στιγμή το μοτέρ κολλάει και αρχίζει να γυρνάει αριστερά, με αποτέλεσμα να σταματάει η τροφοδοσία της σόμπας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #137841 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Λειτουργία μοτέρ σομπας
Τέτοια φάση την συναντάω σε απλά μοτέρ (σούβλας κουζίνας )που αν ζοριστούν αρκετά αντιστρέφεται η φορά τους . Μήπως να δεις αν βρίσκει κάπου ο κοχλίας ? λίγο γρασσάρισμα? έχει και πυκνωτή το συγκεκριμένο μοτέρ? τον εξέτασες με καπασιτόμετρο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #137844 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Λειτουργία μοτέρ σομπας
σε βλεπω για μοτερ ( θα ειναι πιο φτυνό απο επισκευη του ή επισκευασε το για καβατζα )
γιατι ως συνηθως θα γινει Παρασκευη και με κρυο....

εννοειται ΑΦΟΥ κανεις οτι ειπε ο συναδελφος απο πανω...

Θα ρωτησω την δευετρα τον ηλεκτρονικό της εταιρειας που δουλευω - εγω δεν ειμαι...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #137854 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λειτουργία μοτέρ σομπας
Ο κοχλίας γυρίζει άψογα χωρίς φορτίο [πελλετ] δοκιμάστηκε, λύθηκε, ρουλεμαν κτλ.

Αλλά με πέλλετ μόλις λίγο ζοριστεί γυρνάει ανάποδα.

Γνώσεις ηλεκτρονικού δεν έχω. Ρελέ δεν ξέρω εάν είναι ένα μικρό εξαρτηματάκι που παρεμβάλλεται στο ένα καλώδιο από τα δυο του μοτέρ. Μακρινή φώτο αλλά το εξαρτηματάκι διακρίνεται δεξιά απο το μοτέρ του κοχλία.

Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #137859 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Λειτουργία μοτέρ σομπας

mastoras έγραψε: Ο κοχλίας γυρίζει άψογα χωρίς φορτίο [πελλετ] δοκιμάστηκε, λύθηκε, ρουλεμαν κτλ.

Αλλά με πέλλετ μόλις λίγο ζοριστεί γυρνάει ανάποδα.

Γνώσεις ηλεκτρονικού δεν έχω. Ρελέ δεν ξέρω εάν είναι ένα μικρό εξαρτηματάκι που παρεμβάλλεται στο ένα καλώδιο από τα δυο του μοτέρ. Μακρινή φώτο αλλά το εξαρτηματάκι διακρίνεται δεξιά απο το μοτέρ του κοχλία.


το μικρο πραγματακι λεγεται πυκνωτης εκκινησης!!αλλαξε το αλλα πιστευω το προβλημα ειναι στο πελλετ,μαλλον μακρυ και πολλη σκληρο.μερικη κατασκευαστες κατασκευαζουν ετσι ωστε αν ζωριστουν τα μοτερ να περνουν αντιστροφες στροφες για να μην καει.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #137967 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λειτουργία μοτέρ σομπας
Η ταλαιπωρία βρίσκεται σε εξέλιξη. Τελικά το μοτέρ γυρνάει αριστερά μετά την παύση της ρίψης του πέλλετ, και όχι όπως είπα στην αρχή όταν φρενάρει η ζοριστεί.

Πριν αλλάξουμε μοτέρ, είπαμε τελικά να αλλάξουμε το ρελέ εκκίνησης. Σύμφωνα με τα στοιχεία του αυτό είναι 0.68 mf ενώ στην αγορά δεν βρήκαμε κάτω από 1 mf πουθενά.

Τι κάνουμε τώρα........ :(

Χρυσάφη το πέλλετ είναι κοντό και εργοστασιακό καλής ποιότητος.Στην δική μου την σόμπα [ίδιο μοτέρ] που έριχνα μερικές φορές κατι πέλλετ σαν καλαμάκια του φραπέ, τα έσπαγε ο κοχλίας, με ζόρι βέβαια αλλά τέτοιο πρόβλημα αντιστροφής δεν έκανε.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ