Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #36638 από Asteris
Αγαπητέ μας μπασκετμπολίστα, αυτό που λες δεν γίνεται, γιατί ο αέρας από τον εξωτερικό σωλήνα πρέπει να έρθει όσο πιό κοντά γίνεται στις μπροστινές κάτω γρίλιες που έχουν τα κοινά foyer/κασέτες, ώστε να τον ρουφήξει το τζάκι μόνο του. Αναγκαστικά θα έχει επαφή με τον χώρο που μπαίνει ο αέρας δωματίου μέσα στο κάτω μέρος της εστίας. Αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου και δεν το κατάλαβα καλά, ζωγράφισέ το μας (κυριολεκτικά, με την καλή έννοια) για να το καταλάβουμε καλύτερα.

Η άλλη λύση και πολύ πιό απλή, είναι να βάλεις γρίλια εισαγωγής αέρα δωματίου, η οποία να είναι ρυθμιζόμενη και να κλείνει τελείως το βράδυ όταν αφήνουμε το τζάκι να σβήσει.

Και φυσικά η ακόμα καλύτερη λύση, είναι να έχει η εστία μας απευθείας είσοδο εξωτερικού αέρα από κάτω, ώστε να έρθει να κουμπώσει ο σωλήνας ερμητικά και να μην μπορεί να βγάλει αέρα προς το δωμάτιο με κανέναν τρόπο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnkorfas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #36763 από johnkorfas
Εγώ σκεφτόμουν κάτι πιο πολύπλοκο αλλά μάλλον θα προτιμήσω τις γρίλιες που κλείνουν τελικά..
Ευχαριστώ και πάλι.
Επειδή δεν έχω φωτογραφική αυτή τη στιγμή, δανείζομαι την εικόνα απο το τζάκι του φίλου SRT1979 που έδωσες ως παράδειγμα. Το τζάκι μου εγώ έτσι σκέφτομαι να το κάνω.
Απλά για την ιστορία έλεγα εκεί που δείχνει το βέλος να απομονώσω τον εξωτερικό αέρα στην βάση του τζακιού, και μετά με γρίλιες απο χαμηλά και με σπιράλ να στέλνω τον εσωτερικό αέραστοθερμοθάλμο, και να εκτονώνεται απο τις γρίλιες στην οροφή.
Επειδή δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει ή αν θα δουλέψει κάτι τέτοιο θα ακολουθήσω τις γρίλιες που κλείνουν.
Ευχαριστώ πολυ, και δεν είναι τυχαίο που το κάρμα σου είναι τόσο καλό!! :cheer:

Εχω ένα θεματάκι με το ανέβασμα της εικόνας οπότε ελπίζω το link να λειτουργήσει..
dl.dropbox.com/u/105881410/Untitled-1.jpg
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by johnkorfas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #36764 από AndreasX
Ομολογώ ότι το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξες φίλε Αστερή μου έλυσε μέσα στις 4 σελίδες του απορίες που δεν μου είχαν λύσει εκατοντάδες που έχω διαβάσει έως τώρα στο φόρουμ. Ένα απλό ευχαριστώ είναι πολύ λίγο προς εσένα (αλλά και τα άλλα παιδιά εδώ μέσα). Το ότι μοιράζεστε μαζί μας τις γνώσεις που έχετε αποκτήσει σπαταλώντας χρόνο, χρήμα, σωματική και πνευματική ηρεμία, χωρίς (οι περισσότεροι) να περιμένετε κάποια ανταπόδοση, είναι, πώς το λέει η διαφήμιση, αξία ανεκτίμητη. Είναι σαν να βρίσκεσαι μέσα στην ομίχλη και ξαφνικά κάποιος να τη διώχνει απ΄τα μάτια σου και να βλέπεις καθαρά. Ο Θεός να σας δίνει δύναμη να συνεχίσετε. Και πάλι ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46491 από pduke
αχέμ!, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω και ας με κυνηγάει ο Αστέρης. Αν κάπου απαντήθηκε ζητώ συγνώμη, έχω φάει τα μάτια μου. ρωτάω σε αυτό το τόπικ γιατί είναι το σχετικότερο δυνατό.

Σε κτιστό τζάκι με πυρότουβλο υπάρχει λύση να μπει foyer χωρίς να σπάσουμε όλη την πέτρινη φούσκα αντικαθιστώντας την εξολοκλήρου με γυψοσανίδα?
Μπορούμε δηλαδή ανοίγοντας ένα "παράθυρο" μπροστά στον πέτρινο κώνο να δημιουργήσουμε μέσα τον θερμοθάλαμο - μονώνοντας, ασβεστώνοντας και κλείνοντας με μονωμένη γυψοσανίδα - να πετύχουμε όλες τις προϋποθέσεις που απαιτεί ένα foyer για να δουλέψει εξίσου καλά με όλα τα προηγούμενα παραδείγματα?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46520 από GT

pduke έγραψε: αχέμ!, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω και ας με κυνηγάει ο Αστέρης. Αν κάπου απαντήθηκε ζητώ συγνώμη, έχω φάει τα μάτια μου. ρωτάω σε αυτό το τόπικ γιατί είναι το σχετικότερο δυνατό.

Σε κτιστό τζάκι με πυρότουβλο υπάρχει λύση να μπει foyer χωρίς να σπάσουμε όλη την πέτρινη φούσκα αντικαθιστώντας την εξολοκλήρου με γυψοσανίδα?
Μπορούμε δηλαδή ανοίγοντας ένα "παράθυρο" μπροστά στον πέτρινο κώνο να δημιουργήσουμε μέσα τον θερμοθάλαμο - μονώνοντας, ασβεστώνοντας και κλείνοντας με μονωμένη γυψοσανίδα - να πετύχουμε όλες τις προϋποθέσεις που απαιτεί ένα foyer για να δουλέψει εξίσου καλά με όλα τα προηγούμενα παραδείγματα?


Με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται.

Απλά μη σου κακοφανεί αν το παράθυρο καταλήξει μπαλκονόπορτα...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46576 από Asteris
Μπορείς, αλλά συνήθως η δουλειά που θα απαιτηθεί, θα είναι παραπάνω από το να την γκρεμίσεις και να κάνεις καινούργια από γυψοσανίδα (καθάρισμα, ασβέστωμα, ντύσιμο με πετροβάμβακα, άνοιγμα εξαγωγής αέρα και όλα αυτά μέσα στην στενούρα της χτιστής καμινάδας).

Αν βέβαια υπάρχει καμιά προχωρημένη τεχνοτροπία στο εξωτερικό της φούσκας (όπως είχα δει καθρέφτες, ή σταμπωτό κλπ), τότε όπως βολεύεται κανείς, κρατάει την χτιστή και κάνει λίγο παραπάνω κόπο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ