Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27153 από ragavelas
Basika εγω σκεφτόμουν ότι αφήνεις τρύπα εξωτερική, περσίδες πάνω και απλά προσαρμόζεις στην εξωτερική ένα βεντιλατέρ. Δλδ καθόλου εσωτερικό αέρα... Τέλος πάντων, όπως είπα και πριν υποθετικό το ερώτημα, αφώς και δεν αμφισβητώ το σχήμα.
Πάντως έχω αρχίσει να παρατηρώ σε σπίτια φίλων, τα οποία έχουν τζακι τοποθετημένο εξαρχής, ότι απλά τα βάζουν και τα ντύνουν με γυψοσανίδες. Ούτε τρύπες έξω ούτε μέσα ούτε πάνω ούτε κάτω. Μια μέρα μάλιστα το χειμώνα που μας πέρασε τουμπανιάσαμε ένα τέτοιο και άρχισε να βρωμάει η γυψοσανίδα η οποία μάλιστα είχε πυρώσει.... Αρπακολλατζίδικες δουλειές οι οποίες υποθέτω ότι έγιναν από τον χτίστη για λόγους οικονομίας (μην πληρώνει μεροκάματα σε τζακά ο εργολάβος).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27161 από Asteris

ragavelas έγραψε: Basika εγω σκεφτόμουν ότι αφήνεις τρύπα εξωτερική, περσίδες πάνω και απλά προσαρμόζεις στην εξωτερική ένα βεντιλατέρ. Δλδ καθόλου εσωτερικό αέρα... Τέλος πάντων, όπως είπα και πριν υποθετικό το ερώτημα, αφώς και δεν αμφισβητώ το σχήμα.
Πάντως έχω αρχίσει να παρατηρώ σε σπίτια φίλων, τα οποία έχουν τζακι τοποθετημένο εξαρχής, ότι απλά τα βάζουν και τα ντύνουν με γυψοσανίδες. Ούτε τρύπες έξω ούτε μέσα ούτε πάνω ούτε κάτω. Μια μέρα μάλιστα το χειμώνα που μας πέρασε τουμπανιάσαμε ένα τέτοιο και άρχισε να βρωμάει η γυψοσανίδα η οποία μάλιστα είχε πυρώσει.... Αρπακολλατζίδικες δουλειές οι οποίες υποθέτω ότι έγιναν από τον χτίστη για λόγους οικονομίας (μην πληρώνει μεροκάματα σε τζακά ο εργολάβος).


Όσο και μάπα να είναι το τζάκι, το μαντέμι του θα ανεβάσει 200-250 βαθμούς και αν τα πάντα γύρω του είναι κλειστά με γυψοσανίδα, είναι θέμα ωρών να ανεβάσει όλη η φούσκα τέτοια θερμοκρασία, οπότε και καίγονται μονώσεις, σκάνε γυψοσανίδες κλπ...

Και το δικό μου το προηγούμενο το ανοιχτό, έτσι έκανε ένα ΣΚ του 2010 που το ανάψαμε να το ξεπαρθενιάσουμε, πριν φάει σούτι για να μπει το ενεργειακό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27286 από johnnys
dmtr ευχαριστω για τον χρονο σου και για την βοηθεια.
ειχα καλη αποψη για την εταρεια αλλα ειναι αλλιως να στο επιβεβαιωνει καποιος με προσωπικη εμπειρεια.μαλλον για εκει παω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27293 από johnnys
καλησπερα janluca.ευχαριστω για την βοηθεια,καιεγω καινουργιος ειμαι παρολο που το διαβαζω το forum εδω και πολυ καιρο, και μου πηρε λιγο να βγαλω ακρη με την απαντηση και την παραθεση.
το δικο μου σπιτι ειναι μεζονετα 75+75 με ενδοδαπεδεια και θερμοπροσοψη,με το τζακι να χρησιμοποιητε για συμπληρωματικη πηγη θερμανσης,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα βαλω κανενα που θα μου καιει τα ξυλα με τον τονο και απο ζεστη τιποτα.
και μια ακομη απορια:το βεντιλατερ με την αυτοματη επιλογη ειναι στανταρ η υπαρχει σαν επιλογη με επιπλεον χρεωση απο το απλο κιτ βεντιλατερ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27402 από Janluca.

johnnys έγραψε: καλησπερα janluca.ευχαριστω για την βοηθεια,καιεγω καινουργιος ειμαι παρολο που το διαβαζω το forum εδω και πολυ καιρο, και μου πηρε λιγο να βγαλω ακρη με την απαντηση και την παραθεση.
το δικο μου σπιτι ειναι μεζονετα 75+75 με ενδοδαπεδεια και θερμοπροσοψη,με το τζακι να χρησιμοποιητε για συμπληρωματικη πηγη θερμανσης,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα βαλω κανενα που θα μου καιει τα ξυλα με τον τονο και απο ζεστη τιποτα.
και μια ακομη απορια:το βεντιλατερ με την αυτοματη επιλογη ειναι στανταρ η υπαρχει σαν επιλογη με επιπλεον χρεωση απο το απλο κιτ βεντιλατερ?


Καλημέρα Johnnys. Δεν είμαι ειδικός για να σου πω αν το συγκεκριμένο μοντέλο θα σου καλύψει τον χώρο σου αλλά αφού το θέλεις για συμπληρωματική θέρμανση νομίζω ότι είναι μια χαρά. Το βεντιλατέρ που το συνοδεύει έχει και αυτόματη αλλά και χειροκίνητη λειτουργία. Επίσης το τζάκι δουλεύει και με κλειστό το βεντιλατέρ μόνο με φυσική ροή. Βέβαια μόλις ανεβάσει θερμοκρασία αυτόματα παίρνει μπρος μόνο του. Θα σου τα εξηγήσει καλύτερα ο εγκαταστάτης σου. Αν έχεις χώρο για ξύλα και όρεξη για κουβάλημα και καθάρισμα μην το σκέφτεσαι. Ο φετινός χειμώνας ενδείκνυται για παρέα στο σπίτι δίπλα στην φωτιά γιατί οι πολλές βόλτες θα κοπούν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28842 από Μπάμπης
Καλησπέρα
Θέλω να βάλω κασέτα ή foyer invicta, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο τεχνικό ?
Μένω Νέα Φιλαδέλφεια Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Μπάμπης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ