Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98689 από Στελιος1
Ας μου επιτραπεί μια ερώτηση ακόμα. Στις αναρροφήσεις του βεντυλατέρ, ή στις εξόδους από τις περσίδες του βεντυλατέρ, μπορεί κανείς να βάλει φίλτρο κατακράτησης .... σωματιδίων? Πρέπει να είναι ενεργού άνθρακα? Τι είδος φίλτρου μπορεί να τοποθετηθεί? Τι αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες? Ή το βάζεις στην αναρρόφηση και ξαμπερδεύεις? Στην αναρρόφηση, ή στην έξοδο? Ή μήπως θα κόψει πολύ τη ροή με ανεπιθύμητα αποτελέσματα για την "ψύξη" της εστίας?

Όπως καταλάβατε... το έχουμε γυρίσει στη "βελτιστοποίηση" μιας καλής εγκατάστασης. Γιατί ως γνωστόν, ο εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο. Και φυσικά, ψάχνουμε για μικρές λύσεις, που αν είναι δυνατόν, με μικρό κόστος, να βελτιώνουν κατά πολύ το τελικό αποτέλεσμα (στην περίπτωση αυτή, την ποιότητα του αέρα που βάζουμε σπίτι μας).[/quote]





Στην αναρροφηση, διοτι στην εξαγωγη ισως ειναι και προτιμοτερο τα σωματιδια να κυκλοφορουν ελευθερα παρα να (ισως καποιες στιγμες) ''ψηνονται''. Οσο πυκνοτερο παντως ειναι το φιλτρο, τοσο μεγαλυτερη επιφανεια εισαγωγης χρειαζεται ωστε να μην πνιγεται το μοτερ. Πειραματα δηλαδη..
Επισης οσο πυκνοτερο ειναι τοσο πιο συχνα θελει καθαρισμα. Εβαζα παλια σιτα κουνουπιων για να μην μπουν εντομα, μου καηκαν 2 μηχανακια ετσι (δεν ασχολειται ο κοσμος οπως μερικοι εδω, ουτε καν τ μενου του κοντρολ δεν μαθαινουν). Σε αλλη περιπτωση ενω δεν υπηρχε σιτα ειχε βουλωσει σχεδον τελειως η περσιδα και η ανεμη του βεντυλατερ.
Καλυτερη περιπτωση νομιζω πως θα ηταν να δημιουργησεις στατικο ηλεκτρισμο σε μεταλικη σιτα. Αλλα δεν μπορεσα να μαθω τροπο γ αυτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98757 από SHERIF

skra έγραψε: καλησπέρα και από εμένα,

Μετά από αρκετή περιπλάνηση στις σελίδες του φόρουμ,
σκέφτηκα να επισυνάψω ένα σχέδιο του σπιτιού για μία ιδιαίτερη περίπτωση που έχω.
Σκέφτομαι να βάλω νέο τζάκι στο εξοχικό στους Αγίους Θεοδώρους Κορινθίας.
Σε περιοχή χωρίς ιδιαίτερα κρύα, απλά το σπίτι είναι ψηλά προς το βουνό.

Ένα σχέδιο του σπιτιού επισυνάπτω στην συνέχεια:





Η ιδιαιτερότητα είναι πως θέλω το τζάκι να τοποθετηθεί όσο το δυνατό λιγότερο μέσα στο σπίτι.
Δηλαδή σκεφτόμουν να γίνει μια κατάλληλη τρύπα στον τοίχο και το τζάκι να έρθει, αν όχι "πρόσωπο"
με τον εξωτερικό τοίχο, το απαραίτητο ελάχιστο μέσα.
Ασφαλώς να έχει ένα αεραγωγό για ζεστό αέρα στο σαλόνι/κουζίνα (σχήμα)
και να βγάλω και έναν επιπλέον αεραγωγό στο υπνοδωμάτιο 1.

Πως το βλέπετε οι γνώστες?
1) Είναι εφικτή μία τέτοια κατασκευή?
2) Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και κάποια κασέτα με κατάλληλη επένδυση σαν πιο οικονομική λύση?
Ίσως και κάποιο από τα Leroy?
2) Με κατάλληλο "ντύσιμο" εξωτερικά του τζακιού θα έχω απώλειες?
3) Θα χρειαστώ και βεντιλατέρ για τόσο μικρή απόσταση (μικρότερη του 1,5 μέτρου)
του υπνoδωματίου1 από την εστία?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,
Σπύρος


Σου απαντώ καθυστερυμένα γιατί τώρα το είδα αν δεν έχεις προχωρήσει σε αγορά ή κατασκευή ρίξε μια ματιά εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...id=53&limitstart=150, βάλε εστία με εναλλάκτη καμινάδας χωρίς βεντιλατέρ θα σου το κάνει φούρνο με λίγα ξύλα, περίμενε το καλοκαίρι για αγορά εστίας που το γνωστό πολυκατάστημα κάνει προσφορές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105197 από nasos02

leon1566 έγραψε: εχω την αντυπωση πως αυτο που δινεις φιλε dinosk

(www.chazelles.com/catalogue/inserts/chaz...gris-fonte-volet-obt ειναι κασετα.

το foyer της chazelle μπορεις νατ τα δεις εδω

www.chazelles.com/catalogue/inserts/hp/

αν κανω λαθος διορθωστε με.

Λεον, ενδιαφερομαι και εγω για αυτή την εστία αλλα ο μάστορας μου ζητάει 3000 ευρώ για αγορά (1800 ευρώ), εγκατάσταση της εστίας, θερμοθάλαμο με πετροβάμβακα με αλουμίνιο, περσίδες και γυψοσανίδα. Χωρίς την επένδυση με μάρμαρα και αφού εγώ μόνος μου γκρεμίσω το υπάρχων τζάκι. Μπορείς να με βοηθήσεις σε παρακαλώ πωσ να κινηθώ γιατί ειναι πολλα τα λεφτα Λεον...
Σημείωση : δεν είμαι Θεσσαλονίκη αλλα 60 km μακριά.

ενημερωτικα εγω εχω βαλει το hp800 σε μετατροπη παλαιου τυπου στα 2250 ολα μεσα(τζακι,εργατικα,μονωσεις,καπνοδοχο).
δυστυχως ανακαλυψα το forum αφου ειχε γινει η μετατροπη και πιστευω με τις τωρινες γνωσεις που απεκτησα εδω μεσα θα το ειχα διαπραγμτευθει γυρω στα 1900-2000.
τελος παντων το θεμα ειναι οτι ολα εγιναν οπως επρεπε , το τζακι δουλευει αψογα στα 3 δοκιμαστικα αναματα που εκανα οποτε ολα οκ.
σε κανενα διμηνο θα δουμε τι ψαρια θα πιασουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111903 από fantom007gr
Καλησπερα σε ολα τα καλα παιδια
πολλυ ενδιαφερων το φορουμ,με ενθουσιασμο μπορω να πω πως με αποροφα πολλες ωρες ημερησιως πλεον.
να ρωτησω παρακαλω και εγω αν μια επιλογη που εχω σκεφτει για το τζακι μου ειναι σωστη?
εχω επιλεξει να μετατρεψω το τζακι μου σε ενεργιακο με το μονομπλοκο της edilkamin titano 2 οψεων.
σας ευχαριστω ολουσ εκ των προτερων αν μπορειτε να με συμβοθλεψετε για την επιλογη μου.
ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118099 από WESTIE
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑς ΓΙΑ ΚΑΣΕΤΑ KFD ΠΟΛΩΝΙΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118239 από pontios74
KFD δε νομιζω να εχει καποιος απο δω μεσα....αυτα που ειναι δοκιμασμενα και πολυ καλα ειναι τα κρατκι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.154 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ