Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159732 από dimlyk
οι θεωρητικες αποδοσεις ειναι περιπου οι ιδιες και πρακτικα πολυ δυσκολα θα τις δεις ... κι επισης ελαχιστοι κατασκευαστες τις εχουν πιστοποιησει ...οι περισοτεροι απλα πετανε νουμερα :)
ομως πιο πολυ θα πρεπει να σε απασχολησει η σωστη τοποθετηση του τζακιου αλλα και των υδραυλικων ...και μια και μιλας για υδραυλικο και η ευκολια καθαρισματος γιατι θα πιασει καποια στιγμη πισσα κι αυτο μειωνει αρκετα την αποδοση και καλο θα ηταν να μπορεις να την καθαριζεις μονος σου σχετικα ευκολα ...οποτε καλο θα ηταν να ζητησεις να στα δειξουν ...κι αν και προτρεχω οταν με το καλο το εγκαταστησεις εχε στο νου σου και τις μπριγκετες σαν καυσιμο αν τα ξυλα δεν ειναι πολυ φτηνη λυση για σενα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159734 από kostas_six
Καταληγω στο Technical παντως μιας και το Hoxter ειναι και ακριβοτερο αλλα δεν βρισκω και αντιπροσωπο στη Μακεδονια σε περιπτωση που χρειαστω κατι. Το technical εχει TUV πιστοποίηση οποτε με καθησυχάζει. Το καθαρισμα του τζακιου ειναι οντβς ενα θεμα που πρεπει να το κοιταξω. Τα ξυλα φετος τα βρηκα σε τιμη που δεν συμφερει η μπρικετα ωστοσο παντα παραμενει μια εναλλακτική. Ευχαριστω για τις απαντησεις... Θα επανελθω με νεοτερα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162935 από Ευάγγελος78
Χαιρετω με την σειρα μου το forum που μου εχει δωσει απαντησεις σε πολλες ερωτησεις μου σχετικα με την αλλαγη απο παραδοσιακο σε ενεργειακο τζακι.
Εχω σκοπο να εγκαταστησω ενα foyer και εχω καταληξει καπου, επειδη ειναι γωνιακο το υφισταμενο παραδοσιακο τζακι, κοιταω επι το πλειστον για γωνιακο foyer.
Μηπως ειναι καλυτερα ως προς την αποδοση ομως, αυτα με την μπροστινη οψη, αφου ετσι και αλλιως θα το γκρεμισω που θα το γκρεμισω και θα φτιαξω καινουργια επενδυση, ας μην εχει και δευτερο τζαμι γωνια και μειωνεται η αποδοση ή δεν παιζει καθολου ρολο; Δηλαδη γωνιακο σε σχεση με ισιο, (μιλαμε για ιδια μαρκα και ιδια kw), το παραπανω τζαμι γωνια μειωνει την αποδοση; *(αφου θα λειπει μια πλευρα μαντεμι)
Επισης στην χτιστη καμιναδα, βλεπω κοιτωντας απο μεσα, στο υψος της οροφης (ρετιρε) μπετοβεργες. Πιθανον ο μηχανολογος τους απαγορεψε να τις κοψουν για λογους στατικοτητας, και δεν προτιθεμαι και εγω.
Και για να περασω απο πλαινο τοιχο την καμιναδα λιγο δυσκολο γιατι και απο τις δυο μεριες της γωνιας που ειναι το τζακι, εχω μπαλκονι.
Θα εχω προβλημα αν σταματαει η inox καμιναδα στο ταβανι και με σωστο κλεισιμο και μονωση στην οροφη συνεχιζει η παλια τεραγωνη τσιμεντενια χτιστη καμιναδα απο την ταρατσα και πανω;
Καθε συμβουλη σας......πολυτιμη!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162955 από dimlyk
την αποδοση την αναφερει ο κατασκευαστης του τζακιου και δεν αλλαζει...πιθανη διαφορα οσο μεγαλωνει το τζαμι ειναι να μεταδιδεται περισσοτερη ζεστη με ακτινοβολια ...αυτο ομως δεν αλλαζει την συνολικη αποδοση .
το σωστο ειναι να ειναι η καμιναδα ενιαια και για τον καθαρισμο της ...μ αυτα τα σιδερα συμβαινει το εξης ...αν δεν προστατευονται ετσι κι αλλιως καταστρεφονται αν δεν ειναι ηδη ...αν εχεις δυνατοτητα να τα δει καποιος στατικος και να σ απαντησει για το κοψιμο κι ισως να σου προτεινει και καποια αποκατασταση χωρις πολλα μερεμετια... επισης μπορεις να βρεις και κανα τζακα χειρουργο να σου χαραξει την ινοξ να περασει μεσα απο τα σιδερα και να μονωσει τις τρυπουλες αφου στηριξει το συγκεκριμενο κοματι να μην μετακινειτε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ευάγγελος78

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162990 από Ευάγγελος78
Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου, δεν το ειχα σκεφτει αυτο με την χαραξη ενος σωληνα inox αναμεσα στα σιδερα. Παντως το αποκλειεις να συνεχιζει μετα την inox εξωτερικα η χτιστη ας ειναι και μονωμενη;

Θα γινει παντως μια εκτιμηση σιγουρα απο ειδικο γιατι ειναι πολυκατοικια και αν κοψω απο μονος μου τα σιδερα... μην εχουμε θεματα!!!

Επισης το διαμερισμα ειναι 90τμ, Αθηνα, ρετιρε εκτεθειμενο γυρω γυρω, κατασκευης 2007 με κλασσικη μονωση τοιχου και ταρατσας και βαζω τον πυχη για τζακι βαρια 14kw.

Απο τα παρακατω εκτος απο το invicta που διαβαζοντας εδω μεσα θεωρειται αξιοπιστη εταιρια, τα αλλα πως σας φαινονται, (δεδομενου οτι για τζακι θα δαπανησω εκει γυρω στο 1000αρικο)


Τα βαζω με σειρα τιμης
www.panthermica.gr/liseo-l7-l-or-r

www.skroutz.gr/s/9098539/Nordflam-Elbrus...%85%CF%81%CE%BF.html

www.skroutz.gr/s/9098722/Nordflam-Trent-...%AC%CE%BC%CE%B9.html

www.skroutz.gr/s/9106949/Nordflam-Torn-Left-Right-Glass.html

www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/tzakia-a...kor-147-kw-62195945/

www.skroutz.gr/s/12103000/Invicta-700-Foyer-d-Angle.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162993 από dimlyk
δεν αποκλειω τιποτα...σου λεω πιο ειναι προτιμοτερο...ετσι κι αλλιως το ζητουμενο ειναι η θερμανση με οσο το δυνατον λιγοτερους συμβιβασμους .
αθηνα ειναι και οι θρακομακεδωνες :) ....τα 14 παντως ακουγονται οριακα εως λιγα αν σκεφτεις οτι τα πραγματικα ειναι γυρω στα 10 . ...αν δεν εχεις καποια μελετη μπορεις να μετρησεις τα σωματα σου (υπαρχουν πινακεσ στο ιντερνετ) να δεις τι ειχες μεχρι τωρα .
για τζακι δεν θα προτεινω εγω...αρκετα προβληματα εχουν παρουσιαστει ομως τα περισσοτερα οφειλονται σε κακους τζακαδες ...γι αυτο... καλυτερα να ξεκινησεις απο κει
κι αλλη μια συμβουλη...μολις εγκατασεις το τζακι μην βιαστεις να το κλεισεις με τις γυψοσανιδες ...δοκιμασε το οσο περισσοτερο μπορεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ευάγγελος78

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.151 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ