Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #84602 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
Φιλαρακι μου το εχω ψαξει αρκετα(φυσικος γαρ εφαγα 6 απο τα καλυτερα χρονια μου στην σχολη..)Αυτα που σου λεω ειναι απλη φυσικη της β λυκειου και οχι η θεωρια του χαους.Οι διαφορες εταιριες με διαφορα τεχνασματα προσπαθουν να παραμυθιασουν τον κοσμο.Το θεμα ειναι οτι πολυ απο εμας θελουν καινα παραμυθιαζονται.. ;) .Δεν γινεται ποτε να παρεις ουτε καν αυτο που δινεις απο μια μηχανη ποσο μαλον παραπανω και 4,5 φορες.Α το AC ειναι και αυτο μηχανη οπως ο κινητηρας του αυτοκινητου σου,απλα ονομαζεται ψυκτικη μηχανη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #84609 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
Δεν ειναι ακριβως το ιδιο ενας κινητηρας κι ενας ψυκτικος κυκλος, αλλα τεσπα.
Το AC δεν μετατρεπει την ηλεκτρικη ενεργεια σε θερμικη, την μετατρεπει σε εργο για να μεταφερει θερμοτητα.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stef, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #84610 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
Εφαγες 6 χρόνια και αυτά έμαθες για τον ψυκτικό κύκλο και τις αντλίες θερμότητας;
Μπράβο!!!

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aristidis540, Stef

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #84617 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

panosf01 έγραψε: Φιλαρακι μου το εχω ψαξει αρκετα(φυσικος γαρ εφαγα 6 απο τα καλυτερα χρονια μου στην σχολη..)Αυτα που σου λεω ειναι απλη φυσικη της β λυκειου και οχι η θεωρια του χαους.Οι διαφορες εταιριες με διαφορα τεχνασματα προσπαθουν να παραμυθιασουν τον κοσμο.Το θεμα ειναι οτι πολυ απο εμας θελουν καινα παραμυθιαζονται.. ;) .Δεν γινεται ποτε να παρεις ουτε καν αυτο που δινεις απο μια μηχανη ποσο μαλον παραπανω και 4,5 φορες.Α το AC ειναι και αυτο μηχανη οπως ο κινητηρας του αυτοκινητου σου,απλα ονομαζεται ψυκτικη μηχανη

Τελικά φιλαράκι,επειδή δεν είμαι φυσικός αλλά μηχανολόγος,οι εταιρίες μας παραμυθιάζουν ή εμείς θέλουμε να παραμυθιαζόμαστε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #84625 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
Παιδια το Α/C οπως και το ψυγειο ειναι το αντιστοιχο μιας θερμικης μηχανης και,απλα ονομαζονται ψυκτικες μηχανες,οι αρχες λειτουργιας ειναι οι ιδιες.Εσυ που ειρωνευεσαι ομως φιλε μου aithio για εξηγησε το μας λαϊκα πως γινεται να παραγεις ενεργεια απο το τιποτα..Το μηχανικο εργο ειναι η ενδιαμεση μορφη ενεργειας ας πουμε για να μεταφερουμε θερμοτητα απο την μικρη θερμοκρασια στην μεγαλη.ακουω η μαλον διαβαζω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #84629 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
τι αλλο θα διαβασουμε,οι μεγαλες εταιριες κλιματιστικων δεν ειναι τσαρλατανοι που σημερα πουλανε λεβητες ιοντων με 600% αποδοση και αυριο ξυλοσομπα που με 10 κιλα θα βγαζεις τον χειμωνα.
Και οσοι δεν γνωριζουν πως δουλευει το κλιματιστικο και η αντλια θερμοτητος να μην λενε οτι τους κατεβασει το κεφαλι τους.
Γιατι υπαρχει κοσμος που δεν γνωριζει και μπαινει εδω μεσα να διαβασει και θα πιστεψει οτι το κλιματιστικο καιει οσο το απλο αεροθερμο,ελεος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stef

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ