Πος θα κάνω το ανοικτό κύκλωμα κλειστό;;

Περισσότερα
3 Μήνες 5 Ημέρες πριν #181299 από kostas kap
Ναι ,μα γι'αυτό θέλω να το κάνω κλειστό κύκλωμα.
Θα ζεστενω το νερό τού λέβητα στον μισό χρόνο από ότι θέλω τώρα.
Επομένως θα ζεστενω το σπίτι στον μισό χρόνο, οπότε και ο λέβητας θα δουλεύει στον μισό χρόνο.
Οπότε οικονομία και απόδοση θα έχω περισσότερη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 5 Ημέρες πριν #181300 από dimlyk
τετοια λετε και περνετε κοσμακη στο λαιμο σας 
πληροφοριακα στην χυτρα η γιδα βραζει πιο γρηγορα οχι το νερο !
ΚΑΙ μια και θες χυτρα φροντισε να βαλεις και το μοναδικο εξαρτηματακι που εχουν μια και δεν χρειαζεται μονο ο αυτοματος 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 5 Ημέρες πριν #181301 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Kostas Kap ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΙΠΩΘΕΙ  ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟlΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ!!ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ Ο ΠΑΦΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΚΕΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ!!!ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΈΝΑΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΓΡΑΠΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΠςΡΙΓΡΑΦΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΣ!!**ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ **ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΖΑΜΠΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ*ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΗΜΙΜΕΤΡΕΣ ΜΗ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ!!ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΦΙΛΙΚΑ ΣΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ  ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΝΑ YOUTUBE forum ΟΜΑΔΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ *ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΗΝΑΞΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ***

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 5 Ημέρες πριν #181302 από kostas kap
                                                               ΚΑΤΑΡΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ 
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.
ΤΟ ΣΑΙΤ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ.....ΑΛΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ....
ΕΠΙΣΙΣ ΝΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ
ΝΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΟΣΩ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΟΥ.
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ  ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΡΟΥΣ ΕΧΩ ΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΟΣΟΥΜΕ.
ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΚΡΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ ΕΧΩ ΛΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΣΤΟΡΟΥΣ
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ ΟΠΙΟΣ ΘΕΛΕΙ Η ΟΠΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΤΙΚΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ ΟΛΑ 
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΕ ΟΛΑ.
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΟΣΕΙΣ.
                                                              ΕΥΧΑΡΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ


 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 4 Ημέρες πριν - 3 Μήνες 4 Ημέρες πριν #181314 από Savvas
Δε σου τα έχουν πει καλά. Το κλειστό κύκλωμα έχει κάποια πλεονεκτήματα και κάποια μειονεκτήματα (ή ας πούμε αυξημένες απαιτήσεις συντήρησης).
Για να μην επεκταθώ τώρα καθώς δεν έχω χρόνο, αυτό που θα ήθελα να σου επισημάνω, είναι πως οι προσδοκίες που έχεις δεν ρεαλιστικές, δε σε έχουν ενημερώσει σωστά. Δηλαδή τα περί 50% οικονομία είναι παραμύθια και πέρα απο κάθε πραγματικότητα.
Το δοχείο στην ταράτσα είναι για να προσφέρει στατική πίεση στο σύστημα και σε καμία περίπτωση δε θερμαίνεται το νερό εκεί ώστε να έχεις απώλειες. Η στήλη ( υπο την προϋπόθεση ότι δεν έχουν κάνει κάποια μεγάλη χαζομάρα στην εγκατάσταση) δε συμμετέχει στην ενεργή κυκλοφορία και η θέρμανση δε φτάνει στην ταράτσα. Αν εσύ πιάνεις το δοχείο διαστολής στην ταράτσα να είναι ζεστό, σου έχουν κάνει κάπου λάθος στη συνδεσμολογία.
Επίσης ίσως να μη έχουν δώσει αρκετό ύψος στο ανοιχτό δοχείο στην ταράτσα. και ίσως να ελέγξετε την υποπίεση που δημιουργεί ο κυκλοφορητής.
Ανακεφαλαιώνω λέγοντας πως σε επίπεδο οικονομίας κατανάλωσης καλύτερα να περιμένεις γύρω στο 5% (με πολλά ερωτηματικά) και αυτό υπό προϋποθέσεις και φυσικά να υπολογίσεις το αυξημένο κόστος περιοδικής συντήρησης (κλειστό δοχείο διαστολής, αυτόματος πλήρωσης και ασφαλιστικά που όλα πρακτικά αποτελούν αναλώσιμα του συστήματος).
Το ανοιχτό κύκλωμα λειτουργεί στο 1bar και όχι στις σχεδόν μηδέν ατμόσφαιρες.!!!!!!
Στο κλειστό κύκλωμα είναι 1,5bar. Οι αναλογίες με τη χύτρα ταχύτητας, όπως ήδη επισημάνθηκε είναι απολύτως άστοχες.
Ρώτησε να σε ενημερώσουν καλύτερα και υπεύθυνα , πριν μπεις σε περιπέτειες ή τέλος πάντων έχε ρεαλιστικές προσδοκίες για να μην απογοητευτείς στο τέλος. Και αν δε λειτουργεί ικανοποιητικά η παρούσα εγκατάσταση, ψάξτε να βρείτε το λάθος που έχει γίνει. Γιατί ίσως και να μην λυθεί με το κλειστό σύστημα στην τύχη.


Υ.Γ. Γιατί έχεις 100lt στην ταράτσα....? !!!!! Το ανοιχτό δοχείο διαστολής δεν απαιτεί μεγάλη ποσότητα, πρακτικά μπαίνουν δοχεία των 30-50lt που το νερό που πραγματικά κρατουν λόγω φλοτέρ είναι γύρω στα 10-30lt ....
Last edit: 3 Μήνες 4 Ημέρες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas kap

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ